Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Старозагорският Зоопарк се разраства с още 60 декара

Продължава практиката за нарушаване на забраната посетителите да хранят животните

3
Обновеният зоопарк в Стара Загора
Снимка: БГНЕС

Община Стара Загора ще кандидатства по програма на Министерството на околната среда и водите за увеличаване с още 60 декара на площта на Зоопарка в града, съобщи в интервю за Радио Стара Загора заместник - кметът Милена Желева. По думите й отварянето на програмата ще се случи до края на годината, а общината вече подготвя проектната документация. Избраният терен се намира над сега съществуващия Зоопарк и в момента се правят огледи. По данни на Общината, след ремонта, старозагорският Зоопарк е най-посещаваният туристически обект в града, съобщи още Милена Желева. 

Наред с добрата новина се наблюдава и тревожна тенденция - въпреки забраните, предупредителните табели и камерите за наблюдение, продължава практиката  посетителите да хранят животни, каза още Желева. 

Кадри от последното фрапантно престъпване на правилата  са били публикувани в Тik Tok, и то от самите нарушители. Клипчето, на което се вижда как млада двойка внася месо в Зоопарка с което храни дивите котки, по-късно е било изтрито. Но не и преди да бъде свалено от специалистите в Общината, подчерта Милена Желева. Тя разказа и че видеонаблюдението запечатва моменти в които малки деца се намират зад защитните бариери в непосредствена близост до клетките на дивите животни с идеята да бъде направена най-добрата снимка или пък селфи. 


"Това поведение е опасно - не само за животните, защото те не са  опитомени. Ако става въпрос за човешка близост те са свикнали само с хората, които се грижат за тях, друго човешко присъствие или непремерено поведение за тях е стрес, притеснително е и те реагират. Опасно е не само за обитателите на Зоопарка, но и за хората - всички помним случая с понито, което нахапа ръката на посетителка при подобно нарушаване на правилата" , каза още  Милена Желева. 

По думите й проблем с нерегламентираното хранене на животните има във всички зоопаркове в България. 

"След ремонта на нашия, това е най-посещаваният туристически обект в Стара Загора. В случаи като 1 юни опитваме да подсилим охраната заради пика на посетители. Нашите служители докладваха за случай, при който се е наложило да помолят компания да напусне пределите на Зоопарка, защото се е оказало, че младежите са употребили алкохол.  Това е единият от начините за реакция. Отделно, ако нарушителите пожелаят отново да посетят Зоопарка и бъдат разпознати, достъп до обекта им се отказва", разказа още Милена Желева. 

Тя допълни, че може би е време Българската асоциация на зоопарковете и аквариумите да  координира  усилия към промяна на нормативната уредба. Която да позволи и по-строги санкции за нарушителите. 

Освен предстоящото разширение на Зоопарка, от Общината съобщиха още една добра новина - до дни  на територията на обекта врати отваря и Образователният център, част от който ще е и така очакваното Зооучилище. Цялото интервю със заместник- кмета на Община Стара Загора Милена Желева можете да чуете в прикачения файл 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Обществено обсъждане на концепция за инвестиции в образование, здравословен начин на живот и чиста околна среда се проведе в Тракийски университет

Обществено обсъждане на концепцията за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ) № BG16FFPR003-2.003-0037 „Инвестиции в качествено образование, здравословен начин на живот и чиста околна среда в област Ямбол" се проведе в Тракийски университет – Стара..

публикувано на 08.10.25 в 13:33

С литургия почетоха паметта на Св. Игнатий Старозагорски

Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан възглави Божествената св. Литургия в църквата „Св. Прпмчк. Игнатий Старозагорски". Службата е част от програмата на общата епархийска конференция, която се провежда в града, а с нея бяха..

публикувано на 08.10.25 в 13:19

Прокуратурата привлече като обвиняем мъж, шофирал пиян

Районна прокуратура-Стара Загора привлече като обвиняем А.П., на 53 г., за това, че на 31.07.2025 г. в землището на Казанлък, управлявал моторно превозно средство - лек автомобил, марка „Опел“, с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда, а..

публикувано на 08.10.25 в 12:59

Феновете на елегантната автомобилна класика с нова среща в Стара Загора

Почитателите на автомобилната класика и ретро возилата вече получиха своята покана за участие в 21-вия събор, който ще се проведе на 3 октомври 2026 г. в Стара Загора. Това обяви днес Гено Иванов, председател на Старозагорския автомобилен клуб „Ретро“,..

публикувано на 08.10.25 в 11:35

Търсят новия млад омбудсман на Стара Згора

За поредна година общественият посредник на Стара Загора Иванка Сотирова организира избора на млад омбудсман на Млада Загора.   Процесът на селектиране ще се състои през ноември 2025 г. Освен омбудсман ще бъде избран и негов заместник. От офиса на..

публикувано на 08.10.25 в 10:43

Спокойна е обстановка в Старозагорско след проливните дъждове

Като спокойна обобщи обстановката от последните няколко дни главен инспектор Антон Колев от Районна служба  „Пожарна безопасност и защита на населението“(РСПБЗН) - Стара Загора. По думите му проливните дъждове са създали предпоставки за повече..

публикувано на 08.10.25 в 08:55

Административният съд Сливен не даде ход на делото за изгаряне на различни отпадъци в ТЕЦ "Инж. Ангел Ангелов"

Административен съд Сливен не даде ход на делото срещу изгаряне на RDF гориво в ТЕЦ „Инж. Ангел Ангелов" ЕАДq заведено от група граждани. Те оспорват измененото комплексно разрешително издадено Министерство на околната среда и водите, с което изгарянето..

публикувано на 08.10.25 в 06:15
Предавател на Радио Стара Загора на връх Аида

Планова техническа профилактика на УКВ предавател на Радио Стара Загора

Днес 08.10.2025 год. сряда, ултракъсовълновият предавател на Радио Стара Загора за района на гр.Хасково с честота 94,4 МHz е възможно да има прекъсване на излъчването от 09.00 до 17.00 часа, поради редовна годишна техническа профилактика на..

публикувано на 08.10.25 в 06:05

Дъждът продължава и днес

Атмосферното налягане ще остане по-ниско от средното за месеца. Днес ще остане облачно и с валежи от дъжд - на повече места, по-продължителни и значителни по количество в Северна България. Ще продължи да духа умерен вятър от запад-северозапад, в Източна..

публикувано на 08.10.25 в 05:38
ТЕЦ

Представят проучване на заетостта във въглищните региони

Проучване на трудовата заетост във въглищните региони и нагласите на работещите в мини и тецове за повишаване на уменията и преквалификация ще представят в Тракийския университет в Стара Загора. Изследването е дело на двата големи синдиката КНСБ и КТ..

публикувано на 08.10.25 в 05:20