Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

In memoriam

Напусна ни етномузикологът д-р Радка Братанова

Разделяме се с един от изтъкнатите музикални фолклористи.

2
Радка Братанова с гайдаря Емил Чолаков на националния събор в Копривщица, 2022 г.
Снимка: Личен архив

На 64 години ни напусна един от видните музикални фолклористи на нашето съвремие - етномузикологът д-р Радка Братанова, главен асистент в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН.

Наследник на класическата традиция в българската етномузикология, името на Радка Братанова респектира не само в научните среди, но и сред широк кръг творци и музиканти, изпълнители на фолклорна музика. Научните й постижения и приноси са свързани с изучаването на традиционната фолклорна музика и нейното влияние върху развитието на музикалната култура в България.

Професионалният път на Радка Братанова в музиката е родово предопределен, наследник на певческите традиции на рода Кушлеви (дъщеря на Стефка Кушлева). Възпитаник е на НМУ "Любомир Пипков" и на НМА „Проф. Панчо Владигеров” – София, където завършва специалност "Музикознание", профил "Музикална фолклористика". Защитава докторска дисертация в Института за фолклор при БАН, заема длъжността главен асистент, доктор в секция „Етномузикология и етнохореология“.

Радка Братанова е изключителен познавач както на традиционното музициране, така и на съвременните професионални форми на фолклорна музика. Познания, които се основават не само на теоретично осмисляне, но и на практически опит, натрупан от преподавателска (НУФИ "Широка лъка"), творческа, изпълнителска, концертна и продуцентска дейност.

Радка Братанова сред гайдарите от Девин на събора в Копривщица, 2022 г.

Трудно може да се обхване широкия спектър от активности на Радка Братанова. Участва като експерт в различни проекти върху проблематиката за опазване на културното наследство: „Създаване на архивен фонд „Проф. Кирил Стефанов”, „Създаване и експониране на фонд „Българско фолклорно наследство“, „Музикално-танцовият фолклор на Северозападните Родопи. Преселници от и във Велинградско", „Селищният събор - устойчива жизнена традиция в съвремието“ и др. 

Тя е един от създателите на Националния регистър на нематериалното културно наследство, изработва раздела „Фолклорно пеене и свирене” към системата "Живи човешки съкровища - България". Съвместно с доц. д-р Анна Щърбанова подготвя досието "Неделинското двугласно пеене: остров в едногласното море на родопската песен" - кандидатура на България за вписване в Световния представителен списък на ЮНЕСКО.

Изследователските интереси на Радка Братанова са свързана с тематичните полета традиция и съвременност, село и сцена, фолклорно и професионално, обучение и фолклорстилови особености на българската фолклорна музика, а в последните години работи върху монографията „Стил и орнаментика на родопската фолклорна музика“. 

Колегите й фолклористи Анна Щърбанова и Ваня Матеева казват, че "Радка Братанова е от типа учени, които не бързат да публикуват всеки интересен факт, до който се докоснат. А такива има много в нейната практика. Тя предпочита натрупване, задълбочаване, осмисляне, доказване, проверка и съпоставка на идеите, преди да ги предложи като принос в етномузикологията".

Нейни думи за песните "на високо" от селата Долен и Сатовча, Благоевградско, запазени в Златния фонд на БНР, можете да чуете от звуковия файл.

Поклонението пред гл.ас. д-р Радка Братанова ще бъде на 18 март (събота) от 13.30 ч. в църквата „Св. Архангел Михаил“ на Гробищен парк „Малашевци“ в София.

Поклон пред светлата й памет!

По публикацията работи: Мирослав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Научна конференция събира в Карлово изследователи на Васил Левски и освободителното движение

Националният музей "Васил Левски" в Карлово е домакин на поредната научна конференция, която събира на едно място изтъкнати учени и млади изследователи. Тази година темата е "Васил Левски, българската емиграция и освобождението на България" ...

публикувано на 21.11.24 в 00:09

Благотворителна кампания "Книги за бъдещето на Марти"

Благотворителен базар "Книги за бъдещето на Марти" организират от казанлъшкото сдружение "Бъдеще за децата". Малкият Марти е на седем години и страда от анална атрезия - вродена аномалия, което засяга храносмилателния тракт, но и редица вътрешни..

публикувано на 13.11.24 в 12:23

Раднево и Стара Загора отново част от кампанията за събиране на опасни битови отпадъци

Мобилни пунктове за събиране на опасни битови отпадъци ще бъдат разположени в град Раднево на 13.11 от 10 до 16 ч. , на ул. "Митьо Станев" 1, а в Стара Загора часът се запазва, но датите са две: 14.11 на паркинга до парк „Зелен клин“ и  15.11 на..

публикувано на 12.11.24 в 17:02
Архив

Конкурс за коледна картичка с оригинално пожелание обявяват от РБ"Сава Доброплодни"

За шестнадесета поредна година, в навечерието на най-обичания от децата празник през зимата, Регионална библиотека „Сава Доброплодни” организира  Конкурс за коледна картичка и оригинално коледно пожелание „Коледна магия“ – 2024. За да се включат в..

публикувано на 12.11.24 в 11:41

Литературна награда „Перото“ за Евгени Черепов и последния му роман „Извън обхват“

Последният роман на старозагорският писател Евгени Черепов, "Извън обхват", бе удостоен с награда "Перото".   Официалната церемония на юбилейните десети литературни награди "Перото" се състоя през изминалата вечер в едноименния клуб в София, а в..

публикувано на 05.11.24 в 16:05

Политологът Иво Инджов: Възможно е редовно правителство, но и нови избори са вероятни

Политическият наблюдател доц. Иво Инджов определи като малка, приятна изненада малко по-високата избирателна активност в неделя, в сравнение с вота на 9.06. Причините за това според него, са предупрежденията, че може да нарасне тежестта на купения вот..

публикувано на 28.10.24 в 16:10

Старозагорски учители обмениха опит със свои норвежки колеги по социално предприемачество

Учители от Стара Загора взеха участие  в структурирани образователни посещения в училища и обучителни семинари в град Осло, Норвегия, по програма „Еразъм+“ с обучаваща институция „English Matters“. Педагозите от Пето основно училище „Митьо Станев“..

публикувано на 25.10.24 в 19:55
Снимка: Стоян Радев

Шестима задържани в Сливен и Нова Загора при спецакция на полицията

Шестима души са задържани в хода на специализираната полицейска акция срещу купуването на гласове и битовата престъпност в Сливен, Тополчане Нова Загора. Четирима са задържани по съмнение за търговия с гласове, един за грабеж и един за притежание..

публикувано на 22.10.24 в 12:28

Алпинистката Христина Йосифова говори пред медиите в Стара Загора за изкачването на връх Манаслу

На Пресконференция днес в Община Стара Загора пред медиите говори алпинистката Христина Йосифова. Тя достигна най-високата точка на връх Манаслу в Хималаите, висок 8163 метра на 24 септември 2024 година. Временно изпълняващия длъжността кмет на Стара..

публикувано на 07.10.24 в 12:41

Христина Йосифова: Усещането на 8163 метра и връх Манаслу е все едно да виждаш половин свят пред себе си, чудно е

"Идеята за този връх ми даде един от шерпите - водачи от Непал. Ходя често в Непал, по един или два пъти в годината в тази красива страна. При последното ми посещение ме насочиха именно към връх Манаслу, висок 8163 метра. Септември месец е най-удачното..

публикувано на 06.10.24 в 16:44