Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разселват семействата, участвали в масовото сбиване в Казанлък преди месец

Семействата от павелбанските села Манолово и Тъжа, които участваха в  масовото сбиване в центъра на Казанлък през март, ще  бъдат разселени в съседни населени места.Това беше решено на среща, в която участваха кметът на община Павел баня Иса Бесоолу, директорът на Областната дирекция на МВР  - Стара Загора ст. комисар Лазар Христов и кметовете на селата, откъдето са двете фамилии.

При побоя загина един човек, а 18 други получиха различни наранявания, някои от които тежки и с опасност за живота.

Кметът на Павел баня Иса Бесоолу съобщи, че ще бъдат разселени около 45 лица, които в момента живеят в Манолово. 

"По адресна регистрация те се водят в Манолово, Тъжа и Скобелево, но всички са се преселили в Манолово. Ще се срещна с кметовете на тези села, за да разпръснем настанилите се около 45 човека от Манолово", обясни кметът.    

Набелязали сме конкретни мерки и пристъпваме към изпълнението им, посочи ст. комисар Лазар Христов: 

"Целта ни е провокаторите и инициаторите на подобен тип сбивания да бъдат разселени в различни населени места, за да бъдат предотвратени подобни прояви и сбивания“. 

По време на срещата е взето решение за създаване на организация за незакриване на учебните заведения по населените места и извозване на децата с общински превоз, за да могат те активно да посещават училища и детски градини, за да бъдат интегрирани. Набелязани са и мерки за подобряване на видеонаблюдението в населените места, увеличаване на нарядите на служителите на МВР. 

„Инцидентът е прецедент, тъй като и преди е имало спречквания между двата рода, но те не са били с такива мащаби. Извадихме си нашите поуки като структура, която трябва да осигурява обществения ред. Подобрили сме комуникацията и съвместната работа с кметовете на малките населени места, за да ни подават информация за всеки вид провокация от страна на техни съграждани“, допълни  директорът на Областната дирекция на МВР. Когато има съдебни заседания лично кметовете ще проверяват кои лица, които са призовани за съответното дело така, че да не ходят и други хора. Ще се работи и съвместно със съдебните институции, за да се вземат необходимите мерки при подобен тип дела”, допълни ст. комисал Христов и уточни, че пътуващите за делата ще бъдат проверявани както на излизане от съответното населено място, така и на влизане в Казанлък, а в района на Съдебната палата ще бъде осигурявана засилена охрана.

"Имам уверение от централното ръководство на МВР, че ще има допълнителен щат за Районното управление в Казанлък“, каза още ст. комисар Христов. Той припомни, че в момента тече процедура по конкурс за единадесет младши изпълнителски бройки за участъците в Павел баня и Казанлък. 

Днес е било взето решение и за закупуване на допълнителни транспортни средства от община Павел баня, които да бъдат предоставени безвъзмездно на служителите на реда.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Премиерът Желязков отмени заседанието на Министерския съвет утре

Министър-председателят Росен Желязков отменя насроченото за сряда, 15 октомври, заседание на Министерския съвет. Това съобщиха от правителствения пресцентър. Новината идва след изявление на лидера на партията мандатоносител ГЕРБ Бойко Борисов. В късния..

публикувано на 14.10.25 в 18:01
Георги Георгиев

Министърът на правосъдието иска наказания за четирима нотариуси

Предложения за дисциплинарни наказания „лишаване от правоспособност за срок от една година“ на трима нотариуси и едно предупреждение за лишаване от правоспособност на четвърти нотариус изпрати министърът на правосъдието Георги Георгиев до Нотариалната..

публикувано на 14.10.25 в 17:41

Две жени са задържани за измами с онлайн обяви за кредити

Две жени са задържани за измами с онлайн обяви за предлагане на кредити на хора с лоша кредитна история, съобщават от ОД на МВР - Стара Загора. Специализираната полицейска операция е проведена на територията на София, Кюстендил, Бургас и ловешкото с..

публикувано на 14.10.25 в 17:29

Фестивалът „Ямбол ни съБИРА" започва в петък на централния площад

Най-новият фестивал на Ямбол ще събере жители и гости на града. Събитието стартира в петък и ще продължи до неделя. Огромна шатра с отопление, много музика, разнообразие от вкусотии - от традиционни наденички до джоланчета и прасенца, въртяни на жар, и..

публикувано на 14.10.25 в 17:06
Парк

Още една археологическа находка откриха при ремонта на парк „Пети октомври“

Скелет на човек е открит днес при ремонтните дейности около шахтата на шадравана централния старозагорски парк „5-ти октомври“. Работници се натъкват на находката, която е част от откритите преди дни гробни съоръжения. Това разкри зам.-кметът Мартин..

публикувано на 14.10.25 в 17:01

Зам.-кметът на Стара Загора Светослав Колев: Индустриалният парк в с. Еленино вече се позиционира като „зелен индустриален хъб"

Признатият от БАИ и Министерството на икономиката успех за индустриалния парк „Индустриална зона Загоре" е още едно постижение и плод на значителните усилия от страна на екипа на кмета на Община Стара Загора Живко Тодоров. Това изтъкна днес зам.-кметът..

публикувано на 14.10.25 в 16:39
Община Раднево

Община Раднево събира данни за определяне на новата такса смет

От 1 януари 2026 година се предвижда въвеждане на нова методика за изчисляване на таксата за битови отпадъци. Всяка община има възможност да избере как да бъде определена - върху брой ползватели в домакинство, количество генерирани битови отпадъци или..

публикувано на 14.10.25 в 16:18

Нападателят на 5-годишното дете в Ямбол е задържан за 72 часа

19- годишният мъж, който нападна 5- годишно момче в Ямбол, е задържан с прокурорско постановление за 72 часа. Детето е с повърхностни наранявания.  За нападателя предстои да бъде поискана най- строгата мярка "задържане под стража".  Детето е с охлузна..

публикувано на 14.10.25 в 16:12

Нападателят на 5-годишното дете от Ямбол остава в ареста

19- годишният мъж, който нападна 5-годишно момче в Ямбол, е задържан с прокурорско постановление за 72 часа. Детето е с повърхностни наранявания. За нападателя предстои да бъде поискана най-строгата мярка "задържане под стража". 19-годишен с пистолет..

публикувано на 14.10.25 в 16:06

Районна прокуратура-Стара Загора повдигна две обвинения спрямо 43-годишна жена за причиняване на телесна повреда на учител и за хулиганство

Районна прокуратура-Стара Загора  привлече като обвиняема 43 годишна жена, за причиняване на лека телесна повреда. Обвиняемата е причинила контузия на главата и охлузвания на крайниците на 65-годишна учителка в сградата на училището в с. Зетьово, обл...

публикувано на 14.10.25 в 16:04