За втора поредна година ДНК (Движение за национална кауза), Economic.bg и платформата Bulgaria Wants You, организират национална дискусия за обсъждане и решаване на негативните демографски тенденции в България. Събитието се проведе в София Тех Парк и бе под надслов „Демографията няма цена“.
В рамките на форума за първи път бяха връчени и награди „Бранд България“ в различни категории. За регионална демографска политика плакетът бе връчен на Община Стара Загора и кмета Живко Тодоров, които работят проактивно в посока привличане на младите хора и даването на възможности за тяхното развитие както професионално, така и личностно.
Наградата прие Делян Иванов, секретар на Общинска администрация. „Благодаря от името на ръководството на Община Стара Загора за признанието. При нас се строят нови детски градини, правят се ремонти на съществуващите, модернизират се външно и вътрешно училищата. Разполагаме с новоизградени и отговарящи на интересите на бизнеса индустриални зони. Освен това - оказваме подкрепа на двойките, които имат нужда от финансов ресурс за дейности по асистирана репродукция, като също така имаме финансова подкрепа и за всяко дете, родено в Стара Загора. Градската среда също се обновява – с реновирани паркове и зелени пространства. Това е нашият път, смятам е правилен, и ние го следваме“, каза по време на събитието Делян Иванов.
Призове в различни категории бяха връчени на община Бургас, на различни компании с местно и национално значение.
От сцената на втория подобен форум на инициативата ДНК – водещите и двигателите на кампанията Иван Христов и Андрей Арнаудов, напомниха, че за демографията трябва да се говори, но и да се действа. „Целта е да откриваме проблеми и да търсим решение, но е важно и да показваме добрите примери каквито виждаме днес тук“, подчертаха те.
По време на дискусията представители на правителството, държавните институции, бизнеса, синдикатите и експерти обсъждаха демографското ниво на страната, набелязвайки предложения за неговото подобряване и преобръщане на негативните тенденции в България. Представени бяха и резултатите от мащабно социологическо проучване, в партньорство с агенцията за пазарни проучвания JTN, с което са изследвани нагласите на младите хора за кариера и живот в България.
Миналогодишното национално представително социологическо изследване, изготвено от „Тренд“, по поръчка на ДНК, показва, че нивото на доходите е сред най-сериозните проблеми в страната и е посочено като причина за емиграция от 91% от анкетираните. Проучването показа още, че едва 11% от българите са запознати с настоящите мерки и държавни документи за справяне с демографската криза в България.
Националната дискусия „Демографията няма цена“ и кариерният форум „София: Кариера и живот – защо в България?“, който се проведе на 11 юни в София, са под патронажа на вицепрезидента на Република България – Илияна Йотова.
Пожарът, пламнал в обедните часове във вилната зона на Сливен, в местността Андреева чешма, е овладян. Изгорели са няколко изоставени постройки. Няма данни за пострадали. По предварителна информация огънят е тръгнал от частен имот. В момента се..
И през нощта в района на елховското село Мелница остават на терен 10 противопожарни автомобила, тежка верижна техника ще продължи да разширява прокараните вече просеки между землището на Мелница и тополовградското село Срем. Периметърът на пожара, на..
Усилията на екипите в момента са насочени основно към селата Срем и Устрем, община Тополовград и към село мелница в област Ямбол, каза зам.-министъра на вътрешните работи Тони Тодоров, който пристигна днес следобед на мястото на пожара. Той обяви, че..
Бившият кмет на столичния район "Младост" Десислава Иванчева напусна затворническото общежитие в Сливен, където излежаваше шестгодишна присъда за корупция. Пред журналисти на излизане от затвора Иванчева каза, че бърза да се прибере при детето си. Тя..
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) забранява на млекопреработвателните предприятия да изкупуват сурово мляко от дребни преживни животни от ферми на територията на област Хасково. Заповедта влиза в сила от утре и е част от превантивните..
Регионалната екоинспекция в Стара Загора продължава да следи с мобилна станция качеството на атмосферния въздух след възникналия пожар на гуми в сливенското село Чинтулово. Огънят бушува в неделя вечер в складова база за вторични..
Усилията на ямболските огнеборци днес бяха насочени в овладяването на два големи пожара. В предобедните часове пламна вилна зона край Ямбол, в елховско борбата с огнената стихия в землището на село Мелница продължава и към този час . В..
След 12:00 часа днес в Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (РДПБЗН) – Сливен е получен сигнал за пожар във вилната зона край града, в района над Андреева чешма, съобщиха от Областната дирекция на МВР. На място незабавно са..
Двама работници пострадаха на строеж в Казанлък днес. Строителна бригада е изпълнявала кофражни работи за плоча на кота +3.15 метра, когато, по време на придвижване по частично запълнен кофраж, той пропада заедно с двама от работниците, които са..
Втори ден след избухналия огромен пожар в незаконен склад за автомобилни гуми в с. Чинтулово, пожарището продължава да тлее! След 20 часа на 27-и юли натрупаните хиляди стари гуми на терен от бившето АПК на сливенското село, лумнаха в буйни пламъци, които..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net