Министерството на образованието и науката ще подкрепи предложението за създаване на възможност за повторно явяване на държавен зрелостен изпит (ДЗИ) след 12 клас. Това стана ясно по време на среща между министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков и омбудсмана на България Диана Ковачева. Предстои детайлите по предложението да се уточнят и да се проучат възможностите кога най-рано ще започне да се прилага. „Целта ни е да дадем възможност на зрелостниците да повишат своите резултати, защото в момента оценките от матурите остават за цял живот, което е несправедливо“, обясни Диана Ковачева.
Министър Цоков подчерта, че екипът му също работи в тази посока и търси най-доброто решение, за да се даде подобна възможност максимално скоро. „Важно е да дадем възможност за повторно явяване и на учениците, които вече са положили своите матури и да обсъдим с висшите училища механизма за признаване на тази оценка при кандидатстване, без да се наложи повторно издаване на диплома за завършен 12 клас“, каза проф. Галин Цоков. Участниците в срещата се обединиха около мнението, че работещ вариант е желаещите да се явят повторно на матура е като бъдат включени на изпита по ДЗИ за съответната следваща година.
Министерството и омбудсманът ще организират и дискусия с родители на деца със специални образователни потребности. Проф. Цоков съобщи, че се подготвя промяна в нормативната уредба за приобщаващото образование. „За нас е много ценно да чуем проблемите от практиката и опитът на родителите, за да намерим най-верните решения“, подчерта министърът.
Диана Ковачева постави и проблема с множество жалби и сигнали за изпита след 7 клас. Тя изрази позиция, че трябва да се обмислят всички възможности за създаване на възможност за втора дата за този изпит. Министър Цоков представи предприетите действия от страна на МОН в тази посока и идеи за организационни промени, свързани с националното външно оценяване.
На 8 септември отбелязваме Рождество на Пресвета Богородица , също Рождество Богородично, Малка Богородица или Рожен. Това е църковен празник, посветен на рождението на Богородица, един от трите големи празника в източноправославния календар..
Празникът на град Хасково се чества на 8 септември, когато православният свят отбелязва Рождество на Пресвета Богородица, почитана като покровителка на града. По този повод Община Хасково организира богата програма от културни, спортни и детски..
Приключват археологическите разкопки в местността "Червен баир“ край Ямбол. Проучени са три надгробни могили от от различни епохи. Разкопките в района на бившето военно поделение започнаха през пролетта, обясни д-р Тодор Вълчев от Регионалния..
До началото на новата учебна година община Тунджа ще приключи ремонта на детската градина в с. Веселиново за 1 млн. лв. и построяването на физкултурния салон на училището в с. Скалица. За да се осъществи проекта за фискултурния салон, който е от 1986..
Раднево отбелязва празника си на днешния 7 септември. Празненствата в неделния ден започнаха с издигане на националния флаг под съпровода на химна на града в изпълнение на Марижана Иванова и приветствие от кмета на града Георги Петров. Със званието..
Днес ще преобладава слънчево време с временни увеличения на облачността, но ще е без валежи . Вятърът ще бъде от североизток, предимно слаб, в Източна България - до умерен. Максималните температури ще бъдат между 28° и 33° , в София - около 30°. В..
От реконструирания старозагорски квартал „Три чучура-юг“ кметът Живко Тодоров даде старт днес на инициативата „Красиви квартали“, с която те ще станат по-приветливи и ще сплотят местните общности с полезна кауза. „ Да ни е чисто, предразполагащо за..
Община Стара Загора и Втора Тунджанска механизирана бригада организираха общоградски ритуал за преклонение пред делото и подвига на участниците в Съединението на Княжество България с Източна Румелия, съобщават от пресцентъра на Община Стара Загора. Тази..
В Габрово 140-та годишнина от Съединението на Княжество България и Източна Румелия ще бе отбелязана с поднасяне на венци и цветя пред паметника на Продан Тишков – Чардафон Велики и почетен караул от учениците от XIV Младежки гвардейски отряд при ПТГ..
С тържествена церемония и благодарствен молебен в Ямбол беше отбелязана 140-ата годишнина от Съединението на Княжество България и Източна Румелия. В ритуала взеха участие и представителни военни части от Ямболския гарнизон. В шествието по централните..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net