Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Васил Левски ще се извисява в цял човешки ръст на три метра в еленския балкан

2
Снимка: фейсбук

Днес, 18 юли, се навършват 186 г. от рождението на Апостола на Свободата Васил Левски.  По този повод в местността до с. Раювци, над яз. Йовковци в еленския Балкан в 11,30 ще бъде открит негов паметник. Авторите му – скулпторите Даниел Кънчев от Русе и Атанас Стоянов от Бургас са изобразили Дякона в цял човешки ръст.  Фигурата от бял врачански камък е с височина 3 м върху 1,925 м постамент. Творбата е част от поредното дарение, което ще остави за днешните и утрешни поколения Фондация "Звезди под звездите" от необятната съкровищница на българската историческа летопис, фолклор и традиции.

Върху ликът на Левски русенският творец е работил повече от 6 години, а върху този паметник – три лета. „Васил Левски трябва да бъде изобразяван в типично български стил – с носия, с ямурлук. А и камъкът е специфичен материал и не предполага друг тип облекло . Не е подходящ за паметника на Апостола в Русе, който направих преди 3-4 години. Самото задание на конкурса налагаше Левски да бъде облечен в униформата на българската легия на Раковски или на униформа от австроунгарската армия с лампази и ботуши“ , разказва за творческите си виждания за монумента Даниел Кънчев.  Фигурата е обърната на изток, загледана към  бъдещето. „Много е трудно авторът да обяснява творбата си“- признава скулпторът. Като символ за монументалност, той възприема  египетския пилон или колона. „Затова съм се опитал да го изобразя като свещ, която гори непрестанно и е застинал… Без излишни движения и някакъв патос. Един нормален, но в същия момент уверен и решителен човек!“ , обобщава Даниел Кънчев.

  Фигурата на Апостола заема достолепното си място в кътчето на българщината над яз. Йовковци, сред фигурите на Вълчан войвода, Паисий Хилендарски и други исторически личности, записали имената си в аналите на историята ни с главни букви!“, споделя и Атанас Стоянов, за когото колегата му казва, че ако не са работили двамата, вероятно работата по паметника би продължила още няколко години.

  „Това което вършим не е случайно или по задължение!“, споделя бургазлията и признава, че когато носиш любовта към героите на отечеството от дете, когато сте група единомишленици, когато искате да дарите на тези след нас традициите, имената и постиженията на предците ни  - каузата е постината. Следващата задача, с която двамата скулптори са се захванали е – паметникът на другия велик българин –Христо Ботев.

 Чуйте интервюто с двамата творци в звуковия файл. 


 

 Паметникът на  Апостола над с. Раювци ще бъде открит в 11,30 ч., а в 21,30 ч ще бъде представен фрагмент от спектакъла на Ансамбъл „Българе“ „Последната нощ на Апостола“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Синергия в Стара Загора: Изкуство, поща, площад

Творчески колектив „На улицата“  отправя покана за едно по-различно съботно преживяване в Стара Загора. Заедно с много млади хора, артисти от различни жанрове на 26 април, събота, публичните пространства в сърцето на града стават сцена за изкуство и..

публикувано на 22.04.25 в 16:32

Куклено-театралният фестивал „Михаил Лъкатник“ ще се проведе от 22 до 26 април в Ямбол

От 22 до 26 април Ямбол сe превръща в сцена на куклено-театралното изкуство с 24-ото издание на националния фестивал с международно участие „Михаил Лъкатник”. Десет нови спектакъла са включени в конкурсната програма, представени от гостуващи..

публикувано на 22.04.25 в 07:40

Среща между фотографията и живописта в изложбата "Конвергенция"

35 картини, в които се комбинират фотография и живопис представят тази вечер в Музея на фотографията в Казанлък. Експерименталните творби очакват прочита на публиката в 18:00 ч.  Изложбата "Конвергенция" представя съвместната творческа работа на..

публикувано на 15.04.25 в 15:27

"Жестокият път" - човешката страна на истината за славната българска експедиция до Еверест през 1984 година

През 1984 година българските алпинисти изкачват Еверест по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен още като „Жестокият път“. Алпинисти от цял свят правят опити да повторят българското постижение. Никой не успява. 40 години по-късно,..

публикувано на 14.04.25 в 12:05
снимка: личен архив

Проф. Андрей Бояджиев: Ако я нямаше глаголицата, може би нямаше да има и кирилица

Проф. Андрей Бояджиев е ръководител на катедрата „Кирилометодиевистика“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. С него разговаряхме дни преди събитието на Радио Стара Загора, посветено на глаголицата – „Загадъчната азбука“. В него..

публикувано на 09.04.25 в 16:25

Изложбата "Ефектът Люксенбург" гостува в Нова Загора

Днес, от 17.30 часа, в Художествена галерия "Руси Карабиберов" откриват изложбата "Ефектът Люксенбург" . Проектът е съвместна работа на Джошкун Сами и Шевкет Сюнмез. Двамата автори са родени в България, учили са в Художествената академия "Мимар Синан"..

публикувано на 09.04.25 в 12:35

Изложбата "Живопис на душата" е посветена на незаслужено забравения Георги Митов

Изложба, посветена на 150-тата годишнина от рождението на художника Георги Митов е разположена от днес в камерната зала на Художествена галерия в Стара Загора. Тя е наречена „Живопис на душата“ и събира 17 творби, притежание на галерията в Стара..

публикувано на 08.04.25 в 16:26
Чирпанлии

Смехът лекува всички болки

Конкурс за хумористичен разказ обяви по време на представянето на книгата си "Чирпанлии" Петър Атанасов, в Къща-музей "Пейо.К. Яворов" . В Чирпан винаги е имало зевзеци, хора с чувство за хумор, чешити. Много забавни истории се разказват в приятелски..

публикувано на 08.04.25 в 08:10

"Различната Темида" представя другият образ на юристите в Стара Загора

Съюзът на българските юристи – Дружество Стара Загора представя книгата „Различната Темида“ тази вечер. Литературната среща с пишещите юристи от област Стара Загора ще се състои от 18:30 ч. в Регионална библиотека  "Захарий Княжески". Входът е свободен...

публикувано на 07.04.25 в 15:58

В Ямбол започва Фестивала "Златната Диана"

Със световна премиера на операта „Крал Адами“, тази вечер  в Ямбол започват 39-тите Музикални дни “Златната Диана“. Домакини и организатори на събитието от 7-ми до 10-ти април  са Камерен оркестър „Дианополис“, Хор „Проф. Георги Димитров“, с..

публикувано на 07.04.25 в 07:45