Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 3500 врабчета преброиха доброволци от цялата страна в 7-то издание на кампанията „Ние броим врабчетата“

Увеличават се локациите, в които видът е застрашен от изчезване

Снимка: БГНЕС

Общо 3556 врабчета бяха преброени в седмото издание на кампанията „Ние броим врабчетата“, която обедини стотици доброволци в цялата страна, съобщиха организаторите от Българското дружество за защита на птиците. Кампанията се проведе на 22 април и участниците в нея отчетоха данни за 276 локации.

Преброените врабчета са от трите вида, разпространени у нас – домашно, полско и испанско. Домашните врабчета съставляват 70% от всички (2489 бр.), полските са 27% (или 961 бр.), а испанското врабче по традиция е с най-малка численост –3% ( 106 бр.). Процентното съотношение между различните видове врабчета е приблизително същото като миналата година – 73% : 23% : 5%.

Резултатите, които врабчебройците са записали на сайта vrabcheta.bg са между 0 и 240. Средният брой за локация е 13 екземпляра, а най-многобройният запис – 240 птици, е отчетен близо до с. Атолово, Ямболско. Другите райони, в които са отчетени най-много врабчета са Шумен (200) и Плевен (110).

За разлика от миналата година, локациите, в които не са наблюдавани никакви врабчета са 13%, докато през 2022 г. цифрата беше 9%. Това е един от важните показатели, тъй като от него се получава информация за това какви местообитания отблъскват врабчетата и съответно какви са заплахите, водещи до намаляването им.

По традиция най-много птици са регистрирани в дворове на къщи (42%), следват междублоковите пространства (23%), парковете (12%), тихите улици (5%) и поляна с храсти (2%).

Тези данни потвърждават за пореден път значението на зелените площи както в дворовете на къщи, така и в междублоковите пространства като важна среда за биоразнообразието в градовете, което от своя страна е показател и за благосъстоянието на хората.

БДЗП изказва благодарност на всички участници в преброяването. 


По публикацията работи: Елена Балабанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Лек спад на безработицата в Старозагорско

За месец септември равнището на безработицата в Старозагорско е 4,21 %, което е по-ниско от средното за страната. Отчита се лек спад спрямо предходния месец, както и спрямо същия период на миналата година. Това съобщи Любен Георгиев от Бюрото по труда..

публикувано на 29.10.25 в 11:37

Двама са задържани за кражби от автомобили в Сливен

Полицията в Сливен задържа двама извършители на кражби от автомобили. Единият хванат след бързи действия на криминалистите, а другият от самия потърпевш.  Първият случай е от село Гергевец. Около десет часа сутринта 36-годишен мъж е подал сигнал, че..

публикувано на 29.10.25 в 11:27

Старозагорско участие в среща по проекта за зелена водородна мобилност в ЕС

Среща по проекта GH2M се състои в Грьонинген, Нидерландия. Проектът има за цел да ускори внедряването на зелена водородна мобилност в различни региони на Европейския съюз. Тази инициатива е ключова стъпка към постигане на целите на ЕС за..

публикувано на 29.10.25 в 10:00
Председателката на Народното събрание Наталия Киселова

Киселова сдава поста: Показвам как трябва да се постъпва. За мен беше чест!

"Днес се оттеглям и показвам как трябва да се постъпва – за мен беше чест."  С тези думи председателят на парламента Наталия Киселова обяви, че подава оставка и освобождава поста. На нейно място застава заместник-председателят на НС от най-голямата..

публикувано на 29.10.25 в 09:44

Потвърдиха антракс в Славяново

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) с лабораторно изследване потвърди наличие на заболяването антракс в животновъден обект за отглеждане на овце и говеда в село Славяново, община Харманли, област Хасково. Извършена е ваксинация..

публикувано на 29.10.25 в 09:30
Казанлък - площад

Факелно шествие в навечерието на Деня на будителите променя движението в Казанлък

По повод честванията на 1 ноември – Деня на народните будители, в Казанлък ще се проведе традиционно факелно шествие. Събитието налага временна организация на движението в централната градска част. Забраната за движение, престой и паркиране на пътни..

публикувано на 29.10.25 в 08:36

Обсъждат продажба на общински жилища и забрана за велосипеди в Стара Загора

Общинският съвет на Стара Загора се очаква да обсъжда на второ четене утре  Наредбата за реда и условията за управление и разпореждане с общински жилищни имоти на утрешното си заседание . Новият документ отстранява слабостите в досегашната наредба и..

публикувано на 29.10.25 в 08:05

Слънчева сряда, температурите се покачват

Днес ще е предимно слънчево. Сутринта на места в равнинната част от страната ще има условия за намалена видимост или ниска слоеста облачност.  Ще духа слаб, в Източна България до умерен вятър от запад-югозапад, съобщават от НИМХ. Минималните температури ще..

публикувано на 29.10.25 в 06:12

Общински съветници от "Възраждане"-Сливен предлагат създаване на общинско предприятие "Чистота"

Общинските съветници от "Възраждане" – Сливен внесоха официално предложение до кмета на общината за изработване на предпроектно проучване за създаване на общинско предприятие "Чистота". Целта е общината да поеме сама дейността по сметосъбиране и..

публикувано на 28.10.25 в 18:56

Опасен битов отпадък намира правилното място в мобилен пункт

Есенната кампания от Националната система за опасни битови отпадъци в 25 български общини, която започна през септември, продължава и тези дни. Днес жителите на Сливен имах възможност да се възползват от безплатната услуга, а утре в Елхово..

публикувано на 28.10.25 в 17:50