Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

140 години от рождението на Борис Денев

6
Снимка: Венета Павлова

С голяма изложба Художествена галерия „БорисДенев” във ВеликоТърново поставя началото на честванията по повод 140 години от рождението на своя патрон.

Експозицията се открива официално днес, на рождената дата на художника. В нея са включени близо 100 творби от фонда на галерията, много от които непоказвани пред широката аудитория.

Борис Денев - един от най-големите български художници. Автор е на стотици пейзажи, портрети и композиции с исторически, библейски и военни сюжети, хиляди рисунки и на 25 самостоятелни изложби. Участвал е в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война. Като военен художник рисува човешките, "стаени" моменти между затишията в сраженията, от една страна, а от друга - увековечава в стотици ескизи, скици и рисунки бойната слава на България с подвизите  и саможертвата на българските войни. Неговият път в изкуството започва с представянето на творби в изложба на дружество "Родно изкуство". Окуражен от оценката на колегите си и от направените откупки, през 1909 година, урежда своя изложба. Със средствата получени от продадените картини заминава да учи в Мюнхен. Борис Денев, Никола Танев, Дечко Узунов, Иван Пенков, Иван Лазаров и Сирак Скитник с много ентусиазъм и лични средства създават и една нова галерия в София „Галерията на шестте“, оформена по образец на салоните в Академията за декоративни изкуства в Букурещ. Мястото отваря врати през 1927 година.

През февруари 1942-ра година Борис Денев е определен от Министерството на народното просвещение за комисар на българския отдел във Венецианското биенале. Задачата е много отговорна, тъй като за първи път там нашата страна се представя със собствен павилион. Участието е успешно за България.

Борис Денев също така е бохем и основна фигура в популярния оркестър на „Бръмбъзъците“ Илюстрира поемата „Чеда на Балкана“ от Кирил Христов и „История на музиката“ от Стоян Брашованов, сътрудничи често с публицистиката и прави илюстрации в няколко вестника.

Прекарва 10 месеца в затвор и лагер след 9 септември 1944 година, преживява изключване от Съюза на българските художници и забрана да рисува на открито до възстановяване на членството му през 1956-та година. През този период е затруднен да си купува материали, което ги принуждава да прави малки пейзажи от видяното през прозореца или с остатъци от детските цветни моливи на дъщеря си портретува нейни приятелки.

Автор е на стотици пейзажи, портрети и композиции с исторически, библейски и военни сюжети, хиляди рисунки и на 25 самостоятелни изложби. Участвал е в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война. Като военен художник рисува човешките, "стаени" моменти между затишията в сраженията, от една страна, а от друга - увековечава в стотици ескизи, скици и рисунки бойната слава на България с подвизите  и саможертвата на българските войни. Любима негова тема е Търновград с романтиката и очарованието на старинната архитектура. За своя роден град казва: “Намирам, че Търново е най-живописният град в България, който със своята странна природа ми е правил дълбоко впечатление още от детинство. От родния си град съм направил, може би, около 2000 пейзажа, но всякога го виждам пак нов и всяко ново посещение е свързано с дълбоки преживявания от природата около тоя град”. 

През 2003 г.  с решение на Великотърновския общински съвет художествената галерия в родния град на художника започва да носи името му.

Предстоящата изложба е първото от събитията, с които галерията започва честванията. С финансиране от Министерство на културата институцията реализира два проекта, посветени на Борис Денев. Единият е за дигитализация и виртуален тур, обхващащ всичките 250 творби на художника, с които разполага галерията, а другият е за издаване на двуезичен книжен каталог. Именно представянето на виртуалния тур ще бъде другото значимо събитие предвидено за днес, 7 февруари.


По публикацията работи: Мила Маринова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Кадър от „Майсторът и Маргарита

Кинобиографии на известни личности влизат в извънконкурсната програма на „Златната липа" 2025

Цели 45 игрални, документални и анимационни филми, произведени през последните години, влизат при вход свободен в извънконкурсната програма на фестивала за ново европейско кино „Златната липа". Тази година киномаратонът ще започне на 31 май и ще..

публикувано на 13.05.25 в 16:58

В Сливен започна Националния фестивал на детската книга

В Сливен започна XXVII Национален фестивал на детската книга, организиран от Регионална библиотека „Сава Доброплодни" в партньорство с Министерството на културата, Община – Сливен и др. По време на тридневния фестивал писатели, илюстратори и издатели..

публикувано на 12.05.25 в 17:25

Отбелязаха 100 години от създаването на емблематичната картина "Ахинора" в Казанлък

Културна инициатива „100 години Ахинора - 100 лица на съвременната жена в Казанлък" се проведе под патронажа на Десислава Радева, съпруга на президента на Република България, и с участието на Наталия Киселова, председател на Народното събрание. Събитието..

публикувано на 11.05.25 в 19:47
Д-р Росица Петрова-Василева

Росица Петрова превърна Сливен в столица на детската книга

11 май е ден за почит към паметта на Светите равноапостоли Кирил и Методий , създатели на първата славянска азбука - глаголицата, канонизирани за светци за превода на богослужебните книги, популяризирането на Библията на старобългарски език и..

публикувано на 11.05.25 в 14:45

Да живееш с музиката - историята на хор "Да Капо"

Най-голямото читалище в Южна България -  Народно читалище "Родина" в Стара Загора, ще чества със специален концерт на 12 май 165 - годишния си рожден ден.  В навечерието на  концерта  във фоайето на Държавната Опера най-голямата читалищна библиотека в..

публикувано на 09.05.25 в 09:35

Стогодишен юбилей на НЧ " Отец Паисий" ще честват в село Левка

100 годишен юбилей ще отбележи на 14 май НЧ " Отец Паисий" в свиленградското село Левка. Това съобщи за Радио Стара Загора председателят на Дома на пробудата в селото Гергана Димитрова.  Историята на читалище "Отец Паисий" започва през 1925 година, а..

публикувано на 09.05.25 в 09:05

Книга за живота на Аспарух Лешников представя д-р Веселина Узунова в Стара Загора

Книгата „Целувам ви, Аспарух Лешников“ от д-р Веселина Узунова ще бъде представена на 15 май 2025 г. от 17.30 ч.в Регионалния исторически музей- Стара Загора. Заглавието е вдъхновено от последния запис на българския тенор Аспарух Лешников- Ари в..

публикувано на 08.05.25 в 11:28

Художникът и фотограф Петър Бояджиев представя изложбата MiradOr в Казанлък

40 фотографии, под испанското име МiradOr на художника и фотограф Петър Бояджиев ще бъдат представени тази вечер (8 май)  в Музея на фотографията в Казанлък. В изложбата са включени предимно фотоси от последните пътувания на автора в Северна и Южна..

публикувано на 08.05.25 в 08:00

„Цветовете на джаза“ ще се проведе от 5 до 7 юни в Стара Загора

Джаз фестивалът „Цветовете на джаза“ ще се проведе от 5 до 7 юни в Стара Загора. По традиция музикалното събитие ще събере любителите на музиката на специално изградената сцена на Античен форум „Августа Траяна“, това съобщи на пресконференция ресорният..

публикувано на 07.05.25 в 16:12

Най-новият куклен спектакъл "Малкият Мук" напомня на децата как да пазят доброто в сърцата си

Най-новото заглавие от репертоара на  старозагорския куклен театър, "Малкият Мук", поставя важни въпроси пред публиката и оставя органичната детска мъдрост да намери отговорите им. Режисьорът на спектакъла Ния Ялъмова представя една по-различна история..

публикувано на 07.05.25 в 12:05