Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стара Загора почита загиналите за свободата й

Снимка: интернет

Днес Стара Загора ще отбележи 146 г. от боевете за защитата на града по време на кръвопролитните сражения през 1877 г.  Тържественият общоградски ритуал започва в 10:00 часа на Мемориалния комплекс „Бранителите на Стара Загора“ със заупокойна молитва и поднасяне на венци и цветя.

Преди това, в 9,30 ч венци на признателност към загиналите за свободата на Стара Загора и България ще бъдат поднесени  пред паметника на Трета опълченска дружина и подп. Калитин, паметника на защитниците на Стара Загора 19 юли 1877 г., паметника на загиналите във войните старозагорци, паметника на участниците в Старозагорското въстание, Мавзолея – костница 19 юлий 1877 г., паметника на загиналите българи и руси в Старозагорския и Джуранлийския бой 19/31 юли 1877 г.

 По този повод историкът Петьо Мирчев от Регионалния исторически музей припомни събитията от горещия юли преди 146 години.

 На 9/21-ви юли  в Стара Загора навлиза разузнавателният отряд на херцог Лайхтенбергски. На следващия ден влизат и основните части на генералите Гурко и Столетов, посрещнати възторжено от всички старозагорци. Учителката Анастасия Тошева и поетът Петко Р. Славейков приветстват освободителите с пламенни речи на руски език.

Българите избират Градско самоуправление, начело с Петко Славейков. За комендант на града е определен полковник Фьодор де Прерадович. Руският офицер не е очарован, защото иска да участва в бойните действия. Под негово ръководство се организират и стабилизират  продоволствените запаси и охраната на града, иззето е оръжието от турското население, взети са мерки да няма изстъпления на българите срещу турците.

  В началото на юли 1877 г. турското командване прехвърля на беломорския бряг с кораби войската на Сюлейман паша от Албания. Според последни проучвания на наши историци числеността на елитните бойни части, воювали в Албания и в Сръбско-турската война, била между 25 и 30 000 д., които били прехвърлени с влак до Нова Загора и с. Джуранлии за да запушат руския пробив при Стара и Нова Загора.

  Навлизането на Предния руски отряд  в Тракия и завземането на старопланинските проходи предизвикали паника у Високата порта, че руските войски бързо ще превземат Одрин и ще създадат непосредствена заплаха за Цариград.

  "Плановете са - сюлеймановата армия да изтласка руските сили и да си върне старопланинските проходи за да се съедини с армията на Осман паша на запад и с армията на Мехмед Али паша на изток. Руското разузнаване докладва, че ще са необходими около 10 дни на противника да се прегрупира, за да премине към настъпление. В редиците му като попълнения участват и нередовни части башибозук и черкези, с които числеността му нараства до 30 000 д.", разказва историкът.

  При тези обстоятелства ген. Гурко решава да осигури съобщителните и ж.п. линии при Нова Загора и с. Джуранлии, където се завързват тежки и продължителни боеве, в които победата е за руското командване. Дадени са много жертви и от двете страни, но повече са загубите на турците. Сраженията не позволяват на частите на ген. Гурко да се върнат в подкрепа на Стара Загора.  Срещу 30 000-дната армия на Сюлейман, градът се защитава от малобройни руски сили, 4 опълченски дружини и няколко оръдия. „По това време населението на града е около 24-25 000 д, което е нараснало до 40 000 с бежанците от близките и по-далечни села в региона. В ожесточените неравни боеве своето кръщение получават българското опълчение и Самарското знаме. То било ушито още през 1876 г. от монахините на Иверския манастир, като дар за въстаналите българи в Априлското въстание от жителите на г. Самара. Но било подарено на българските опълченци тържествено на 6-ти май, следващата 1877 г. в гр. Плоещ.“, припомня историята на знамето, Петьо Мирчев.

 В защита на Самарското знаме, станало светиня за всички българи, загиват 5–има руски войници и опълченци, начело с командира на Трета опълченска дружина подп. Калитин, които не допускат да попадне във вражески ръце.

  Въпреки храбрата и самоотвержена борба из улиците на града, битката е неравна с многократно превъзхождащия ги враг, българите и руските войници са принудени да се оттеглят. Попаднала в ръцете на турските пълчища, Стара Загора е плячкосана и опожарена, населението й  - потърсило спасение зад стените на църковните храмове - е избито. Според някои историци 14 500 невинни българи – жени, деца, млади момчета и старци са изклани, а 10 000 – предимно млади жени и девойки са отведени в робство. Малцина успяват да се спасят с бягство или с отстъпващите руски отряди.

  Стара Загора повторно е освободена на 13-ти януари 1878 г.

 В звуковия файл чууйте разказа на историка Петьо Мирчев.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Възпитаници на Националното училището за фолклорни изкуства

Музикалното училище в Котел открива учебната година с увеличен държавен прием

Националното училище за фолклорни изкуства "Филип Кутев" в Котел надхвърли държания план-прием за новата 2024/2025 учебна година. Това съобщи в предаването "От извор се песен лее" на Радио Стара Загора директорът на училището Мария Градешлиева . "Тази..

публикувано на 15.09.24 в 20:07

НУМСИ "Христина Морфова" открива юбилейната 50-та учебна година

Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" - Стара Загора открива новата учебна година по нетрадиционен начин.  Училището отбелязва 50 години от своето създаване и всички събития през годината ще преминат под знака на този..

публикувано на 15.09.24 в 17:46

ОУ "Кирил Христов" - Стара Загора се включва в кампания за почистване на района на река Бедечка

По инициатива на екоклуб "Посланици на природата" с ръководители Екатерина Йовчева и Венета Кирковска от ОУ "Кирил Христов" - Стара Загора на 14 септември ще се проведе кампания за почистване на района на река Бедечка.  Организаторите канят всички..

публикувано на 14.09.24 в 08:30

Безплатно кастриране на бездомни и домашни кучета ще се състои в Нова Загора на 27 и 28 септември

Крайният срок за стопаните на кучета за подаване на заявка за включване в Кампания за безплатно кастриране на бездомни и домашни кучета, която ще се състои на 27 и 28 септември във ветеринарна клиника в Нова Загора, ще бъде удължен с няколко дни...

публикувано на 10.09.24 в 08:00

"Раница с мечти" в помощ на деца със специални образователни потребности

200 деца със специални образователни потребности в цяла България ще бъдат подпомогнати за новата учебна година, чрез кампанията „Раница с мечти“. Младежки Общински Съвет и Младежки Дом Сливен се присъединяват към инициативата на платформата за..

публикувано на 24.08.24 в 10:00
Комня Стоянова и Никола Ганчев са сред първите солисти на Държавния ансамбъл

Таланти ще се надпяват с песните на Комня Стоянова в Средец

Tалантливи изпълнители от цяла България ще се надпяват на националния фестивал "С песните на Комня Стоянова" . Неговото десето издание ще се проведе на 7 септември (събота) в гр. Средец , общински център на село Драчево, родното място на голямата..

публикувано на 23.08.24 в 17:23

110 години от завръщането на малоазийските българи отбелязват в Свирачи

С тридневен събор жителите и гостите на ивайловградското село Свирачи ще отбележат 110 години от завръщането на малоазиийските българи - събитие, което се провежда през пет години, от 1974 г. насам, съобщи за Радио Стара Загора ръководителката на местната..

публикувано на 20.08.24 в 12:47

Днес е Голяма Богородица

Днес православните християни  отбелязват Успение на Пресвета Богородица, наричано още Успение Богородично или Голяма Богородица. Той  е един от най-големите християнски празници, празнуван от всички християни по света.  Християнската църква отбелязва..

публикувано на 15.08.24 в 07:03

Доброволците от благотворителната инициатива "Бъди човек" ще обходят десетки села в Ямболско по повод Голяма Богородица

Доброволците от благотворителната инициатива "Бъди човек" отново ще обходят десетки села в Ямболско. По повод светлия християнски празник Успение Богородично те ще доставят хранителни пакети на близо 200 самотни възрастни хора. Това каза за радио Стара..

публикувано на 14.08.24 в 13:10

Липса на административен капацитет и влошаване качеството на образованието са резултатите от одит на Сметната палата

Ниски резултати на учениците по български и математика, огромен дял на частните уроци, неудовлетворени родители и университетски преподаватели, сериозни разлики в образователното ниво на хората от различните региони на страната, лошо управление на..

публикувано на 26.07.24 в 12:31