Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Данчов - иконописецът получил признанието да е сред най-приближените хора на Апостола

На 18 февруари България преклони глава за 150-ти път пред великото дело на Васил Левски. В памет на Апостола на българската свобода с поредица от материали Радио Стара Загора в партньорство с Министерството на културата ви разказва за живота и делото му, с които миналото на област Стара Загора е тясно свързана в този период. 

Няколко са обектите, които и днес напомнят за пребиваването на Апостола в Ески Заара и околията - реплика на Метоха, в който  е живял, Светиниколско училище, където е учил, стенопис на северната стена на храм „Свети Димитър“, улица в центъра на града, която носи неговото име, килията, в която се е крил в Мъглижкия манастир, къщата на близкия му съратник Георги Данчов в Чирпан, където Зографинът рисува и приемания за най-точен портрет на Дякона.

В предаването „Репортер“ ви припомняме за връзката на Апостола с Георги Данчов-Зографина. Знаете навярно, че община Чирпан започна кампания за набиране на средства, за да откупи родната къща на художника-революционер, но дали това ще се случи в близко бъдеще няма как да знаем. Не знаем и колко далечно е бъдещето неговият дом да се превърне в музеен обект…

В прикачения звуков файл Мила Маринова ви представя Георги Данчов - иконописецът получил признанието да бъде сред най-приближените хора на Дякон Левски. 

Има много български художници рисували Васил Левски, но само един от тях го е познавал лично. И това е Георги Данчов-Зографина - верния приятел и съратник на Левски. Пионерът на фотографията в страната ни оставя за поколенията един живописен, един литографски и един недовършен портрет на Апостола. Той е този, който изготвя фалшивите тескерета на Дякона при обиколките му из поробена България. Пак той измисля тайния шифър за кореспонденция между комитетите в Тракия.   

На 23 години Данчов получава най-високата награда за достойнство, а именно правото да е от най-приближените работници на Апостола на свободата. Запознават се през 1869 година. "Тази среща между двамата се оказва знакова, както за Левски, така и за Данчов. Не е много ясно дали през зимата или пролетта на 1869 година се запознават, но по-важно е, че в тази далечна година те се обричат един на друг", подчертава Нанси Маринова – директор на ИМ в Чирпан.

В периода 1869-1872 година в Тракия се изгражда широка мрежа от революционни комитети – в Чирпан, Сливен, Стара Загора, Ямбол, Котел, Нова Загора, Пловдив и в други населени места. В книгата „Миналото“ Стоян Заимов представя общата съвместна обиколка на Тракия на тримата първостроители на Вътрешната революционна организация – Васил Левски, отец Матей Преображенски и Георги Данчов-Зографина така: Като отиват в Панагюрище с вярно предчувствие за ролята, която това велико селище има да играе в  бъдещата априлска епопея, те решават да поостанат за по-дълго време в този град. За целта Левски се главява за даскал в местното училище. Георги Данчов се спазарява да зографисва нова черква, а Миткалото шета напосоки из града и околните села като светогорски монах- таксидиот по просия за някакъв манастир „Свети Георги-Победоносец“, измислен от самия него, в който е била предвиждана тайна лаборатория за строеж на модели „вечен двигател“ или „перепетомобил“, според неговото определение за търсене на глобална енергия за бъдещето.

Ателиетата на Георги Данчов са хановете, в които замръква по обиколките си с Левски, Диарбекирската крепост, стаичките под наем на поборник с пенсия от 50 лева. Изложбена зала му е цяла следосвобожденска България. Подобно на Иван Вазов в литературата, революционерът с четка създава своя "епопея на забравените". Литографските му патриотични композиции висят в канцелариите на младата държава, те са и до семейните снимки във всеки родолюбив български дом. Данчов рисува портретите на Христо Ботев, Георги Раковски, Захари Стоянов, Стефан Стамболов, Любен Каравелов, но сред всички ликът на Апостола е особено ценен и още навремето живите поборници са поразени от постигната изключителната прилика. До края на живота си Георги Данчов има за образец скромността и величието на Дякона. 

Този проект е реализиран с финансовата подкрепа на Министерството на културата.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Приемат се заявки за участие в традиционния конкурс за изпълнение на хумористични творби „Чудонемирчета” в Казанлък

Приемат се заявки за участие в тазгодишното издание на традиционния конкурс за изпълнение на хумористични творби „Чудонемирчета”, който е част от програмата на Чудомирови празници в Казанлък. Това съобщи Теодора Георгиева, директор на Общинската..

публикувано на 22.01.25 в 10:15

Благотворителен концерт на 21-ви януари събира средства за рехабилитацията на пострадалата при катастрофа Силвия

Спектакълът ще бъде със специалното участие на Борис Тасков, Клуб за народни танци и Детско-юношеския танцов състав „Загорци“, Детско-юношески народен хор „Жарава“, Вокална студия „Усмивки“, Гайдарски състав „Красимир Панчев“, децата от детски..

публикувано на 14.01.25 в 10:26

„Стая на бойната слава“ откри Втора тунджанска механизирана бригада

Стая на бойната слава и нова спортна площадка откриха днес във Втора тунджанска механизирана бригада в Стара Загора по повод празника на Сухопътните войски 19 ноември. Стаята ще съхранява  исторически артефакти, свързани с 8-ма пехотна..

публикувано на 13.11.24 в 14:54

Рисуване с кауза - дар за Дари

Благотворителна арт вечер в помощ на 3 годишната Божидара ще се проведе на 14 ноември, от 18:30 ч., в залата на ул. "Димитър Наумов" 114 в Стара Загора Детето се нуждае от последователни операции заради вродено състояние. Тя е родена с..

публикувано на 12.11.24 в 15:42

Представят книга за Димитър Списаревски

На 24 октомври 2024 г.  от 17.30 ч. в конферентната зала на Регионален исторически музей - Стара Загора ще се състои представянето на книгата „Димитър Списаревски. Живот, легенди, митове и факти“. Неин автор е Орлин Георгиев, авиоинженер, председател..

публикувано на 21.10.24 в 14:48

Село Голямо Дряново посреща гости от цялата страна за деветото издание на “Фестивал на ореха“

За девети път, тази събота- на 19 октомври, НЧ “Зора-1902“ и Кметство Голямо Дряново ще съберат стотици производители и занаятчии от цяла България на традиционния Фестивал на ореха. Празникът ще започне с представянето на кулинарна..

публикувано на 18.10.24 в 16:02

Откриват първият мобилен социален център в България

Първият мобилен социален център в България ще бъде открит на 10 октомври в Сливен. Това съобщи в ефира на Радио Стара Загора Росица Кратункова, един от създателите на Фондация „За Надежда“. Откриването ще бъде отбелязано с целодневен фестивал в..

публикувано на 09.10.24 в 12:03

платена публикация
Петото издание на образователната кампания „Пресичам безопасно с TEDI” стартира от Стара Загора

7.10.2024г. – За пета поредна година бе дадено началото на образователната кампания „Пресичам безопасно с TEDI”, като за първи път инициативата стартира от Стара Загора. Домакин на събитието бе Начално училище "Димитър Благоев", където..

публикувано на 08.10.24 в 14:51

Откриване на „Защитено пространство“ дава начало на „Седмица на ненасилието“ в Казанлък

„Седмица на ненасилието“ в Казанлък започва с откриването на „Защитено пространство “. Събитието ще се проведе на 2-ри октомври от 11.00ч. в Центъра за превенция на насилието в Младежкия дом и има за цел да осигури подкрепа за деца, преживели..

публикувано на 01.10.24 в 14:29

платена публикация
Дамасцена закрива сезона с голям концерт на БТР

Етнографски комплекс „Дамасцена“ има удоволствието и привилегията да покани всички меломани на закриването на своя артистичен сезон през тази година на 28.09.2024 г. Със зрелищен концерт на най-добрите рокаджии на българската сцена Б.Т.Р. и под..

публикувано на 25.09.24 в 15:05