Както днес, така и преди 100 години в парламента са се карали, обиждали, обвинявали са предишните управления за всичко, обвинявали са се един друг, че са чужди подлоги, и като цяло са търсели промяна. Това сподели за Радио Стара Загора Благослав Михайлов, създател на платформата за работа в обществен интерес „Стража“, след като е прелистил стенограмите на всички Народни събрания от началото на съществуването им досега.
Това е признак на демокрация, когато хората се карат, когато се борят различни интереси. Така функционира едно свободно общество, в което хората могат да изразяват несъгласията си, допълва блогърът.
Изключение прави 45-годишният период на социализма у нас. Тогава парламентът се е събирал веднъж в месеца и повечето заседания са протичали така: идва някой от министерски съвет и чете доклад, колко са успели да разширят производството или нещо такова. И един по един депутатите излизат да поздравят правителството за успешната му работа. При социализма всички са в постоянен възторг колко добре се справя властта с всичко. Ето така изглежда едно общество парализирано от страх. В него няма крадливи и корумпирани политици. Не, там политиците са безгрешни. И когато този режим пада и истинското лице на човечеството отново се показва на открито, масовият българин не може да го приеме, казва още Благослав Михайлов.
Като най-интересни Михайлов посочва стенограмите от края на 1940 когато приемат Закона за защита на нацията. Очаквах да прочета някакви бурни дебати, а вместо това прочетох дълги ама наистина дълги речи, които възторжено подкрепят този закон. Всъщност, това, което прочетох е доста близко до това, което говорят днешните консерватори и националисти, само че днес го говорят някак по-прикрито. В общи линии развиват някаква теза как се е изчерпал либералният ред и така нататъкПрез изминалата година станахме свидетели на завръщането на емблематичния египетски лешояд в страната ни . "Това е не просто голям успех, а на границата на чудото . Бяхме притеснени, че можем да го загубим завинаги от природата на България. Неговата..
Един от любимите моменти при посрещане на новата година е тегленето на късмети от новогодишната баница. Всеки се надява да изтегли късмет, който желае, и си обещава да насочи усилията си към неговото сбъдване. Развихряме въображението си в..
В тихото селце Малък дол, 82 годишната баба Пенка пази традициите и духа на българската новогодишна трапеза. С нейния опит и любов към традициите в семейството, тя споделя вкусни и лесни за приготвяне рецепти. " За новогодишната вечер..
Иван Агафинов заминава за Франция почти случайно, но с амбицията да готви в ресторантите на една от най-взискателните нации на света. И успява. Пътят от готвач в Стара Загора до шеф готвач на френски премиери и министри той нарича персоналния..
Ахмед, млад мъж от град Хомс, Сирия, е принуден да напусне родината си в края на 2011 г. заради гражданската война в държавата. Пред избора да воюва срещу своя народ или да загуби живота си, той избира България, където да продължи образованието си...
Те са трима, и почти на мускетарски принцип решават да следват пътя на какаото. Разказваме ви историята на Антон Кринчев, Мария Христова и Анна Желязкова, които са от Ямбол, живеят в София, но страстта им към пътуването ги отвежда до сбъдването на..
Три дни и три нощи се приготвят ястията за празничната новогодишна вечеря в Япония, разказа пред Радио Стара Загора Сачи Уджие. Заедно със своя съпруг Атсуфуми, на галено Атсу, музикалното семейство живее в Стара Загора и е част от екипа на Държавната..
В началото на миналия век в празничната традиция по посрещането на Нова Година под Липите били включени няколко задължителни компонента– 21 топовни салюта, дадени от военните поделения в града, и баловете. Защо топовните салюти били точно..
Повече от 100 изпитания преодоляха участниците в телевизионното риалити „Бягство към победата 2: Съкровището“. 14 отбора от по двама души се състезаваха над месец, като се движеха през различни природни, исторически и културни забележителности в..
Текстът на "Зимна приказка" е на писателя и поет, роден в Плевен, Димитър Спасов. Той е и създателят на оригиналния текст на "Аз съм Сънчо". Музиката на "Зимна приказка" е на основателя и диригента на Детския радиохор към БНР Христо Недялков. Той е..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net