Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Живот на село

Има ли интерес към най-малкото и към най-голямото село в община Стара Загора?

Снимка: Венета Николова

Според статистиката, близо милион са хората, които имат адресна регистрация на село. Оказва се, че интересът на младите към малките населени места бележи ръст през последните години.

И селата в община Стара Загора не правят изключение от тези данни, защото дали заради пандемията или заради желанието ни за връщане към корените, много семейства избраха природата и чистия въздух, спокойствието и тишината пред градската лудница.

Към най-малкото село от община Стара Загора Руманя има сериозен интерес за закупуване на къщи и имоти. Оказва се обаче, че въпреки търсенето, няма предлагане, споделя кметът Богдана Стоянова.

Местните жители са малко над 70, радват се на чистия и лековит въздух и на Коледния подарък-бебе, което проплакало около 25 декември миналата година. „Приемаме го като прецедент и подарък, защото от години това не се е случвало в селото ни“, добавя кметът.

Дерета, които от години са без корита и създават опасност от наводнения, е един от сериозните проблеми за жителите на най-малкото село в община Стара Загора.

Инфраструктурата и липсата на канализация пък са двата големи проблема, пред които са изправени жителите на най-голямото село в общината-Хрищени.

Селото, традиционно се радва на засилен интерес и през последните години имоти и къщи закупуват много млади семейства. С тях селото още повече оживява, разказва кметът Радка Желева.

„Интересът към Хрищени обаче никога не е губен през годините. Всичко, което се предложи на пазара, се закупува веднага. Имаме бърза комуникация със Стара Загора, благоустроени сме и се радваме на интереса към селото ни, защото то е много удобно и привлекателно място за живеене“.

Още за проблемите и предимствата за живот в най-малкото и в най-голямото село в община Стара Загора, чуйте в звуковия файл.



Село Руманя е разположено в полите на Средна гора. Подходът към гората е плавен и много подходящ за туризъм, с почти равна площ и наполовина залесен терен с иглолистни дървета, благодарение на които селото е с чист въздух.

Руманя преди Освобождението от турско робство е било с предимно турско население и се е казвало „Османлии". След изселването на турците тук идват заселници от близкото село Братя Кунчеви и по един род от селата Дълбоки, Стоил войвода, Караново и Паничерево. Селото го прекръщават на „Смавлии", а после и на днешното „Руманя", което име в по-свободно тълкуване на български означава идване „На печалба". Хората от околните села идвали тук заради евтините земи – един декар земя се продавал за една коза.

През селото минава малка река, наречена „Боаза". На север от селото покрай реката пътят води до разположена на около километър голяма поляна с вековни дървета, наречена „Текята". Според преданието Свети Илия е стъпил тук с единия си крак, а с другия на Светиилийските възвишения, разположени югоизточно от Нова Загора. В миналото тук са се правели големи курбани за хората от съседните села в чест на свети Илия.

Село Хрищени е разположено на 6 км североизточно от град Стара Загора. Има няколко версии за името на селото. Едно от преданията гласи, че името на селото е свързано със славянския бог Хърс, наричан още „Дажбог". 3а това има известно основание, защото в селото действително има много слънце, разположено е на припек по южните склонове на Средна гора. Поради топлия климат виреят и субтропични растения: смокини, райски ябълки, хинап, нарове и други. Според друга легенда селото носи името на легендарния Хрищян войвода, който се борил против турските завоеватели и загинал на връх Медвен, близо до Хрищени. Има сведения, че заселването на Хрищени е станало още от римско време, в началото на четвърти век от новата ера и следователно селото има повече от 1600-годишно непрекъснато съществуване.

Според едно от преданията селото е основано от християни, възприели християнството през римското владичество. Позовавайки се на това предание може да се твърди, че населението още тогава е българско. Езикът, с който си служат хората тук е официалния български, без диалектни изрази.

След освободителната руско-турска война остава само българското население. Двете къщи роми привлекли и други и към настоящия период са над 100 домакинства. Хрищенци вземат участие и е трите войни, сражават се с неописуема смелост и решителност, загиват общо 77 човека.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Хеликоптери от Франция и Румъния госят пожара в Тополовградско

Областният управител на област Хасково д-р Стефка Здравкова задейства системата BG-ALERT за ранно предупреждение на населението в селата Срем и Устрем, община Тополовград във връзка с повторно разгаряне на огъня в района. Въпреки предварително..

публикувано на 28.07.25 в 17:16

Огънят в склада за гуми в село Чинтулово е потушен, но продължава да тлее

   Големият пожар в складова база за гуми и кабели  в сливенското село Чинтулово е потушен, но огнището продължава да тлее. Огънят е лумнал между 19 и 20 ч. на 27-ми юли. На място са дошли пожарни от Сливен, Нова Загора и Твърдица/ по наша информация/,..

публикувано на 28.07.25 в 17:03

Отново се усложни ситуацията с пожара в Тополовградско

Два хеликоптера са извикани, за да се включат отново в гасенето на пожара в Тополовградско. Този следобед ситуацията в района се влоши и огнената стихия се е разраснала на нов фронт между селата Срем и Устрем. Беше активирана системата за..

публикувано на 28.07.25 в 16:53

Община Стара Загора съдейства за разрешаването на казус с изоставени опасни химически вещества

Община Стара Загора осигури обезвреждането на значително количество опасни химически вещества, открити в самосрутила се постройка , оповести секретарят на Община Стара Загора Николай Диков. Те вече са иззети от специално ангажираната фирма за предаване..

публикувано на 28.07.25 в 16:15

"Галъп": ГЕРБ-СДС остава водеща политическа сила с подкрепа от 25,7%

ГЕРБ-СДС остава водеща политическа сила с подкрепа от 25,7%, запазвайки значителна преднина пред останалите партии. Активната работа на правителството, особено успехите по спасяването на средствата по Плана за възстановяване и устойчивост и включването..

публикувано на 28.07.25 в 15:58

Продължава потушаването на пожара в общините Тополовград и Свиленград

Обстановката в страната остава пожароопасна с по 200-300 пожара дневно, на места ситуацията е много сложна, информира главният секретар на МВР главен комисар Мирослав Рашков, който посети село Радовец в област Хасково. По думите му в 90% от..

публикувано на 28.07.25 в 15:18

„Доброволчески възможности по света и у нас“ в Стара Загора

Информационна среща под надслов „Доброволчески възможности по света и у нас“ ще се проведе тази вечер в Комплекса за социални услуги за деца и семейства в Стара Загора. Това съобщи Ивайло Ябълкаров от Фондация „Мисия Криле“.  Целта на срещата е да..

публикувано на 28.07.25 в 15:05

Обстановката в с. Козарево е спокойна след големия пожар вчера

Ситуацията след лумналия пожар , застрашил хора и къщи в с. Козарево вчера,  е спокойна към този час. Няма пострадали хора и обитаеми къщи!    Огънят, тръгнал вчера от парк „Бакаджика“  бързо се разпространи заради вятъра и застраши..

публикувано на 28.07.25 в 14:46

Пет екипа на пожарната продължават гасенето на пожара в с. Мъдрец

Пет екипа на пожарната продължават да гасят пожара, който възникна вчера в землището на село Мъдрец. Ситуацията е под контрол, но огънят не е потушен напълно. Това каза в ефира на Радио Стара Загора областният управител на Стара Загора д-р Неделчо..

публикувано на 28.07.25 в 14:33

Летни уроци и игри в Регионален исторически музей – Стара Загора

От 9 до 25 юли в Регионален исторически музей – Стара Загора за шеста поредна година се проведоха „Летни занимания“ за деца. В рамките на три седмици малките участници се запознаха с различни исторически епохи от хилядолетната история на нашия град..

публикувано на 28.07.25 в 14:12