Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Победителите в конкурса на Радио Стара Загора "Славейче" ще бъдат обявени на 25 април

Здравко Георгиев, директор на Радио Стара Загора
Снимка: Чавдар Златев

Радио Стара Загора беше домакин на XXIV национален радиоконкурс за млади изпълнители на български народни песни "Славейче" в почивните дни. Общо 111 талантливи деца от цялата страна се надпяваха в рамките на музикалното събитие, което се превърна в празник на фолклора и българщината. 

Първото извънстолично радио пази и популяризира традициите и богатото ни фолклорно наследство с най-стария младежки радиоконкурс за българска народна песен вече 30 години. 

В предаването „Репортер“ директорът на Радио Стара Загора Здравко Георгиев съобщи, че имената на победителите в отделните категории ще бъдат публикувани на интернет страницата на обществената медия във вторник, 25 април. Отличените изпълнители ще запишат професионален звукозапис с музикантите от ансамбъл „Загоре“, продуциран от Радио Стара Загора, а от всички лауреати аудиторията на Радио Стара Загора ще гласува за песен на слушателя в предаванията за народна музика. 

Радиоконкурс „Славейче“ е една от най-авторитетните изяви на Радио Стара Загора в областта на фолклора. Началото е поставено през 1994 г. по идея на дългогодишния радиожурналист Здравка Димова в партньорство с музикалния редактор Кинка Ватева. В първите издания се състезават певци и инструменталисти, а в последствие конкурсът добива изцяло песенен формат. 

В 86-годишната история на Радио Стара Загора българската народна музика се ползва с особена привилегия и признание. Нейните почитатели от първите предавания до днес остават все така верни. Конкурсът „Славейче“ е модерна форма за изява на даровити деца. Като лауреати на този конкурс пред микрофона на Радио Стара Загора първи запяват изтъкнати професионални певци, солисти на Оркестъра за народна музика на БНР. Сред тях са имената на Дарина СлавчеваЖеня КазаковаИвелина ДимоваПепи ХристозоваДеси СлаваНиколай УрумовДимитър АрнаудовЛазар НалбантовКостадин Михайлов, за първи път в ефира прозвучават мелодиите на инструменталистите Добромир Велев, Явор Бобев, Петко Янгьозов, Никола Гайдаров и много други талантливи изпълнители.

„Славейче“ се провежда под специалната грижа на редколегията на Радио Стара Загора и е част от културното богатство на града и Българското национално радио.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимката е илюстративна, архив.

Голям пожар в Сакар планина

Днес следобед е възникнал пожар на територията на Сакар, между селата Младиново, Лисово и Костур. Огънят е обхванал приблизително 1000 декара, като горят предимно пасища и горски масиви. Това съобщават от Областна администрация - Хасково. Гасенето е..

публикувано на 08.09.25 в 17:09
Община Стара Загора

Въвежда се едноседмично ограничение на движението по участък от централен старозагорски булевард

Община Стара Загора уведомява гражданите, че в периода от 9 септември 2025 г., вторник, до 15 септември 2025 г., понеделник, по бул. „Славянски“ ще се извършват дейности по санитарна резитба на дървесна растителност. За осигуряване на..

публикувано на 08.09.25 в 15:51

Слънчево начало на седмицата

Слънчево с временни увеличения на облачността ще бъде времето на 8 септември, понеделник. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще са между 28 и 33 градуса, в София – около 29 градуса. В планините ще бъде..

публикувано на 08.09.25 в 07:42
Чудотворната икона Пресвета Богородица

Малка Богородица е

На 8 септември отбелязваме Рождество на Пресвета Богородица , също Рождество Богородично, Малка Богородица или Рожен. Това е църковен празник, посветен на рождението на Богородица, един от трите големи празника в източноправославния календар..

публикувано на 08.09.25 в 07:00

Хасково празнува!

Празникът на град Хасково  се чества на 8 септември, когато православният свят отбелязва Рождество на Пресвета Богородица, почитана като покровителка на града.  По този повод Община Хасково организира  богата програма  от културни, спортни и детски..

публикувано на 08.09.25 в 06:10

Спасителни археологически разкопки край Ямбол

Приключват археологическите разкопки в местността "Червен баир“ край Ямбол. Проучени са три надгробни могили от от различни епохи. Разкопките в района на бившето военно поделение започнаха през пролетта, обясни д-р Тодор Вълчев от Регионалния..

публикувано на 07.09.25 в 13:49

Ремонтите в училищата в община Тунджа ще приключат преди първия учебен ден

До началото на новата учебна година община Тунджа ще приключи ремонта на детската градина в с. Веселиново за 1 млн. лв. и построяването на физкултурния салон на училището в с. Скалица. За да се осъществи  проекта за фискултурния салон, който е от 1986..

публикувано на 07.09.25 в 11:55
Община Раднево

Раднево празнува

Раднево отбелязва празника си на днешния 7 септември. Празненствата в неделния ден започнаха с издигане на националния флаг под съпровода на химна на града в изпълнение на Марижана Иванова и приветствие от кмета на града Георги Петров. Със званието..

публикувано на 07.09.25 в 10:30

Времето остава топло и в неделния ден

Днес ще преобладава слънчево време с временни увеличения на облачността, но ще е без валежи . Вятърът ще бъде от североизток, предимно слаб, в Източна България - до умерен. Максималните температури ще бъдат между 28° и 33° , в София - около 30°. В..

публикувано на 07.09.25 в 09:40

Живко Тодоров: Градът е наш, да го чистим и пазим, за да се радваме на уютни квартали

От реконструирания старозагорски квартал „Три чучура-юг“ кметът Живко Тодоров даде старт днес на инициативата „Красиви квартали“, с която те ще станат по-приветливи и ще сплотят местните общности с полезна кауза. „ Да ни е чисто, предразполагащо за..

публикувано на 06.09.25 в 14:19