Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Две възрастни жени останаха без покрив след пожари в Старозагорско

Снимка: БГНЕС/ИВАН ЯНЕВ

Две възрастни жени останаха без покрив над главата при два инцидента, при които пожари унищожиха домовете им. И в двата случая става дума за самотно живеещи жени на над 80- годишна възраст, които обаче не желаят да напуснат родното си място и биха искали да намерят начин да продължат да живеят в домовете си.

При случай от снощи малко след полунощ пожар е изпепелил покривът на 80-годишна жена в казанлъшкото село Енина. По първоначална информация огънят е тръгнал от двора на къщата по все още неизяснени причини. 

На място веднага са изпратени екипи на пожарната, но покривът е напълно унищожен, както и част покъщнината. За щастие жената е изведена навреме и е без наранявания, обясни кметът на селото Димитрина Дончева.

Самотноживеещата жена не иска да изостави имота си и да живее на друго място. Тъй като къщата е имала плоча е възможно да се възстановят стаите, но все пак ще трябва да бъде направен покрив. По тази причина ще се организира и благотворителна кампания в селото, каза кметът Димитрина Дончева.

При друг подобен случай през миналата седмица домът си загуби 82-годишната Анка Кънева от старозагорското село Хан Аспарухово. Пожарът отново е тръгнал вечер след 22 и 30 часа от двора на къщата й, но вследствие на буря се предполага, че е предизвикан от падналите жици на електропреносната мрежа. Къщата е изгоряла напълно, заедно с цялата покъщнина. Жената е изведена навреме и е без наранявания. А вече седмица е приютена от съседи. Тъй като е само с дрехите на гърба си, нейна приятелка от селото Гергана Николова  призова от ефира на Радио Стара Загора ако има желаещи да помогнат на 82-годишната Анка Кънева.

Жената също е самотноживееща и не желае да напуска родното си място. Кметът на селото Петър Петров обясни, че е направено всичко възможно да й бъдат предоставени условия за нормален живот, служители на Социално подпомагане са пристигнали веднага след инцидента, отпуснали са еднократна помощ на жената и са предложили настаняване в специализирани домове, включително осигурена медицинска помощ. Предложени са й три варианта за настаняване в такива домове, включително и в Дом за незрящи, защото има проблеми със зрението и е след прекаран инсулт, но тя е отказала да отиде и засега остава да живее при съседите, каза кметът на Хан Аспарухово.
По публикацията работи: Иван Славов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Даниела Костова

С военен парад и литийно шествие в Ямбол отбелязват Празникът на храбростта

В Ямбол Празникът на храбростта ще бъде тържествено отбелязан с военен парад, литийно шествие по централните улици и демонстрации по стрелба. В музеите е обявен Ден на отворените врати. Денят  ще започне с празнична литургия в храма „Св. вмчк. Георги..

публикувано на 06.05.25 в 10:13

Фестивалът „Хайдушка среща" ще се проведе в Сливенския балкан

Деветото издание на фестивала „Хайдушка среща" започва тази сутрин в Сливенския балкан с традиционната надпревара по изкачването на планината с 43-литров мях, пълен с вино за мъжете и с чувал  брашно за жените. Три километровото изкачване на „Хайдушката..

публикувано на 06.05.25 в 09:50

Честваме св. Георги Победоносец

Православна църква почита днес паметта на свети Георги Победоносец -  с богослужения в храмове и манастири в цялата страна. Светецът е покровител на земеделците, овчарите и стадата, както и олицетворява храбростта. Затова и 6 май е Ден на храбростта и..

публикувано на 06.05.25 в 09:35

Затвориха Прохода на републиката заради катастрофа със загинал

Временно е ограничено движението през Прохода на Републиката в района на Вонеща вода, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Причината е тежка катастрофа със загинал. Леките автомобили се пренасочват през прохода "Шипка", а товарните изчакват..

публикувано на 05.05.25 в 18:14

Деца замесиха обредни хлябове в сливенското село Гавраилово

В навечерието на Гергьовден деца от сливенското село Гавраилово и Обществен дарителски фонд (ОДФ) Сливен отново съживиха традицията на приготвяне на обредни хлябове, посветени на светеца-покровител на овчарите. Върху шаблони на обредни хлябове децата..

публикувано на 05.05.25 в 17:34

Новият директор на Полицията в Хасково разпореди проверки във връзка с убийството на 18-годишната Магдалена

Новият директор на Областната дирекция на полицията в Хасково Мирослав Христов беше представен днес от зам.-министъра на вътрешните работи Тони Тодоров. Полицията в Хасково е с нов директор Христов заменя на поста Иван Расоков, който подаде..

публикувано на 05.05.25 в 16:51

Националната студентска универсиада стартира в Стара Загора с над 2000 участници от 25 университета

От 7 до 11 май 2025 г. в Стара Загора отново ще се проведе Национална студентска универсиада. Официален домакин на събитието е Тракийският университет в лицето на ректора проф. Добри Ярков. Мащабното спортно събитие се организира от Асоциацията за..

публикувано на 05.05.25 в 16:33

Откриват в Хасково Контактен център за деца на родители в конфликтна раздяла

Контактен център за деца на родители, които са в конфликтна раздяла, жертви на домашно насилие или в рискова ситуация, ще бъде открит на 8 май в Хасково. Центърът ще заработи във втората фаза на пилотен за област Хасково проект, който се изпълнява..

публикувано на 05.05.25 в 14:54

Старозагорското село Сулица ще отпразнува традиционния си събор

Кметството на село Сулица, НЧ „Пробуда - 1928 г.“, местният пенсионерски клуб „Надежда“, със съдействието на Община Стара Загора, канят всички на традиционния си събор. Веселбата ще се проведе на 10 май 2025 г. (събота), от 11.00 ч. на площада. Това..

публикувано на 05.05.25 в 14:36

С много песни и танци село Елхово ще отбележи празника си

Кметството на село Елхово, НЧ „Кирил и Методий – 1931 г.“, със съдействието на Община Стара Загора канят всички желаещи на празник на селото и патронен празник на читалището. Тържеството започва от 17.30 ч. на 10 май 2025 г. (събота), на площада в..

публикувано на 05.05.25 в 14:34