Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории под Липите:

Пьотр Калитин - Синът на Стара Загора

 Годината е 1920 –та. Великата Октомврийска революция лишава от дом и родина много руси, които симпатизирали на Императора и стават част от така нареченото белогвардейско движение.  

Капитан Пьотр Калитин, офицер от армията на Врангел,  е един от хората, намерили  убежище страната ни. Фамилията му издава - това е по-малкият брат на загиналия в боевете край Стара Загора през лятото на 1877-ма година подполковник Павел Калитин. И така, през 1920-та година генерал Калитин намира спасение от гоненията в България, разказва Райна Антонова, старши уредник отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей под Липите. 

Това е много тежък момент от живота на генерала – той губи родината си, малко преди това - и  съпругата си. Дъщерите му остават в Русия, не може да поддържа връзка с тях, на всичко отгоре е и без никакви средства.  Но тук се намесват старозагорци - узнали, че братът на спасителя на Самарското знаме е в България, те му отправят официална покана за посещение в града. 

На 20 септември 1920-та година генерал Пьотр Калитин пристига в Стара Загора. Посрещнат е с мило тържество, устроен е и прием в негова чест, разказват вестниците от онова време. 

Старозагорци обаче правят и нещо повече - в продължение на три години те поемат изцяло издръжката на генерал Калитин. И той се превръща в сина на Стара Загора.  Днес в Регионалния исторически музей под липите се  пазят много интересни документи –  



всяка стотинка, дадена  за Пьотр Калитин, е стриктно описвана – от кого е получена и за какво е дадена от тогавашния кмет на града, Михаил Сливков, разказва Райна Антонова от Регионалния исторически музей в Стара Загора.

Генерал Пьотр Калитин остава три години в Стара Загора. И заедно с втората си съпруга се мести в Париж, където живее доста бедно в пансион за пенсионирани руски офицери. Налага му се да мие автомобили, да работи като чистач, разсилен в дома на графиня Мещерская. 

Но старозагорци отдават нужното - на подвига и саможертвата. И не забравят падналите за свободата на България. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Отбелязваме годишнина от гибелта на Хаджи Димитър

Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници,  имали за цел да събудят..

публикувано на 03.07.25 в 15:46

Иван Раев - българският лечител, открил лек за мистериозна болест, покосила цяла Европа

Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..

публикувано на 01.07.25 в 14:54
Проф.д-р Николай Цанков и Вахиде Йълмаз

Образование с корени и криле: Синергия между природа, технологии и изкуство

В последните дни на юни, 27, 28 и 29, Стара Загора се превърна в сцена на образователна трансформация. С идеи свързващи , традицията с бъдещето и знанието с въображението.  В рамките на проект „Digital technologies and artificial intelligence..

публикувано на 29.06.25 в 14:29

Патриотичен дух в ателието на старозагорката Ваня Борисова

Денят на българския фолклор отбелязваме на 22 юни. Това е и повод да отидем на гости в ателието на старозагорката Ваня Борисова, която от години изработва български народни носии. В ателието и звучи българска народна музика, а някъде на стената са..

публикувано на 22.06.25 в 17:36

56- годишна цигулка засвири за първи път в ръцете на световноизвестния цигулар Светлин Русев

56-годишна цигулка, майсторена от един от легендарните лютиери Нено Шивачев от Казанлък  засвири за първи път   преди броени дни.  Инструментът бе просвирен от друга легенда - световноизвестният български цигулар Светлин Русев. По думите му..

публикувано на 21.06.25 в 12:22

Живот на колела с Крис Драгошинов – гуруто на дъските

На 21 юни отбелязваме ден на скейтбординга. Това не е просто някакъв ден от календара – това е денят, в който всички скейтъри по света излизат и карат. Крис Драгошинов е един от най-добрите персонални треньори по сноуборд и скейтборд. Наричат го..

публикувано на 21.06.25 в 11:05

Димитър Маринов: Малките мечти раждат големи чудеса!

Димитър Маринов е български актьор, играл в Холивуд. През 2019 г. става първият български актьор, качил се на сцената на Оскарите по време на 91-вата церемония след като филмът „Зелената книга“, в който участва във второстепенна роля, печели наградата..

публикувано на 20.06.25 в 15:22
Снимката е илюстративна

ПИЦ по зависимости кани децата на Стара Загора да участват в лятната програма

Дълъг списък от весели, интригуващи и образователни занимания са включили в своята лятна програма и през тази година специалистите от Превантивно-информационния център по зависимости в Стара Загора. Заниманията са безплатни и се провеждат в офиса на ПИЦ..

публикувано на 20.06.25 в 15:13

Самоук художник подари образите на Левски и на Ботев на село Памукчии

Ако попаднете в Старозагорското село Памукчии, в центъра му ще срещнете погледа на поета –революционер Христо Ботев, който ви гледа от фасадата на едноименното читалище. А ако влезете по работа в кметството, на входа ще ви посрещне изпитателния син..

публикувано на 20.06.25 в 14:33

Юбилейният Beerфест 2025 събира звезди и фенове в Стара Загора

Юбилейното десето издание на Beerфестът ще се проведе от 3 до 7 септември на поляната в парк „Загорка“. Гостите на фестивала ще могат да се насладят на петдневна разнообразна музикална програма.  Фестивалът ще бъде открит с изпълненията на Tino, последван..

публикувано на 20.06.25 в 12:37