Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

РИОСВ Стара Загора след работни срещи в три области

Основен проблем за общините остават нерегламентираните сметища

Незаконно сметище
Снимка: БГНЕС

Проблемите във всички области, за които отговаря Регионалната Инспекция по Околната среда и Водите – Стара Загора, са сходни и близки. На срещи между експертите на регионалната Еко инспекция с представители на общините от три области – Стара Загора, Ямбол и Сливен – бяха обсъдени изискванията, мерките и предписанията, които общините трябва да изпълнят във връзка с екологичното законодателство в сферата на отпадъците. Основен проблем са нерегламентираните сметища, с чиито контрол общините имат реални проблеми.  Особено в малките населени места, където малко на брой жители генерират изключително много отпадък. До 31-ви март общините имат срок за разчистването на незаконните сметища, след това ще започнат проверки от РИОСВ СЗ. При неизпълнение на екологичното законодателство за разчистване на замърсени с отпадъци територии, санкциите за общините могат да бъдат в размер от 1 400 до 4 000 лв. 

 Петя Байкова, ПР на РИОСВ Стара Загора, с още подробности пред Теодора Иванова, чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Нови случаи на домашно насилие в Старозагорско

Три нови случая на домашно насилие са регистрирани в Старозагорско през изминалото денонощие, показва ежедневният бюлетин на Областна дирекция на МВР- Стара Загора. На 5 ноември, в 15:37 ч., в Районно управление-Казанлък е получено съобщение, че..

публикувано на 06.11.25 в 11:04

Община Болярово с три нови договора за строителни дейности

Кметът на Община Болярово Христо Христов подписа три нови договора за изпълнение на строителни обекти на територията на общината. Договорите са част от активната инвестиционна политика на местната власт за подобряване на социалната, техническата и..

публикувано на 06.11.25 в 10:50
Автомагистрала

Катастрофа при 163км на АМ "Тракия" в посока Бургас

Движението при 163 км на АМ "Тракия" в посока Бургас, се осъществява в една лента поради настъпило пътнотранспортно произшествие, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Шофьорите е необходимо да се движат с повишено внимание и съобразена скорост,..

публикувано на 06.11.25 в 10:14

„Знак за качество“ за ГПЧЕ „Ромен Ролан“ Стара Загора

ГПЧЕ „Ромен Ролан“ – Стара Загора получи престижното отличие „Знак за качеството“ 2025 г. на Националния инспекторат по образованието. Отличието се присъжда на училища с най-висока оценка в трите ключови области – управление, образователен процес и..

публикувано на 06.11.25 в 09:40

Готовност за зимата: 60 машини ще почистват републиканската пътна мрежа в област Ямбол

Общо 60 машини за снегопочистване ще поддържат 365-километровата републиканска пътна мрежа в област Ямбол през предстоящия зимен сезон. Това стана ясно по време на заседание на Областния съвет за намаляване на риска при бедствия. Допълнително 13..

публикувано на 06.11.25 в 07:30

Дъжд и облаци над по-голямата част от България

През следващото денонощие времето ще остане предимно облачно с валежи почти навсякъде. Най-интензивни ще бъдат те в Източна България , а след обяд – и в Централна България .  Югозападна България ще бъде с временни разкъсвания на облачността и без..

публикувано на 06.11.25 в 07:14
Фейсбук - Регионална библиотека

В Стара Загора представят алманаха "Моят заралийски род"

Тази вечер в 18ч. в залата на РБ „Захарий Княжески“ ще бъде представен алманахът „Моят заралийски род“. Проучването обединява различни материали, разкази, спомени, представящи малко известни истории от някои от знаковите и видни старозагорски фигури..

публикувано на 05.11.25 в 16:57

„Градинка на приятелството“ засадиха ученици в Болярово в подкрепа на каузата срещу насилието

Пет вечнозелени дръвчета бяха засадени в град Болярово с цел превенция на насилието и насърчаване на добротата и съпричастността. Инициативата, наречена „Градинка на приятелството“, е част от второто издание на Националната кампания за превенция на..

публикувано на 05.11.25 в 16:04

Фотоизложба за празника на сухопътните войски в Стара Загора

Пътуващата военна фотографска изложба "В служба на народ и Родина", посветена на 147-та годишнина от създаването на Сухопътните войски и 140-та годишнина от славната победа на българската пехота в Сръбско-българската война при Сливница, беше..

публикувано на 05.11.25 в 15:01

971лв. е размерът на средната пенсия за област Стара Загора

93 473 е броят на пенсионерите в Старозагорска област по данни на териториалната дирекция на Националния осигурителен институт. 101 милиона лева месечно са разходите за пенсии в региона. Това разкри Стоянка Манчева, началник-отдел "Пенсии" в ТД на..

публикувано на 05.11.25 в 14:50