Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От днес е отворен приемът на документи за кандидатстване за нови отоплителни уреди в Стара Загора

От днес, 5-ти април, е отворено кандидатстването по Основната фаза на проект „Българските общини работят заедно за подобряване на качеството на атмосферния въздух" LIFE17 IPE/BG/000012 - LIFE IP CLEAN AIR по Програма LIFE на Европейския съюз за преход към алтернативни форми за отопление на домакинствата.

На сайта на Община Стара Загора - https://www.starazagora.bg/bg/integriran-proekt-balgarskite-obshtini-rabotyat-zaedno-za-podobryavane-na-kachestvoto-na-atmosferniya-vazduh-dokumenti-za-kandidatstvane са публикувани критериите и указанията.  Документите могат да се подават всеки работен ден от 9:00 часа до 17:00 часа в Община Стара Загора - бул. „Цар Симеон Велики" 107, партер.

Поканата ще остане отворена до изчерпване на финансовия ресурс по проекта, но не по-късно от 31 декември 2023 година. Класирането ще се случва на три части, по следния график: за подадените формуляри от 5 април до 31 май – крайната дата за обявяване е 15 юни; от 1 юни до 31 август – крайна дата за обявяване е 15 септември; от 1 септември до 31 декември – крайната дата за обявяване е 15 януари 2024 година.

Одобрените кандидати за подмяна на уреди от първата покана за кандидатстване по Основната схема, които имат сключени договори, нямат право да кандидатстват отново по настоящата покана.

Главната цел на проекта е да допринесе за намаляването на количеството на фините прахови частици – основен проблем на качеството на въздуха в България. Замърсяването с ФПЧ  най-често е резултат от използването на твърдо гориво за битовото отопление през зимата, съчетано с емисиите на вредни вещества от автомобилния транспорт.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

 IX ОУ „Веселин Ханчев“ - Стара Загора

IX ОУ „Веселин Ханчев“ открива юбилейна учебна година с близо 650 ученици

Старозагорското IX ОУ „Веселин Ханчев“ ще посрещне първия учебен ден на 15 септември с общо 645 ученици. 100 са първокласниците в учебното заведение, което празнува своя 60 годишен юбилей. Това заяви за Радио Стара Загора директорът Мария Горчева. По..

публикувано на 12.09.25 в 15:51

По-малко пожари от началото на годината в област Стара Загора в сравнение с 2024-та отчетоха от РДПБЗН

По-малко пожари от началото на годината в област Стара Загора в сравнение с 2024-та отчитат от Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. Това съобщи в навечерието на професионалния празник на пожарникарите – 14 септември,..

публикувано на 12.09.25 в 15:50
Синдикален дом, Стара Загора

Безплатен градски транспорт за учениците в Стара Загора на 15 септември

На 15 септември в страната ще бъде открита новата учебна година. По повод първия учебен ден и тази година градският транспорт в Стара Загора ще бъде безплатен за всички ученици. Традицията е съвместна инициатива на Община Стара Загора и общинския превозвач..

публикувано на 12.09.25 в 15:01

Фестивалът U.L.I.C.A. – Street Fest този уикенд в Стара Загора

Този уикенд, 13 и 14 септември, Стара Загора ще бъде домакин на първия уличен фестивал U.L.I.C.A. – Street Fest. Фестивалът, насочен към младите, ще се проведе на пешеходната част на бул. „Цар Симеон Велики“, непосредствено пред Универсалния магазин...

публикувано на 12.09.25 в 14:40

Повече от 1000 са първокласниците в Ямболска област

Готови за старта на новата учебна година са училищата в област Ямбол. 11 724 е броят на учениците в региона от 1 до 12 клас. Над 4200 са децата в градините и предучилищните групи, показват данните на РУО-Ямбол. За първи път 1016 първокласници ще..

публикувано на 12.09.25 в 13:49
буквар

Хасковските училища са готови за старта на новата учебна година

Новата учебна година в област Хасково започва с над 100 първокласници по-малко. 1682 са учениците в региона, които за първи път ще чуят училищния звънец, обяви началникът на РУО-Хасково Силвия Касабова. Тя коментира, че броят на първокласниците..

публикувано на 12.09.25 в 13:47

Новата учебна година в Старозагорско започва за близо 33 хил. ученици

Всички 119 училища в Старозагорска област са готови за старта на новата учебна година. Това заяви началникът на РУО-Стара Загора Милена Йолдова. 32 737 са учениците в областта, които на 15 септември ще чуят училищния звънец. По думите на Милена..

публикувано на 12.09.25 в 13:44

Отличиха пожарникари от Стара Загора за висок професионализъм

По повод „Седмицата на пожарната безопасност“ и 14 септември – професионалния празник на служителите от ГДПБЗН, старши комисар Стоян Колев организира среща със структурите от Щаба на Областния управител и доброволци. На събитието той представи данни за..

публикувано на 12.09.25 в 13:37

Разпитват свидетели по делото "Дебора"

При закрити врата започна днес делото "Дебора" в Пловдивския районен съд.  Делото "Дебора" продължава в районния съд в Пловдив За първи път Георги Георгиев, влезе в съдебната зала без белезници, придружен само от адвокатите си. Георги запази..

публикувано на 12.09.25 в 13:31

Дарителска кампания в подкрепа на деца в нужда организират от община Мъглиж

Дарителска кампания в подкрепа на деца в нужда организират от община Мъглиж съвместно с Националното сдружениe на сираците в България. Дарителската кампания ще се проведе до 30 септември, като всеки, който желае може да дари – дрехи, обувки,..

публикувано на 12.09.25 в 11:20