Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще можем ли след 1 април да взимаме лекарства по НЗОК от аптеките ?

| обновено на 28.03.23 в 11:14
Снимка: БГНЕС

От Българския фармацевтичен съюз предупреждават, че няма да има подписани и влезли в сила Условия и ред за дейностите на аптеките и те няма да могат да отпускат лекарствени продукти, заплащани напълно или частично от НЗОК. Преговорите по темата са пропаднали, потвърди за Радио Стара Загора и Ростислав Курдов, председател на Районната фармацевтична колегия в Стара Загора. 

От НЗОК са поискали да отпаднат някои неща, които налагат ограничения, обясни Курдов и даде пример, че ако до преди време пациентът е взимал лекарство за хронично заболяване, например за кръвно, и се наложи да се направи корекция - намаляване или премахване, той има право да се откаже от една опаковка или напълно от взимането на медикамента. От Касата искат това да не може да се случва т.е това, което е изписано по рецепта да бъде със сигурност взето от аптеката. За нас, като медицински специалисти, това е нарушаване правото на избор на пациента, коментира още председател на Районната фармацевтична колегия. Исканите нови правила от НЗОК за отпускането на лекарствата не дават възможност и рецептите да се изпълняват частично, ако дадено лекарство липсва - пациентът няма да може да закупи другите, а ще трябва да намери тази аптека, в която има всичко от цялата рецепта. 

Основните доводи за исканата от НЗОК промяна е, че пациентът трябва да се придържа към терапевтичната схема, каза още Ростислав Курдов.

Българския фармацевтичен съюз вече са изпратили своето становище и очакват отговор от НЗОК в следващите дни, от което ще зависи дали след 1 април ще могат да бъдат изпълнявани рецепти по Касата в аптеките в цялата страна.

Още по темата, чуйте от прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Зоопаркът със зимно работно време

От 1 ноември Зоопарк Стара Загора преминава на зимно работно време. Посетителите ще могат да се наслаждават на любимите си животни всеки ден – от понеделник до неделя, от 8:30 до 16:00 часа . Продажбата на билети ще се извършва до 16:00 часа, а..

публикувано на 01.11.25 в 07:58
Златна есен

Ноември идва със слънце

Първият уикенд на ноември предлага топло и слънчево време с температури до 24 градуса , но още в понеделник времето се променя — облачността се увеличава, вятърът се усилва и започват валежи. В  първия ден на месец ноември времето в България ще е..

публикувано на 01.11.25 в 07:24

Архангелова задушница е

На 1 ноември е Архангелова задушница – денят, в който се молим за душите на починалите ни близки. Името „Задушница” произлиза именно от значението на този ден – молим се „за душата”.  Архангеловата задушница, наричана още Архангелска задушница,..

публикувано на 01.11.25 в 07:19
Парк

Честваме народните будители

На 1 ноември отбелязваме Деня на народните будители . В този ден се отдава почит на делото на книжовниците, просветителите, борците за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на нацията и нейния морал. Сред имената на..

публикувано на 01.11.25 в 07:14
Дарин Петков и Татяна Калчева

Кукленият театър в Стара Загора получи финансиране за Центъра за експериментално изкуство

Министерството на културата отпусна 300 000 лева, необходими за изработването на технически и работен проект за Центъра за експериментално изкуство към Кукления театър в Стара Загора. Новината обяви в студиото на Радио Стара Загора директорът на..

публикувано на 31.10.25 в 15:57
Комисар Антон Иванов, началникът на отдел „Охранителна полиция“ при ОДМВР-Стара Загора 
Грозданка Андреева, началник група в сектор път на полиция Стара Загора

От 1 ноември започва традиционната акция „Зима“

От утре, 1 ноември започва традиционната акция „Зима“, която има за цел да повиши вниманието на шофьорите към подготовката на автомобилите за предстоящия зимен сезон. В рамките на акцията ще се проведат три тематични кампании, насочени към превенция на..

публикувано на 31.10.25 в 14:58

В Нова Загора ще открият паметник на Стоян Омарчевски

В чест на 1-ви ноември, в 11 ч.  в Нова Загора ще бъде открит паметник на Стоян Омарчевски, политикът по чието предложение 1-ви ноември се отбелязва като Ден на народните будители от 1922 г.  Стоян Омарчевски е роден в Нова Загора и е бил министър на..

публикувано на 31.10.25 в 14:38

"Риголето" тази вечер на старозагорска сцена

Държавна опера-Стара загора представя тази вечер от 19.00 часа вълнуващия спектакъл на безсмъртната опера на Верди “Риголето”. Една романтична история за драматичните терзания на придворния шут Риголето, разкъсан между разгулния дворцов свят и..

публикувано на 31.10.25 в 13:37

Педагогически факултет при Тракийски университет- Стара Загора дипломира 275 абсолвенти

С тържествена церемония Педагогическият факултет на Тракийския университет в Стара Загора отбеляза дипломирането на випуск 2025 година.  Общо 275 абсолвенти с бакалавърски и магистърски степени от Педагогическия факултет на Тракийския университет..

публикувано на 31.10.25 в 13:11
Творби на Илия Владимиров, Георги Великов от На зелено

Парк "Бедечка" се превръща в пространство за модерно изкуство

Парк „Бедечка“ в Стара Загора ще се превърне в живо художествено пространство за съвременно изкуство. От 1 до 7  ноември артисти ще работят на място в парка, създавайки специфични за мястото ( site-specific ) арт инсталации — изкуство, което не..

публикувано на 31.10.25 в 12:16