Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Левски оставя трайни следи в казанлъшкия край

2
Снимка: интернет

Целият казанлъшки край е един от лидерите на образованието в българските земи по времето на Възраждането, наситен с много училища, които утвърждават българите като народ жаден за наука и образование. Сред това будно население през 1869 и 1870 г. минава през района Дякон Игнатий. Според най-последните проучвания на доскорошния директор на историческия музей в Казанлък,  Косьо Зарев, в казанлъшко са създадени 8 тайни революционни комитета в най-пулсиращите с българското си самосъзнание и икономически просперитет селища.

  Според документите и фактите от онова време сред най-верните му сподвижници в града на розите са били Баба Гана и нейният син Петьо Ганин. Левски често отсяда или прави сбирки на членовете на комитета в техния хан. Останал от малък сирак, Петьо Ганин не могъл да учи медицина, заради липсата на мощна финансова и бащина подкрепа, но се отдал на другата си дарба – станал зограф. По близостта си с Апостола, той може да се сравни с Георги Данчов Зографина от Чирпан. Син на буден българин от Пирот, той бил със сериозен интелектуален размах. Тази година се отбелязват 110 години от неговата смърт. Пътувал с Левски и сам из Тракия и между комитетите в Ловеч, Троян, Трявна, Габрово, Търново, Панагюрище, Сливен.

„Д-р Христо Стамболски, друг виден казанлъчанин и заможния търговец на розово масло Ботьо Папазов са имали доста добри връзки с Дякона... Теодора Бакърджиева, известна като „Дългата коса“, легендарната куриерка на тайното дело, ярките личности поп Георги Сеизов и поп Харитон Халачев от Мъглижкия манастир, по-сетне герой от битките на четата от Априлското въстание при Дряновския манастир, са сред дейците, с които Апостола  подготвя отделните групи население на казанлъшката долина за борба“, разказва Момчил Маринов, директор на Историческия музей „Искра“ в Казанлък. Свещеникът Никола Поппавлов  - изографисал Соколския манастир и баща му отец Павел от Шипка със сигурност са имали много контакти с Левски. "Той е бил изумителен психолог, имал успех сред различните прослойки на българското общество – свещеници, учители, зографи, търговци, занаятчии... Стана дума и за участието на жените", казва историкът.

  „Няма сигурни данни кога точно е създаден тайният революционен комитет в Казанлък, но такива комитети са създадени в околните селища Гъбарево, Турия, Енина, Елхово, Шипка, Мъглиж, Гурково, където чичо Стоян описан от Захари Стоянов и войводата от Хайнето са били сред дейните съзаклятници. Но със сигурност е създаден през 1869 или 1870 г. Като се има предвид, че местното население пази ярък спомен от четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа! Двама от техните четници са обесени в центъра на Казанлък през 1868 г. Така, че всичко това помага за убежденията на Левски да намерят добра почва и за организацията на тайните комитети.“, обобщава Момчил Маринов.

  Местата, които помнят стъпките и делата на Левски в Казанлък век и половина след гибелта му са много – църквата „Св. Троица“ в някогашната новенска махала, където Дякона е пял, в нея са били най-верните му сподвижници. Днес на храма отвън има негов барелеф. Мястото където е бил хана на баба Гана, срещу днешната поща на Казанлък, паметника в големия  парк „Васил Левски...Църквата в с. Енина „Св. Георги“, където е основан местния комитет, църквата „Успение Богородично“ в Шипка, също са свързани с Апостола – много са местата, които позят спомена за Левски в Казанлъшко и днес. 

 В звуковия файл чуйте интервюто с директора на историческия музей в Казанлък Момчил Маринов.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

На 11 април Астрономическата обсерватория и Планетариумът в Стара Загора отварят врати за посетители

По повод Международния ден на авиацията и космонавтиката – 12 април 2025 г., в  Астрономическата обсерватория  и  Планетариумът „Юрий Гагарин“ – Стара Загора  ще се проведе Ден на отворените врати. Събитието ще се състои на 11 април 2025 г. (петък), в..

публикувано на 09.04.25 в 13:26

Община Стара Загора обяви търг за хладилни витрини за сладолед

Община Стара Загора публикува обявление за търг за поставяне на временно преместваеми обекти, сред които са и 8 хладилни витрини за сладолед за периода 15 април – 15 октомври 2025 г. Сред другите обявени позиции са още и за поставяне на преместваем..

публикувано на 19.03.25 в 13:12

Тържествено честване на 26 март - Ден на Десети пехотен родопски полк и Ден на Тракия

Община Хасково отправя покана към всички жители и гости на града на 26 март 2025 г. в 11,00 часа пред паметника на славния Десети пехотен родопски полк, в едноименния парк на ул. „Булаир“, да отдадем почит пред смелите български войници и офицери,..

публикувано на 19.03.25 в 11:24

В Болярово избират най- доброто домашно вино за Трифон Зарезан

На 14 февруари от 11.00 ч. в Болярово ще се сложи началото натрадиционния празник на лозарите и винарите „Трифон Зарезан“. Ритуалът по зарязването в лозята ще започне на лозовите масиви край село Стефан Караджово, където Трифон Зарезан ще благослови лозята..

публикувано на 11.02.25 в 18:34

Националната офроуд среща "Стара Загора и приятели" ще се проведе с благотворителна цел

За 18-та поредна година старозагорското офроуд общество открива Национална среща "Стара Загора и приятели". Тя ще се проведе на 8-и и 9-и февруари. Това съобщи за Радио Стара Загора- Милен Дечев, един от организаторите. Първият ден ще се проведе..

публикувано на 07.02.25 в 11:48
Сградата на Община Хасково

Събитията в Хасково през февруари

ОБЩИНА ХАСКОВО СЪБИТИЯ ПРЕЗ МЕСЕЦ ФЕВРУАРИ 2025 г. 1 февруари (събота) 11:00 ч. бул. "Г.С.Раковски“ - Паметна плоча на убитите хасковски офицери и военнослужещи Поклонение по повод 1 февруари – Ден на..

публикувано на 31.01.25 в 15:22

Радио, музика, памет - празнични минути с Радио Стара Загора

В празничния ден (25 януари), когато отбелязваме 90 години от началото на държавното радио в България, предаването за фолклорна култура на Радио Стара Загора ще запознае слушателите с интересни моменти от миналото и модерното в програмите с народна музика..

публикувано на 24.01.25 в 10:34

Приемат се заявки за участие в традиционния конкурс за изпълнение на хумористични творби „Чудонемирчета” в Казанлък

Приемат се заявки за участие в тазгодишното издание на традиционния конкурс за изпълнение на хумористични творби „Чудонемирчета”, който е част от програмата на Чудомирови празници в Казанлък. Това съобщи Теодора Георгиева, директор на Общинската..

публикувано на 22.01.25 в 10:15

Благотворителен концерт на 21-ви януари събира средства за рехабилитацията на пострадалата при катастрофа Силвия

Спектакълът ще бъде със специалното участие на Борис Тасков, Клуб за народни танци и Детско-юношеския танцов състав „Загорци“, Детско-юношески народен хор „Жарава“, Вокална студия „Усмивки“, Гайдарски състав „Красимир Панчев“, децата от детски..

публикувано на 14.01.25 в 10:26

„Стая на бойната слава“ откри Втора тунджанска механизирана бригада

Стая на бойната слава и нова спортна площадка откриха днес във Втора тунджанска механизирана бригада в Стара Загора по повод празника на Сухопътните войски 19 ноември. Стаята ще съхранява  исторически артефакти, свързани с 8-ма пехотна..

публикувано на 13.11.24 в 14:54