Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книга със спомени за Васил Левски ще представи в Сливен негов родственик

2
Снимка: интернет

 

 Днес от 17,30  ч. във Военния клуб в Сливен, родственикът на Апостола – Петър Караиванов ще представи новото издание „Васил Левски по спомени на Васил Караиванов –първи братовчед на Апостола“. Това е и поводът да потърсим наследника на Васил Левски – Стефан Караиванов, родственик на великия карловец по майчина линия. Прадядото на Стефан Караиванов е наследник на Генчо Караиванов, брат на баба Гина Караиванова, майката на Левски, по мъж Кунчева.  Децата им - прадядото Васил Караиванов, синът на Генчо и Васил Иванов Кунчев са първи братовчеди и близки сподвижници. Прадядото е бил съдържател на Караивановия хан срещу дома на баба Гина, където Левски е отсядал, там са се срещали и местните комитетски дейци. По-късно, при подготовката на Априлското въстание тук са идвали и Панайот Волов, Тодор Каблежков и Георги Бенковски. И ханът бил известен като хана на апостолите.

  Но след Освобождението ханът е съборен. „Васил Караиванов е избран за първи кмет на Карлово, още преди да бъде подписан Санстефанския мирен договор, на 16.01.1878 г.  и това го прави първият демократично избран демократично кмет изобщо в България.“, разказва Стефан Караиванов днес.

 Братовчедът на Левски – Васил Караиванов имал трима сина Георги, Стефан – дядото на събеседника ни и най-малкият - Петър Караиванов. Петър Караиванов е събирал спомените и разказите на своя баща, който до последно е бил с добра памет, търсил и събирал документи, писма и снимки за Апостола. “Книгата му е резултат на 55-годишни търсения и събирателска дейност., епохален труд от който се ползват и до днес историците, когато пишат по темата за Васил Левски.“, казва с гордост племенникът му.

   „Безценните си архиви той пазеше в голямата си библиотека в стар апартамент в София. За съжаление, след като чичо ми издаде своята книга през 1987 г. след толкова усърден труд и многократно проверяваните факти, които публикува в тази книга,  почива на следващата година без да остави наследници. Негов съсед се самонастанява в жилището, но въпреки водените от фамилията ни дела, не можахме да си върнем най-ценното – архивите за  и от Дякона,  нито апартамента“, казва със съжаление Стефан Караиванов.

  Днес, родственикът на Апостола има идея за документален филм по спомените на неговия пра-дядо, събрани в тази книга. 

 В книгата са публикувани и писмата на внучките на баба Гина, трите дъщери на Яна – Гина, Мария и София, в които благодарят на  Васил Караиванов, че ги е спасил от събитията през юли  1877 г., които карловци помнят като „Страшното“. За съжаление не само снимката, подарена от Апостола на неговия братовчед изчезва в тези страшни дни. По-късно след 1945 г. изчезва и сандъка с пушките за готвената революция от карловския комитет, който се пази в Караивановия хан, сред които родствениците разказвали, че била и пушката на Дякона

 В звуковия файл чуйте разказа на родственика на Левски Стефан Караиванов.


Чуйте два от спомените, които се разказват в семейството на Стефан Караиванов от родствениците на баба Гина Кунчева за нейната смелост, гордост, твърдост и майчината й сила, когато разбира няколко дни, че синът й Васил е заловен на 27-ми декември от турците и когато като млада булка дава урок на турчин, който я задява.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Валентинки от рециклирана хартия майсторят в събота

Работилничка за рециклиране отваря отново врати в Стара Загора тази събота.  В чест на задаващия се 14 февруари едночасовото занимание в нея този път ще бъде посветено на изработването на "валентинки" от рециклирана в домашни условия хартия, разказа..

публикувано на 05.02.25 в 09:55

"Траки, вино и култура" ще събере на едно място водещи учени и специалисти в областта на тракийските бит, духовност и култура

На 21 и 22 февруари 2025 г. в Археокомплекс „Долината на тракийските царе" (гр. Шипка, общ. Казанлък) и онлайн ще се проведе деветото издание на Научния семинар ,,Траки, вино и култура". Събитието се организира във връзка с професионалния празник на..

публикувано на 04.02.25 в 11:35

Пешеходен тур ще разкаже архитектурната история на Казанлък

Пешеходен тур "Незабравеният Казанлък” ще разкаже архитектурната история на Казанлък. Събитието се организира от Съюза на екскурзоводите в България по повод Международния ден на екскурзовода – 21 февруари, информират от общинския пресцентър...

публикувано на 03.02.25 в 14:17

Да превърнеш хобито си в професия

Славена Станимирова е от Стара Загора, тя смесва хобито си с работа, като изработва свещи. От две години това се превръща и в нейна основна професия.  "Всичко започна с гледането на клипове в социалните мрежи на испански творци. Самите клипчета бяха..

публикувано на 03.02.25 в 12:40

Художникът Румен Рачев – за предизвикателството да твориш с Найджъл Кенеди

Румен Рачев има над 60 изложби в България, Европа и Америка. Творчеството му е по-добре познато в чужбина, отколкото у нас. Повече от осемнайсет години живее и работи в Германия. Едва през последните години живее в България, без да прекъсва връзки с..

публикувано на 31.01.25 в 12:46

Празнуват Трифон Зарезан в старозагорското село Оряховица

В богатата празнична програма ще бъде представена вкусна кулинарна изложба „Произведено от грозде“, а кулминацията ще е короноването на „Цар Трифон“. Старозагорското село Оряховица за поредна година ще отпразнува Трифон Зарезан. С пъстра и богата..

публикувано на 29.01.25 в 14:10

9-годишните Ева и Ема Пешеви, пазителки на историята

В Репортер по Радио Стара Загора в следващите минути ще срещнем един град на хиляди години и неговото бъдеще – децата. Макар и напълно опожарена след Руско Турската война, днес Стара Загора е археологическо бижу. А неговите жители и гости на града..

публикувано на 29.01.25 в 08:35

Химн на Звънчетата

Старозагорската детска градина №1 „Звънче“ вече има свой химн.  Деца и учители участваха в професионалния запис на песента в студиото на Радио Стара Загора . Автор на музиката е преподавателят в градината Николай Христов, а текстът..

публикувано на 28.01.25 в 13:18
Васил Русев сред колекцията от радиоприемници.

Васил Русев от Кърджали е най-младият колекционер на радиоапарати в България

Деветокласникът Васил Русев от Професионалната гимназия по електротехника и електроника "Капитан Петко войвода" в Кърджали се определя като най-младия колекционер на стара техника в България. В деня на българското радио (25 януари) младият любител на..

публикувано на 28.01.25 в 11:47

От създаването си Българското радио е имало репортер на мястото на събитията

     Знаете ли, че още при самото си създаване, радиото на България е имало свой репортер, който е предавал от мястото на събитията? Това е радиотехник, на име Икономов. Той записва и предава звук от събитията в националния поход, организиран от..

публикувано на 27.01.25 в 17:27