Каменният кръст-икона Хачкар, дарение от арменската общност в България на родния град на поета –революционер Пейо Яворов пътува от Бургас към Чирпан. Това съобщи за Радио Стара Загора Тодор Иванов, главен експерт в отдел „Култура“.
Тодор Иванов прпомни, че преди 9 години, по повод 115 г. от публикуване на стихотворението „Арменци“ (1899) почетният консул на Армения Ехиязар Узунян пожела да направи дарение на гр. Чирпан от признателната арменска общност у нас хачкара. Дарението е жест на дълбоката признателност на арменците към поета, възпял в елегия тяхната многострадална съдба, когато арменския народ бе подложен на най-масовия геноцид в своята история. По обективни и субективни причини замисълът не се осъществи. Но миналата година идеята бе подновена от Крикор Сренц, син на Агоп Сренц, учредител на Фондация „Яворов“. Само за 6 месеца, след като предложението бе внесено за гласуване в Общинския съвет на Чирпан и прието единодушно, бяха събрани средствата за изработването на кръста-икона в Ереван и транспортирането му до България. И днес дарението е факт.
„Кръстът е много красив, изработен е от арменски туф, в цвят охра, с височина 1,70 м. Ще бъде монтиран върху постамент от 30-ина сантиметра още следващите дни и ще бъде открит през март. Ще бъде поставен близо до бюст-паметника на Мара Георгиева, който също е дарение от арменската общност през 1934 г.“, съобщи Тодор Иванов.
Миналата и тази година се навършват 100 години от най-масовото преселение на арменци у нас, 123 години от написването на елегията „Арменци“ от Пейо Яворов, 145 години от неговото рождение и 107 години от най-масовия арменски геноцид.
В звуковия файл чуйте какво каза за Радио Стара Загора Тодор Иванов.
Област Сливен ще кандидатства за финансиране на ремонтите на 3 военни паметника през тази година, реши Областна комисия „Военни паметници". Подлежащите на ремонтно-възстановителни дейности войнишки паметници са в общините Сливен и Нова Загора...
За нормалното транспортно обслужване на гражданите за възпоменанието Задушница на 22 февруари 2025 г., събота, общинската фирма „Тролейбусни и автобусни превози" ЕООД ще осигури допълнителни автобуси до Гробищен парк, съобщават от пресцентъра на..
Възпитаници от 15 старозагорски училища ще се включат в традиционната междуучилищна викторина „1000 причини да се гордеем, че сме българи“, която ще се проведе в навечерието на националния празник 3 март – 27 февруари 2025 г. от 14.00 часа в Културен..
Отчетно-изборно събрание на старозагорската областна организация на БЧК се проведе днес. На него в присъствието на 23-ма от общо 31 делегати бе отчетена дейността на областната структура през мандата 2021-2024 г. За председател на събранието бе..
По повод 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски, клуб „Горди наследници“ към Профилирана природоматематическа гимназия „Гео Милев“ обявява второто издание на конкурс за художествено интерпретиране на тема „Васил Левски..
Нетрадиционна покана за бал получи учителката по български език и литература от средно училище „Максим Горки“ госпожа Йорданка Раденкова. Дванайсетокласниците са избрали да изненадат своята учителка със специална видеостена в центъра на Стара..
За нов вид измама предупредиха от Община Хасково. Измамници се представят за служители на фирмата, която прави обходи по домовете за смяна на печките на твърдо гориво с климатици. Вече е постъпил сигнал от възрастна жена за опит за такава..
Областната дирекция на МВР ще създаде организация да се подобри дейността по присъствие на районните инспектори в малките населени места на община Стара Загора. Това съобщи в ефира на Радио Стара Загора секретарят на Общината Николай Диков. Той..
Историческите аналогии са в основна тема в поредното издание на предаването "60 минути повече политика" по Радио Стара Загора. През последните дни Мюнхенската конференция за сигурността предизвика спомените от 1938 г., когато именно в Мюнхен..
Близо 100 военнослужещи заминават на мисия в Косово. Изпращането на контингента стана днес в Хасково. Тържествената церемония се състоя на централния площад „Свобода“ в Хасково в присъствието на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, висши..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net