Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

15% от вродените аномалии при децата засягат бъбреците и уринарния тракт

Снимка: Архив

Днес е Световният ден за борба с бъбречните заболявания. Той се отбелязва всяка година във втория четвъртък на месец март. Очаква се до няколко години хроничните бъбречни заболявания да се превърнат в петата причина за смърт в света, като изпреварят диабета. Основните рискови фактори са високото кръвно налягане, диабет, холестерол, първично бъбречно заболяване и др. 

Според статистиката на СЗО в България честотата на хроничните бъбречни заболявания е 12-13%, което е най-високо сред страните от Европейския съюз.

"При децата основна причина за развитие на хронични бъбречни заболявания са вродените аномалии на бъбреците и уринарния тракт. За съжаление, вродените бъбречни аномалии са на трето място след вродените сърдечни и ортопедични аномалии и се откриват при от 3 до 6 на 1000 живородени деца", посочи в интервю за Радио Стара Загора доц. Емилия Костадинова, специалист нефролог от Клиниката по педиатрия на Университетската болница "Проф. д-р Ст. Киркович" в Стара Загора.    

За да се предотврати късната диагностика на вродените бъбречни заболявания и да се започне навременно наблюдение и лечение, от 10 години в България се провежда задължителен ехографски скрининг за всички бебета на 6-месечна възраст.    

"Много от родителите избягват да дават вода, стремейки се да кърмят децата, но за територията на България, която е в умерения климат, даването на вода е задължително, защото  това може да бъде предпоставка за нефролитиаза / образуване на бъбречни камъни/ още в детска възраст, каквито случаи вече имаме", каза още доц. Костадинова.                  

Защо профилактичните прегледи в най-ранна детска възраст са изключително важни, какви са признаците за бъбречно заболяване и какви са препоръките на лекарите нефролози, чуйте от доц. Емилия Костадинова в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Студенти по медицина се събират в Стара Загора

47-мата национална среща на Асоциацията на студентите по медицина в България(АСМБ) ще се проведе тази есен в Стара Загора. Имаме амбицията това да бъде най-мащабното събитие в нашата сфера. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара..

публикувано на 10.05.25 в 12:23

5 май – Международен ден на акушерката

На 5-ти май светът отбелязва Международния ден на акушерката. Професионалният празник е учреден през 1991 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките.  Идеята на празника е да насочи общественото внимание към значимостта на..

публикувано на 05.05.25 в 08:30

Ин йога успокоява ума

Ин йога помага за успокояване на ума и за отпускане на тялото. Ин йога е похват от физическия аспект на йога. При него позите се задържат за 2 минути или повече и така имаме възможност да стигнем директно до фасцията – съединителната тъкан, която..

публикувано на 03.05.25 в 12:05

Кърлежите - опасности и как да се предпазим

В периода на затопляне на времето се появяват и различни опасности, както за хората, така и за животните. Кърлежите са едни от паразитите, които се срещат най-често в топлото време. Въпреки че е наложено мнението, че лятото е времето за..

публикувано на 29.04.25 в 11:44

Паник атаките – генетично обусловени

Сърцето ви започва да тупти много силно, дишате трудно, устата ви пресъхва, разтрепервате се. Всичко това може да бъде израз на паник атака. В медицината паник атаки се наричат внезапните епизоди на силен страх и интензивни физически..

публикувано на 26.04.25 в 12:23

Ранната диагностика намалява случаите на вродени сърдечни малформации при новородени

Благодарение на развитието на феталната ехокардиография все повече вродени сърдечни малформации се откриват още по време на бременността. Това позволява навременна диагностика, насочване към лечение и в много случаи – пълно оздравяване. Това каза в..

публикувано на 22.04.25 в 14:48

Инфарктът – тиха заплаха, която може да удари на всяка възраст

Инфарктът, белодробната емболия и дисекацията на аортата са сред най-честите и фатални състояния, които изискват спешна кардиологична намеса. Много пациенти подценяват симптомите и търсят помощ твърде късно, съобщи в ефира на Радио Стара..

публикувано на 22.04.25 в 14:30

Ден на здравословното хранене в Тракийския университет

Тракийският университет организира мащабно събитие, посветено на здравословния начин на живот, базиран на добрата физическа активност и балансираното хранене. Срещата е част от международен проект и ще се проведе точно след седмица – на..

публикувано на 19.04.25 в 12:05

Обичайна заболеваемост от варицела в областта, отчитат от РЗИ Стара Загора

Общо 339 са случаите на варицела за първите три месеца на тази година в област Стара Загора. Това съобщи д-р Светла Петрова от Регионалната здравна инспекция. Тя уточни, че инфекцията е характерна за студените месеци на разпространение и е нормално..

публикувано на 16.04.25 в 09:20

Ваксината срещу HPV е много ефективна

Безплатно ще се поставя ваксина против човешки папилома вирус (HPV). Това стана в резултат на приетата от Министерският съвет Национална програма за първична профилактика на ракови заболявания. Решението разширява достъпа до ваксинация – включени..

публикувано на 15.04.25 в 14:41