Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кампания се бори с дезинформацията за ВЕИ

Магдалена Малеева
Снимка: Иван Славов

В "Минутите на Зелената сделка" разговаряме с легендарната ни тенисистка Магдалена Малеева, която е позната също като екоактивист и основател на инициативата ГоричкаБГ. 

През последните седмици ГорчикаБГ започна една инициатива за ползите от възобновяемите източници на енергия и разбиване на митовете за тях. Тя се нарича "Защо ВЕИ". 

„Избрали сме си седем от най-популярните митове, свързани с ВЕИ, някои от тях са дори смешни, но сме дали думата на различни експерти в областта на тези технологиите да оборят тези дезинформации и неверни твърдения“, разказа Малеева. Тя съветва хората да се доверяват на достоверни източници, да си проверяват информацията от няколко източника, да следят научните изследвания и институти, които работят по темите.

„В момента се разпространяват невероятни твърдения, например – вятърните перки убивали червеите, както и че вибрациите разболявали хората, понеже били нестабилни- това е абсолютно невярно, но се разпространява в социалните мрежи. Не само не е вярно, но това, което изкопаемите горива причиняват на природата,  хората, на градовете, на всичко е абсолютно доказано и видимо с просто око“, разказа Магдалена Малеева.

Тя смята, че в България трудно се променят стереотипите. Затова и друг от клиповете оборва твърдението, че „зеленото“ е скъпо.

„Напротив то е много по-евтино, просто важно е да се създаде регулационна рамка. Да, трябва ресурс, но за петрола трябва много повече ресурс. Може би във всички екологични решения, които и ние трябва да приложим много бързо, понякога, има някакъв недостатък, но ние не може да чакаме идеалното решение, нито може да чакаме идеалното технологично решение. Затова всичко, което знаем трябва да започнем да го прилагаме в момента. Да се спре обезлесяването, да се внедри ВЕИ, да се променят най-замърсителните земеделски практики. Те са трудни, защото сме тръгнали по една инерция и така сме си свикнали“, казва още Малеева.

По публикацията работи: Иван Славов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Борислав Сандов

За бъдещето на въглищата и може ли България да се откаже от тях

Борислав Сандов е вицепремиер и министър на околната среда и водите в правителството на Кирил Петков и в "Минутите за Зелената сделка" коментира възможността на България да приключи с въглищата и има ли опасност за „Зелената сделка“ предвид..

публикувано на 12.02.25 в 10:00

Полша по пътя на прехода

Малгожата Кулбачевска-Фигат работи заедно с Владимир Митев по проекта за справедливия преход в Полша, Румъния и Чехия. Тя прави фоторепортаж  по време на журналистическото им пътуване до долината на река Жиу през октомври 2023 г. Тя разказва за..

публикувано на 29.01.25 в 10:10

Как един въглищен регион в Румъния преживява трансформацията

Владимир Митев, репортер в  Румънската секция на Радио България - БНР, коментира в "Минутите за Зелената сделка" работата си по проекта за трансгранична журналистика, свързан със справдливия преход. Митев работи по темата с колеги от Полша и Чехия и..

публикувано на 22.01.25 в 10:00

Година на цифровото гражданство за АРИР е новата 2025 година

2025 година ще я посветим на цифровото гражданство. Още в края на януари сме подготвили първите два курса. Конкретните им програми ще бъдат пуснати към 20 януари. Ако има повече желаещи отколкото са предвидените места, ще пуснем и нови дати, съобщи д-р..

публикувано на 15.01.25 в 10:00

По проект „Бъдеще в капана на въглеродното минало“ работи екип от Пловдивския университет

Проектът „Бъдеще в капана на въглеродното минало" продължава две години. Той е в самото начало, което дава само повърхностна картина на ситуацията. Експертите са убедени, че задълбочените изследвания ще доведат до промяна в нея.

публикувано на 11.12.24 в 12:09
Снимка от събитието:
Таня Михайлова е втората от ляво надясно.

Форум акцентира върху важността на членството на страната в ОИСР

Двудневен международен форум, чийто инициатор е Дипломатическият институт към Министерството на външните работи, се проведе в Стара Загора. През 2023 г. решихме, че е добре да излезем от София, организирайки такива платформи и да гостуваме в..

публикувано на 13.11.24 в 10:00
Мирчо Христов

Урбанистичната среща в Стара Загора с идея за възраждане на обсерваторията на Втория баир на Аязмото

Поредните Урбанистични срещи се проведоха в Стара Загора в петък и събота  (1 и 2 ноември). Те преминаха под надслов „Градски будители, космически традиции и зелени пространства“. Специализираното събитие на Творческия колектив „На улицата“ се..

публикувано на 06.11.24 в 10:00

Изградиха енергийно ефективно осветление в четири населени места на община Казанлък

Приключи проектът „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на Община Казанлък“. Заместник-кметът на Общината Аксения Тилева и екипът й отчетоха успешно завършване на проекта, който започна октомври миналата година..

публикувано на 30.10.24 в 10:00
Снимката е илюстративна

Д-р Румяна Грозева след десетата среща на Платформата за справедлив преход в Брюксел

Два дни в Брюксел се проведе среща на държавите – членки, в които се случва преход във въглищни региони. Това беше 10-тата среща на Платформата за справедлив преход, част от която е Старозагорски регион, представляван от Агенцията за регионално..

публикувано на 23.10.24 в 10:00