Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книгоразделителят. По следите на един от най - древните книжни аксесоари.

Лична колекция на Станислава Раянова
Снимка: Станислава Раянова

Книгоразделителят е един от най - древните аксесоари за книги, стар почти колкото и книгата. Създаден е, за да не се поврежда книгата, да не се драска и прегъва. Все пак в началото книгите са преписвани на ръка и са били най - голяма скъпоценност. 

Тук Ви срещаме с колегата Станислава Раянова, която колекционира книгоразделители. Притежава над 50 книгоразделителя от 21 държави: Америка, Англия, Испания, Италия, Австрия, Германия, Швейцария, Словакия, Румъния, Турция, Черна Гора, Португалия, Египет, Сингапур, Тайланд, Камбоджа, Занзибар, Малта, Куба, Украйна, Китай. Сред книгоразделителите има метални, магнитни, текстилни, релефни, тъкани и бродирани. Някои изработва и сама. 

"Когато говорим за отношение към книгите, книгоразделителите имат важна роля, тъй като те не просто напомнят докъде сме стигнали, или любими наши пасажи от текста. Те служат за предпазване на страниците на книжното тяло, затова е добре да подбираме правилно тяхната текстура и форма. Книгоразделителите трябва да бъдат тънки и от подходяща материя, за да не деформират страниците и книжните коли в гръбчето на книгата. Има много красиви книгоразделители по света, но част от тях са нефункционални, не са удобни за ползване, и тяхната съдба е най-често сувенирна. Но също като книгите, и книгоразделителите имат нужда от своя история и живот, от това да бъдат вложени между страниците и приключенията на героите. Книгоразделителите от Истанбул са най-многобройни в колекцията ми. Един от най-запомнящите се екземпляри беше този, който купих малко преди посещението ми в „Музей на невиността“. Този музей е вдъхновен от едноименния роман на нобеловия лауреат Орхан Памук, и лично той го изгражда преди 10 години. По пътя докато търсихме самия музей, спирах непознати, за да получа повече насоки къде е местонахождението му. За моя изненада – оказа се, че повечето хора не знаеха кой е един от най-успешните съвременни турски писатели. Но по пътя към музея, в който се побира целия свят на романа, открих няколко магазинчета, от които се сдобих с книгоразделител, който символизира мен и книжния свят, в който често ми се иска да се приютявам. Обикновено книгоразделителите стоят скромно на каса в книжарницата, или на рафта в магазини за подаръци, но съвсем не скромно разказват истории – за културата, историята, науката, или…за обикновения живот на държавата, в която се намират. Затова не само с книгите пътуваме, но и с техните нежни аксесоари – книгоразделителите.", казва Станислава Раянова.

Повече чуйте в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Библиотека "Искра" в Казанлък откри изложба за местната празнична трапеза през декември

В Общинската библиотека „Искра“ в Казанлък бе открита изложба „Декемврийската празнична трапеза в Казанлъшко“. Изложбата показва книги, статии и снимки на характерните за този край ястия, приготвяни за всеки празник в последния месец на годината...

публикувано на 02.12.24 в 16:13

Изложбена зала „Лубор Байер“ представя изящни класики на великия Дечко Узунов

Изложба, посветена на 40-годишнината от откриването на Дома на художника в Стара Загора и 125-годишнината от рождението на Дечко Узунов, ще имат възможност да разгледат жителите и гостите на Града на липите. Експозицията е озаглавена „Домът, който носим..

публикувано на 02.12.24 в 11:58

"За лекотата на танца" и "оживелите" скулптури

Днес , от 18.00 часа, във фоайето на Държавна опера Стара Загора проф. д-р Габриеле Брандщетер , Свободен университет – Берлин ще представи лекцията си "За лекотата на танца" .  Събитието е част от съпътстващата програма на 54-то издание на..

публикувано на 02.12.24 в 11:27

Балетът "Копелия"- пиршество на костюми, актьорско присъствие и музика

Днес, от 19.00 часа, на сцената на Държавна опера Стара Загора, се вдига завесата за премиерата на великолепния комичен балет "Копелия", по музика на френския композитор Лео Делиб (1836–1891г.) Либретото е написано от Шарл Нюитер и Артур Сен..

публикувано на 29.11.24 в 14:10
Людмила Тонева

Людмила Тонева представя своята „Воля за живот"

Книгата „Воля за живот" на Людмила Тонева ще бъде представена в Стара Загора в рамките на информационната кампания на Сдружение „Самаряни" срещу домашното насилие“. Авторката е сред успелите да се измъкнат от ада на домашното насилие, а в книгата си..

публикувано на 27.11.24 в 16:04

"Милосърдието на Тит" с премиера тази вечер

Фестивалът на оперното и балетното изкуство в Стара Загора продължава с  премиерни  за страната представления.  Тази вечер от  19 часа  Държавна опера Пловдив ще представи  "Милосърдието на Тит" от Волфганг Амадеус Моцарт.  Това е последната,..

публикувано на 27.11.24 в 15:04

В Казанлък започват музикални празници „Петко Стайнов“

От петък до неделя в Казанлък ще се проведат традиционните музикални празници „Петко Стайнов“. Акцент в тазгодишната програма е провеждането на VII-мия Национален хоров фестивал в събота, 30-ти ноември, от 16 ч. в Исторически музей и..

публикувано на 27.11.24 в 13:51
Венцислав Илиев

Представят автобиографичната книга „Слово и дело” на композитора Константин Илиев

Автобиографичната книга „Слово и дело” от Константин Илиев ще бъде представена в рамките на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора. Събитието е от 17,30 във фоайето на старозагорската опера, а премиерата на книгата е свързана със..

публикувано на 27.11.24 в 10:03

С кръшни хора и много веселба посреща рождения си ден Фолклорна танцова школа „Орисия“

Тази година Фолклорна танцова школа „Орисия“ ще отбележат втория си рожден ден на 29 ноември в Културен център „Стара Загора“ от 18.30 ч. с концерт-спектакъла „Орисани да танцуват“. В него ще вземат участие и Детско-юношески народен хор „Жарава“ с..

публикувано на 26.11.24 в 13:59

"Тиха нощ, свята нощ" претвориха на синдарин “Коледни истории за брас и глас” (видео)

Една от най-известните от всички европейски коледни песни “Тиха нощ, свята нощ” интерпретираха като елегантна зимна пиеса за 5 тромбона и 5 гласа Brass Perspectives BG и Spectrum Vocal Band. Сингълът „Sedhel I Fuin“ е поредното музикално коледно..

публикувано на 26.11.24 в 13:10