Европейски законодателен акт за промишленост с нулеви нетни емисии беше представен от Европейската комисия през март. Предложеният регламент е ключова част от Индустриалния план на Европейската зелена сделка и има за цел да гарантира, че най-малко 40% от търсените чисти технологии в ЕС се произвеждат в Общността до 2030 г.
Бъдещият регламент е продължение на европейската промишлена стратегия от 2019 г. Целта на новата законодателна рамка е да насърчи производството на чисти технологии в Общността. Това съобщи на брифинг, организиран от Бюрото на ЕП в България, евродепутатът Цветелина Пенкова от Групата на социалистите и демократите, която е докладчик по ключовия законодателен акт. Тя подчерта, че през 2030 г. глобалният пазар на чисти енергийни технологии ще достигне до 600 милиарда евро годишно.
"България има реален потенциал да привлече много чуждестранни инвестиции за производство на такъв тип устойчиви технологии, което ще гарантира високоплатени работни места", отбеляза евродепутатът. Тя предупреди за неравностойна конкурентна среда в рамките на Съюза заради държавните стимули, които лидери като Германия и Франция могат да предоставят, за да привличат такива производства. На този фон Пенкова обясни, че полага усилия да се избегнат подобни дисбаланси в бъдеще.
Законодателното предложение предвижда разширяване на производството на технологии, които са от ключово значение за постигане на неутралност по отношение на климата - слънчеви панели, батерии и електролизьори или ключови компоненти на тези технологии, като например фотоволтаични клетки или лопатки на вятърни турбини. Законът ще опрости регулаторната рамка за производството на тези технологии и по този начин ще спомогне за повишаване на конкурентоспособността на технологичната индустрия с нулеви нетни емисии в Европа. Той също така ще ускори капацитета за съхранение на емисиите на CO2.Предложението подкрепя осем стратегически технологии с нулеви нетни емисии. Това са: слънчеви фотоволтаични и слънчеви топлинни технологии; вятърна енергия от наземни инсталации и енергия от възобновяеми източници в морето; батерии и акумулиране; термопомпи и геотермална енергия; електролизьори и горивни клетки; биогаз/биометан; улавяне и съхранение на въглерод; и мрежови технологии (които включват и интелигентни и бързи електрически превозни средства).
Новият регламент ще поставя акцент върху енергийните ядрени технологии като стратегически инструмент за постигане на зеления преход. На този фон пред България, като страна с опит и експертиза в тази област, се разкриват сериозни възможности. Пенкова изрично подчерта, че малките модулни реактори, които навлизат в САЩ, все още не са "достатъчно развита технология в Европа".
Очаква се законодателният акт да бъдат готов през юни, а гласуването в пленарната зала е планирано за октомври.
На въпрос на Радио Стара Загора идва ли краят на въглищната енергетика и какви са алтернативите пред "Марица изток", Цветелина Пенкова отговори, че по чисто икономически причини енергията, произвеждана в минно-енергийния комплекс, няма да бъде конкурентна заради високата цена на CO2 емисиите. Скъпият ток няма да е рентабилен за консумация нито от домакинствата, нито от индустрията.
Тя определи като "красноречиви" сроковете за закриване на въглищните централи, поети от българските власти и същевременно разкритикува досегашните им действия, припомняйки напредъка на Полша по пътя й към декарбонизация.
Отлага се решението за поскъпването на „Синята зона“ в Хасково. На днешното заседание на общинския съвет кметът Станислав Дечев оттегли докладната си, която предвиждаше промени в Наредбата за обществения ред, отнасящи се за платеното паркиране...
Ансамбъл „Пирин“ гостува тази вечер в Стара Загора със спектакъла „Благодат“ . Емблематичните музиканти и танцьори продължават с обиколката си из страната по повод 70 години от своето създаване. Зрителите в Стара Загора ще се насладят на изпълнения..
За три района със спряно водоподаване съобщават на сайта си от "ВиК Стара Загора". Поради авария на бул.Славянски 8 се спира водоподаването от 08:00 до 13:30 часа от ул.Бр.Жекови до ул.Герасим Папазчев и от бул.Методи Кусев до ул.Димчо Стаев и..
Сравнително нов вид туризъм се развива вече и в България. Т.нар. глемпинг е луксозен вид къмпинг , който възниква във Великобритания преди 20 години. От ефира на Радио Стара Загора Владимир Крумов, председател на Българската глемпинг асоциация..
98 лева струва потребителската кошница тази седмица. Има сериозен спад в сравнение с миналата седмица, но това е характерно моментно състояние на пазара и не става въпрос за устойчива тенденция. Това каза за Радио Стара Загора председателят на..
Предупредителен оранжев код за опасни горещини е обявен за втори пореден ден у нас днес. Очаква се температурите да достигнат над 40 градуса . В сила е и най-висока степен пожароопасност . Националният институт по метеорология и хидрология при БАН..
Община Стара Загора уведомява, че във връзка с ремонта на парк „Пети октомври“ се налага отстраняването на шест дървета, които след фитосанитарна оценка са с предписание за премахване, видимо загиващи. Пет от тях са в парковото пространство, а едно е на..
Спешно беше почистено езерото в парк „Йордан Капсамунов“ в Стара Загора от собстеника на съоръжението, Община Стара Загора. Във вторник (22-и юли) членове на Клуба по спортен риболов спасиха от горещата вода екземплярите, с които беше зарибено. Снимки..
Напрежение сред потребителите на Дома за пълнолетни лица с физически увреждания в Стара Загора. Хората са загрижени от предстоящите промени предполагащи преструктуриране или закриване на дома и изразиха силно недоволство от липсата на..
Съвместна операция на служители от Главна дирекция „Национална полиция“, Първо районно управление – Стара Загора и Областна дирекция на МВР – Сливен доведе до задържането на мъж и жена, съпричастни за извършването на два грабежа в Стара Загора...
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net