Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трудностите пред бежанките, намерили дом в България

Снимка: архив

В контекста на днешния празник на жената, Диана Димова от Фондация "Мисия Криле" отново припомни за трудния живот на жената бежанец в България. Получилите международна закрила у нас не могат да разчитат на достатъчно подкрепа от държавата. 

"Все още липсва истинска, практическа Национална стратегия за интеграцията на бежанците. Няма реални усилия на институциите, особено съсредоточени върху тези хора, които пристигат от южната ни граница. Наблюдава се някакъв напредък в обществото ни. Ставаме по-гостоприемни към бежанците от Украйна, но като цяло все още има тежка стигма и дискриманация", коментира Димова. 

Жените бежанки трудно си намират работа. Особено за майките с повече деца е много трудна и предизвикателна ситуация, тъй като те са основно съсредоточени върху нуждите на децата си.

Има жени с висше образование – лекари, акушерки, директори на училища, които досега са помагали на обществото и в един момент се оказват в безпомощно състояние. Те са добри и в кулинарията и в ръкоделието. По този начин се включват в различни инициативи на Фондацията и създават различни изделия, които да продават и със средствата да си помагат. Задоволяват се и с ниско платени длъжности, тъй като има проблем с легализирането на дипломите им. 

Диана Димова коментира още, че много малко общини у нас са гостоприемни за бежанците. 

"Съдбата на бежанеца е много тежка. Те имат разклащане на усещането си за идентичност и когато се почувстват отхвърлени те търсят алтернативи в други държави", коментира тя. 

Посланието на „Мисия Криле“ към всички момичета и жени днес е: " Правете това, което искате, правете избори и не се съобразявайте с хората, които ще се опитат да ви водят в друга посока! Следвайте сърцето си!"

Още чуйте от интервюто на Николета Петрова с Диана Димова в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

С празнчина програма отбелязват 10 години на Международния младежки център в Стара Загора

С реч на заместник-кмета на Стара Загора Надежда Чакърова и омбудсмана Иванка Сотирова започна честването на 10 години от създаването на Международния младежки център в Стара Загора.  Ръководителят на центъра Мария Дюлгярова изнесе и презентация,..

публикувано на 10.09.25 в 15:10

Община Стара Загора стартира процедура по връщане на задържаните електрически тротинетки, засиленият контрол остава

От днес Община Стара Загора стартира процедура по връщане на електрическите тротинетки, които бяха временно задържани заради извършени нарушения на територията на града. Това се извършва въз основа  на издадени наказателни постановления, съгласно..

публикувано на 10.09.25 в 15:07

Откриха академичната година във Филиал Хасково на Тракийския университет

Новата академична година за Филиал Хасково на Тракийски университет Стара Загора стартира официално днес, съобщиха от пресцентъра на Община Хасково .  Заместник-кметът на Община Хасково Динко Тенев беше официален гост на тържественото откриване на..

публикувано на 10.09.25 в 15:02

„Най-важната книжка“ ще получат всички първокласници в община Хасково на първия учебен ден

Всички деца, които за първи път ще прекрачат училищния праг на 15 септември 2025г, ще получат книжка-подарък от Община Хасково. Това е „Най-важната книжка“. Сборникът започва с най-обичаното българско стихотворение „Аз съм българче“ на Иван Вазов и..

публикувано на 10.09.25 в 14:20

Тридневен кариерен форум започва в Стара Загора от утре

Областният кариерен форум TOPJOBS стартира утре, 11 септември, от 11.00 часа в Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ в Стара Загора , съобщават от общинския пресцентър. Три дни богата програма с популярни лица от българския спорт, театър и телевизия..

публикувано на 10.09.25 в 14:13

Пуснаха под „домашен арест“ обвиняем за нелегалния хоспис в Ягода

Пуснаха под „домашен арест“ 62-годишния Валентин Желев обвинен за стопанисването на бившия Дом за стари хора в мъглижкото село Ягода. Той бе в ареста от 8 юни. Тогава от две сгради на незаконния хоспис в селото бяха изведени общо 75 възрастни, някои..

публикувано на 10.09.25 в 12:53

159 първокласници посреща на 15 септември V Основно училище "Митьо Станев"

159 първокасници посреща на 15 септември Пето Основно училище "Митьо Станев"в Стара Загора, съобщи в пряко включване от школото директорът Димитринка Йовчева.   В ефира на  сутрешното предаване "Репортер" Йовчева коментира и някои от промените, които..

публикувано на 10.09.25 в 12:32
Шипченският манастир „Рождество Христово“.

Правителството отпуска 1 млн. лв. за отоплителна инсталация на Шипченския манастир

Правителството одобри вътрешнокомпенсирани промени на утвърдените разходи по бюджета на Министерския съвет за 2025 г. за осигуряване на допълнителни средства за Българската православна църква - Българска патриаршия в размер на 3 150 000 лв. От тях..

публикувано на 10.09.25 в 12:09

Факултет „Техника и технологии" – Ямбол откри академичната 2025/2026 година с тържествена церемония

Факултет „Техника и технологии" – Ямбол към Тракийски университет – Стара Загора откри новата академична 2025/2026 учебна година. Д ворът на учебното заведение се изпълни с първокурсници, студенти, преподаватели, официални гости и представители на..

публикувано на 10.09.25 в 12:07

Природозащитници с жалба до ЕК за нарушения на четири въглищни централи

"Грийнпийс - България" и "За Земята" са подали жалба до Европейската комисия заради дългогодишните нарушения на четири въглищни централи - "Бобов дол" в Големо село, "Брикел" в Гълъбово, "Република" в Перник и "Марица 3" в Димитровград...

публикувано на 10.09.25 в 11:51