Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Живот на село

Има ли интерес към най-малкото и към най-голямото село в община Стара Загора?

Снимка: Венета Николова

Според статистиката, близо милион са хората, които имат адресна регистрация на село. Оказва се, че интересът на младите към малките населени места бележи ръст през последните години.

И селата в община Стара Загора не правят изключение от тези данни, защото дали заради пандемията или заради желанието ни за връщане към корените, много семейства избраха природата и чистия въздух, спокойствието и тишината пред градската лудница.

Към най-малкото село от община Стара Загора Руманя има сериозен интерес за закупуване на къщи и имоти. Оказва се обаче, че въпреки търсенето, няма предлагане, споделя кметът Богдана Стоянова.

Местните жители са малко над 70, радват се на чистия и лековит въздух и на Коледния подарък-бебе, което проплакало около 25 декември миналата година. „Приемаме го като прецедент и подарък, защото от години това не се е случвало в селото ни“, добавя кметът.

Дерета, които от години са без корита и създават опасност от наводнения, е един от сериозните проблеми за жителите на най-малкото село в община Стара Загора.

Инфраструктурата и липсата на канализация пък са двата големи проблема, пред които са изправени жителите на най-голямото село в общината-Хрищени.

Селото, традиционно се радва на засилен интерес и през последните години имоти и къщи закупуват много млади семейства. С тях селото още повече оживява, разказва кметът Радка Желева.

„Интересът към Хрищени обаче никога не е губен през годините. Всичко, което се предложи на пазара, се закупува веднага. Имаме бърза комуникация със Стара Загора, благоустроени сме и се радваме на интереса към селото ни, защото то е много удобно и привлекателно място за живеене“.

Още за проблемите и предимствата за живот в най-малкото и в най-голямото село в община Стара Загора, чуйте в звуковия файл.



Село Руманя е разположено в полите на Средна гора. Подходът към гората е плавен и много подходящ за туризъм, с почти равна площ и наполовина залесен терен с иглолистни дървета, благодарение на които селото е с чист въздух.

Руманя преди Освобождението от турско робство е било с предимно турско население и се е казвало „Османлии". След изселването на турците тук идват заселници от близкото село Братя Кунчеви и по един род от селата Дълбоки, Стоил войвода, Караново и Паничерево. Селото го прекръщават на „Смавлии", а после и на днешното „Руманя", което име в по-свободно тълкуване на български означава идване „На печалба". Хората от околните села идвали тук заради евтините земи – един декар земя се продавал за една коза.

През селото минава малка река, наречена „Боаза". На север от селото покрай реката пътят води до разположена на около километър голяма поляна с вековни дървета, наречена „Текята". Според преданието Свети Илия е стъпил тук с единия си крак, а с другия на Светиилийските възвишения, разположени югоизточно от Нова Загора. В миналото тук са се правели големи курбани за хората от съседните села в чест на свети Илия.

Село Хрищени е разположено на 6 км североизточно от град Стара Загора. Има няколко версии за името на селото. Едно от преданията гласи, че името на селото е свързано със славянския бог Хърс, наричан още „Дажбог". 3а това има известно основание, защото в селото действително има много слънце, разположено е на припек по южните склонове на Средна гора. Поради топлия климат виреят и субтропични растения: смокини, райски ябълки, хинап, нарове и други. Според друга легенда селото носи името на легендарния Хрищян войвода, който се борил против турските завоеватели и загинал на връх Медвен, близо до Хрищени. Има сведения, че заселването на Хрищени е станало още от римско време, в началото на четвърти век от новата ера и следователно селото има повече от 1600-годишно непрекъснато съществуване.

Според едно от преданията селото е основано от християни, възприели християнството през римското владичество. Позовавайки се на това предание може да се твърди, че населението още тогава е българско. Езикът, с който си служат хората тук е официалния български, без диалектни изрази.

След освободителната руско-турска война остава само българското население. Двете къщи роми привлекли и други и към настоящия период са над 100 домакинства. Хрищенци вземат участие и е трите войни, сражават се с неописуема смелост и решителност, загиват общо 77 човека.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В Стара Загора премахват опасни дървета и гнезда на стършели

Община Стара Загора уведомява, че във връзка с ремонта на парк „Пети октомври“ се налага отстраняването на шест дървета, които след фитосанитарна оценка са с предписание за премахване, видимо загиващи. Пет от тях са в парковото пространство, а едно е на..

публикувано на 24.07.25 в 20:21

Защо остана без вода общинското езеро в парк "Капсамунов"?

Спешно беше почистено езерото в парк „Йордан Капсамунов“ в Стара Загора от собстеника на съоръжението, Община Стара Загора. Във вторник (22- ри юли) членове на Клуба по спортен риболов спасиха от горещата вода екземплярите, с които беше зарибено...

публикувано на 24.07.25 в 16:03

Напрежение сред потребителите на Дома за пълнолетни лица с физически увреждания в Стара Загора

Напрежение сред потребителите на Дома за пълнолетни лица с физически увреждания в Стара Загора. Хората са загрижени от предстоящите промени предполагащи преструктуриране или закриване на дома и изразиха силно недоволство от липсата на..

публикувано на 24.07.25 в 15:20

Двама задържани за грабежи на възрастни в Стара Загора

Съвместна операция на служители от Главна дирекция „Национална полиция“, Първо районно управление – Стара Загора и Областна дирекция на МВР – Сливен доведе до задържането на мъж и жена, съпричастни за извършването на два грабежа в Стара Загора...

обновено на 24.07.25 в 14:45

Проверените плувни басейни в област Стара Загора отговарят на изискванията

Проверените 48 басейна в Старозагорска област са подготвени за летния сезон. Това констатира съвместната проверка на няколко институции, проведена между  19 май и  23 юли, съобщават от РЗИ - Стара Загора. Други 6 съоръжения, проверени от властите,  са..

публикувано на 24.07.25 в 13:54

Реконструкцията на централния площад в Гурково ще завърши предсрочно

До 4 септември – празника на град Гурково, ще приключи основната реконструкция на централния площад „Войвода Генчо Къргов". Пространството ще има изцяло обновена визия, съчетаваща функционалност и естетика, като същевременно ще запази духа и традициите на..

публикувано на 24.07.25 в 12:41
Снимка: община Болярово

Кметът на Болярово с апел: "Бъдете отговорни – не допускайте пожари!"

Кметът на община Болярово Христо Христов отправи пореден призив към жителите на общината за повишена отговорност и превенция срещу пожари. Повод за апела стана инцидент в село Воден, където снощи малко след 23:15 ч. е подаден сигнал за пожар в близост до..

публикувано на 24.07.25 в 11:59
Снимка: Даниела Костова

Овладян е големият пожар в района на Болярово

Овладян е големият пожар между боляровските села Стефан Караджово, Денница и Камен връх, на място остават 6 противопожарни екипа, работата по пълното ликвидиране на огнищата ще продължи и през следващите няколко дни.  През цялата нощ  тежка верижна..

публикувано на 24.07.25 в 11:47

Светофарна уредба в Стара Загора не работи поради авария

Във връзка с възникнала авария на светофарната уредба, регулираща кръстовището на бул. „Руски“ и ул. „Христо Ботев“, Община Стара Загора уведомява, че от днес, 24 юли 2025 г., светофарната уредба няма да работи до отстраняване на причините за аварията...

публикувано на 24.07.25 в 10:14

Тежка техника прави просеки край Камен връх, обстановката остава сложна

И днес продължава овладяването на пожара между боляровските села Стефан Караджово, Денница и Камен връх. С тежка верижна техника се прокарват просеки, за да се достигне до огнището на пожара. Работата на огнеборците е силно затруднена, заради силния вятър..

публикувано на 24.07.25 в 09:43