Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дядо Христо Комитата посрещал Левски в Златна ливада

 Местните хора и наследниците на Дядо Христо Димитров Христов Комитата от чирпанското с. Златна ливада, разказват, че той занесъл ножиците на Дякона, с които отрязал косите си, придружавал го, преоблечен като булка за основаването на комитета в Ябълково. Левски дарил трите най-важни икони в иконостаса на църквата в манастира на Златна ливада, нарисувани по негова заръка от Горги Данчов Зографина.

    Левски е идвал неколкратно в чирпанския край, където основал през 1869 г. и революционен комитет в Чирпан, а след това и мрежа от  комитети в чирпанските села. Свидетелства за това се пазят, освен в документи и писма, в спомените на негови сподвижници и в разказите на местните хора. Минавайки през този край се е крил в манастира край с. Алтън чеир , днешното  с. Златна ливада, разказват преданията.

   Малцина знаят, че по тези места Дяконът бил посрещан от Христо Димитров Христов – Комитата. Прозвището „комитата“ му дал сам Левски, разказва днес пра-правнучката на Христо Димитров Ирина Панева, кмет на родното му село Златна ливада. Не се знае откъде Васил Левски познавал нейния пра-прадядо, но поискал от дядо Христо Комитата ножици за да отреже косите си. „Седнал на Кукумявкините камъни край селото, над кладенеца от който момите и невестите пълнили вода, той помолил една млада жена да повика Комитата. При срещата им, поискал да му донесе ножици за да му отреже косите. Дядо Христо донесъл кръклъзите – ножиците, с които стрижели овцете“, разказът е предаван от 106 годишната му съпруга, която местните хора наричали Баба Комитката, какъвто бил прякора на мъжа й. След като отрязал косите си, Дякон Игнатий ги оставил на „майка си да ги погребе, ако не знае къде е гробът му.“, продължава разказа Ирина Панева.

  По спомените на нейната майка и вуйчо й, дядо Христо Димитров Христов Комитата бил буен и безстрашен. Носел в пояса си нож или малко сатърче под ямурлука си. "Така, когато придружавал Апостола, преоблечен като млада жена на път за с. Ябълково в димитровградско, заплашил турчина лодкар, който задявал „бъдещата булка“, че ще отреже главата му, ако посегне на момата“. След тази случка, Левски възкликнал “Дядо Христо, ти си безстрашен като комита!“, откъдето тръгнал и прякора му. А наследниците му и до днес са известни като Комитови.

  В рода им се предава, че Левски бил лекуван доста време в стаята до обора на овцете, вероятно след  операцията в Белград, след участието му във Втората българска легия.

  За жалост днес, къщата на дядо Христо Комитата е паднала под напора на времето, тежестта на годините и заради имуществен спор между наследниците  Но спомените, разказани от баба Комитката на децата, внуците и правнуците им, са отразени и в книгите на местните краеведи и любители на историята на своя край – „По стъпките на Апостола“ от Славчо Делчев и „По пътя на потомците“ от инж. Георги Добрев.

  В книжката си Славчо Делчев е  описал спомените на 105 годишния Георги Петров, сподвижник на Апостола от с. Златна ливада. Според тях,  Дяконът преоблечен като търговец на икони дарил три икони -  на Божията майка, на Исус Христос и на св. Атанасий на манастира до с. Алтън чеир, днешното Златна ливада. Иконите и до днес стоят на иконостаса в малката църква в манастира, казва Ирина Панева.

 Според директора на Историческия музей в Чирпан  Нанси Маринова, няма категорични доказателства, че Левски лично е поръчал иконите на своя приятел и сподвижник Георги Данчов Зографина, основател и член на чирпанския революционен комитет.

  „Но като се имат предвид близките отношения между двамата, не е изключено и самият Левски да ги е поръчал… В единия ъгъл може да се види подписа на Зографина върху тези три икони“, посочи Маринова.

 В звуковия файл чуйте историята на пра-прадядото на Ирина Панева Христо Димитров Христов - Комитата от с. Златна ливада.



ТОЗИ ПРОЕКТ Е РЕАЛИЗИРАН С ФИНАНСОВАТА ПОДКРЕПА НА МИНИСТЕРСТВОТО НА КУЛТУРАТА


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Радио, музика, памет - празнични минути с Радио Стара Загора

В празничния ден (25 януари), когато отбелязваме 90 години от началото на държавното радио в България, предаването за фолклорна култура на Радио Стара Загора ще запознае слушателите с интересни моменти от миналото и модерното в програмите с народна музика..

публикувано на 24.01.25 в 10:34

Приемат се заявки за участие в традиционния конкурс за изпълнение на хумористични творби „Чудонемирчета” в Казанлък

Приемат се заявки за участие в тазгодишното издание на традиционния конкурс за изпълнение на хумористични творби „Чудонемирчета”, който е част от програмата на Чудомирови празници в Казанлък. Това съобщи Теодора Георгиева, директор на Общинската..

публикувано на 22.01.25 в 10:15

Благотворителен концерт на 21-ви януари събира средства за рехабилитацията на пострадалата при катастрофа Силвия

Спектакълът ще бъде със специалното участие на Борис Тасков, Клуб за народни танци и Детско-юношеския танцов състав „Загорци“, Детско-юношески народен хор „Жарава“, Вокална студия „Усмивки“, Гайдарски състав „Красимир Панчев“, децата от детски..

публикувано на 14.01.25 в 10:26

„Стая на бойната слава“ откри Втора тунджанска механизирана бригада

Стая на бойната слава и нова спортна площадка откриха днес във Втора тунджанска механизирана бригада в Стара Загора по повод празника на Сухопътните войски 19 ноември. Стаята ще съхранява  исторически артефакти, свързани с 8-ма пехотна..

публикувано на 13.11.24 в 14:54

Рисуване с кауза - дар за Дари

Благотворителна арт вечер в помощ на 3 годишната Божидара ще се проведе на 14 ноември, от 18:30 ч., в залата на ул. "Димитър Наумов" 114 в Стара Загора Детето се нуждае от последователни операции заради вродено състояние. Тя е родена с..

публикувано на 12.11.24 в 15:42

Представят книга за Димитър Списаревски

На 24 октомври 2024 г.  от 17.30 ч. в конферентната зала на Регионален исторически музей - Стара Загора ще се състои представянето на книгата „Димитър Списаревски. Живот, легенди, митове и факти“. Неин автор е Орлин Георгиев, авиоинженер, председател..

публикувано на 21.10.24 в 14:48

Село Голямо Дряново посреща гости от цялата страна за деветото издание на “Фестивал на ореха“

За девети път, тази събота- на 19 октомври, НЧ “Зора-1902“ и Кметство Голямо Дряново ще съберат стотици производители и занаятчии от цяла България на традиционния Фестивал на ореха. Празникът ще започне с представянето на кулинарна..

публикувано на 18.10.24 в 16:02

Откриват първият мобилен социален център в България

Първият мобилен социален център в България ще бъде открит на 10 октомври в Сливен. Това съобщи в ефира на Радио Стара Загора Росица Кратункова, един от създателите на Фондация „За Надежда“. Откриването ще бъде отбелязано с целодневен фестивал в..

публикувано на 09.10.24 в 12:03

платена публикация
Петото издание на образователната кампания „Пресичам безопасно с TEDI” стартира от Стара Загора

7.10.2024г. – За пета поредна година бе дадено началото на образователната кампания „Пресичам безопасно с TEDI”, като за първи път инициативата стартира от Стара Загора. Домакин на събитието бе Начално училище "Димитър Благоев", където..

публикувано на 08.10.24 в 14:51

Откриване на „Защитено пространство“ дава начало на „Седмица на ненасилието“ в Казанлък

„Седмица на ненасилието“ в Казанлък започва с откриването на „Защитено пространство “. Събитието ще се проведе на 2-ри октомври от 11.00ч. в Центъра за превенция на насилието в Младежкия дом и има за цел да осигури подкрепа за деца, преживели..

публикувано на 01.10.24 в 14:29