Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откриват бюст на Георги Кондолов в чест на 120 години от Илинденско-Преображенското въстание

2
Снимка: интернет

На Петрова нива  - едно от най-свещените места в Странджа, днес тържествено със заупокойна молитва и заря, ще бъдат отбелязани 120 години от Илинденско-Преображенското въстание.

Тук на  Преображение /11-13/ юни 1903 година  47 делегати на конгреса на Вътрешната революционна организация на българите от Тракия взимат историческото решение да подкрепят избухналото Илинденско въстание в Македония. В продължение на 26 дни зле въоръжените българи се сражават с 40-хилядна редовна турска армия и башибозук. Въстанието е потушено с нечувана жестокост, избити са хиляди старци, жени и деца, изгорени повече от 60 села. Оцелелите българи напускат родния край и търсят спасение в свободна България.

За да се увековечи спомена за саможертвата на въстаниците и стремежа им към национално освобождение, на 16 август 1958 г. на Петрова нива е открит паметник. През 2003-та е построена и църквата „Света Петка". Музейна експозиция припомня за героичните събития от онези паметни дни,  а всяка година там се провежда и Национален възпоменателен събор.

  Днес на Петрова нива ще бъде монтиран и открит тържествено и бюст-паметник на воеводата Георги Кондолов, един от апостолите и воеводите на национално-освободителното движение на българите в Странджа и Одринска Тракия, чиито кости са погребани тук.

 Авторът – скулпторът Димитър Рашков е решил да направи бюста на воеводата спонтанно при едно идване до Петрова нива с проф. Иван Григоров, виждайки името и снимката му на обелиска до параклиса.

  Личността на видния деец на македоно-одринското революционно движение не е много позната на скулптора. 

Роденият  през 1858 година в многодетно българско семейство в село ВеликаМалкотърновско Желязко, е прекръстен по-късно на Георги. Заради това е наричан Дядо Желю. Още като дете е принуден да изкарва прехраната си като дърводелски чирак в Цариград. След Освобождението на България се установява в Хасково. Тук основава дърводелска работилница с Христо Арнаудов, братовчед на бъдещата му съпруга Донка. След като жени, младото семейство се мести в Бургас. Членува  в Македонското дружество „Пирин планина“, по-късно с будни патриоти основават на 15 декември 1896 година клон на тракийското дружество „Странджа“. Участва и на 1-вия Учредителен конгрес на одринските дружества в България, от февруари 1897 година. След конгреса Петко войвода, Георги Кондолов, Стоян Петров и други създават таен революционен комитет с ръководител Петко войвода, като помощен орган към Централното дружество във Варна, който има за задача да подпомага организирането и изпращането на въоръжени чети в Тракия. Той е сред участниците на Седмия и Осмия македонски конгреспрез 1900 и 1901 г. .

 Като ръководител на няколко чети обикаля и подъдржа духа на българите  в селата МаглавитПаспалово и МокрешевоСтоилово и Сърмашик, из Странджа и Лозенградско. Междувременно се запознава и с Гоце Делчев. Участва на конгреса на Петрова нива. Четата му води активни бойни действия по време на въстанието.

На 5 август четата му се  придвижва към село Паспалово. Осигурителната бойна група обкръжава селото, а ударната, където се намира войводата, към полунощ трябва да започне атаката. Повел четниците си към турската казарма, Георги Кондолове е ранен при опит да обходи турските сили откъм къщата на гърка Аристиди Ганозлията. Предварително там се скриват турски войници и изчакват революционерите. Четникът Серафим Стоянов изтегля войводата от полесражението на закрито място. Страдайки от непосилни болки Георги Кондолов моли четниците си да го убият с личната му пушка и да го избавят от мъките. Посочва Йосиф Македончето за свой заместник, а след жребий Димитър Желязков – Македончето застрелва войводата.

Погребан е тържествено на следващия ден от четниците си и населението от околните села. На 5 септември 1925 г. бойните другари на войводата Лефтер МечевГеорги ЧеповГеорги ГанчевТодор Петков и Димитър Арнаудов пренасят нелегално костите му в Малко Търново в съндъче. На него изписват „Делото е свято. Проклети ще бъдете, ако не продължите борбата“, които са последните думи на Кондолов преди да издъхне

В Малко Търново се намира паметник костница на Георги Кондолов и музейна сбирка, а в Националния военноисторически музей се пазят пелерина и пушка, принадлежали на Кондолов. Ценни са и книгите на Иван Пандалеев Орманджиев „Приноси към историята на въстаническото движение в Одринско“ (1896 – 1903), I, и „Георги Кондоловъ и дейностьта му въ Страндженското въстание“ издадена в Бургас през 1927 година, съдържаща 5 портрета на войводата. Народът възпява делата на Георги Кондолов и в песента „Кондолов, страшен комита“. По-късно костите му са преместени на Петрова нива.


След запознаване с живота и дейността му в защита на останалите извън пределите на страната българи в Одринско и саможертвата му в Илинденско-Преображенското въстание и проучване на негови снимки, проф. Рашков изработва портрета на Георги Кондолов от глина.

  Той толкова впечатлява проф. Григоров, че когато го вижда, го целува по челото. “След това „портретът“ бе отлят в леярната с размери 40 см и днес ще бъде монтиран на това свещено място – Петрова нива“, каза за Радио Стара Загора скулпторът Димитър Рашков.

 Огромна е дистанцията на времето от 1903 г. до сега. „Онези българи са били високо интелигентни, добре образовани в страната или чужбина в повечето случаи. Те са се жертвали съзнателно за освобождението на братята си, останали извън пределите на свободна България!“, казва творецът.

 „Като съпоставим онези патриоти с днешните политици, които се раждат сутринта, а до вечерта, вече са „мъртви с действията си“ – виждаме, че те са хора от друга епоха!“ – завършва мислите си проф. Рашков.

 В звуковия файл чуйте интервюто с проф. Димитър Рашков.



По публикацията работи: Кристина Русева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Адмирал Каво Драгоне и адмирал Емил Евтимов

Адмирал Ефтимов: Изцяло подкрепяме ангажимента за повишаване разходите за отбрана до 5% от БВП

България изцяло подкрепя новия съюзнически ангажимент за повишаването на инвестициите в отбрана до 5% от брутния вътрешен продукт до 2035 г., обяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов на полигона Ново село на съвместен брифинг с председателя на..

публикувано на 16.07.25 в 08:10

Втори пожар в област Хасково за ден

Пожар гори в горски масив между хасковските села Върбово и Тънково. Екипи огнеборци, които гасиха пожар преди това във вилната зона на Харманли, са пренасочени там. Пламъците са унищожили вила, няколко декара лоза, храсти и треви в района. На място..

публикувано на 15.07.25 в 18:54
Адмирал Джудзепе Каво Драгоне и адмирал Емил Ефтимов присъстваха на статичен показ на оръжията и бойната техника в Ново село

Многонационалната бойна група може да се надгради до бригада на НАТО

„Точно в момента бойната група е в отлична позиция да може да нарасне, да се надгради до ниво бригада", заяви на полигона Ново село адмирал Джузепе Каво Драгоне, председател на Военния комитет на НАТО. Той бе в учебния полигон по покана на началника на..

публикувано на 15.07.25 в 17:12
Атанас Божков

Горските служители остават в стачна готовност докато не получат договореното увеличение на заплатите си

Протестната готовност на работещите в държавните горски и ловни стопанства остава до реално изпълнение на поетите ангажименти.  На среща със земеделския министър Георги Тахов вчера бе подписано споразумение за увеличение на средствата за разходи..

публикувано на 15.07.25 в 16:59
Община Стара Загора

Глобиха старозагорци заради отрязани клони и гуми на тротоара

Отрязани клони на дървета в разрез с мерките за опазване на зелената система на Община Стара Загора и едрогабаритни отпадъци, струпани около контейнерите за смет са част от нарушенията констатирани през изминалата седмица от служителите на Звено..

публикувано на 15.07.25 в 16:56

Обсъдиха мерки срещу шарката по овцете и козите в Хасковско

Набелязването на допълнителни превантивни мерки за ограничаване разпространението на болестта шарка по овцете и козите е обсъдено на днешното заседание на Областната епизоотична комисия в Хасково, свикано от областния управител д-р Стефка Здравкова...

публикувано на 15.07.25 в 16:48
Тодор Топалов

Бизнесът настоява за реформи в горските и ловни стопанства

Фирмите, занимаващи се с дървесина са против обявените от земеделския министър вчера промени. Те бяха оповестени след протест на работещите в горските предприятия с искания за по-високи заплати и облекло. Днес обаче бизнесът обяви, че тези..

публикувано на 15.07.25 в 16:30
Пожарът край Стара Загора през юли 2024-та година изпепели хиляди декари

Община Стара Загора ще залеси 65 декара изгоряла гора в местността "Седми километър" след спечелен конкурс

Залесяване на 65 декара опожарени горски терени в местността „Седми километър“ ще започне по проект, спечелен от община Стара Загора в конкурса „Залесяваме Активно 2025“ на голяма българска фирма, съобщават от общинския пресцентър. Възстановяването им..

публикувано на 15.07.25 в 14:16
архив

Сухи треви и сметище горят между страрозагорските квартали "Три чучура-Север" и "Лозенец"

Сухи треви и незаконно сметище горят между кварталите "Три чучура -Север" и "Лозенец" в Стара Загора. На мястото на пожара има изпратен един пожарен автомобил. Това съобщиха за Радио Стара Загора от пожарната в града и уточниха, че към момента огънят е..

публикувано на 15.07.25 в 13:46
Обвиняемият Георги Георгиев.

Обвиняемият по делото "Дебора" беше пуснат с парична гаранция

Районният съд в Пловдив промени мярката за неотклонение от „постоянно задържане под стража“ в „парична гаранция“ на обвиняемия по делото „Дебора“ – Георги Георгиев. Размерът на паричната гаранция е 25 хил. лева. „Магистратите прецениха, че дългият срок,..

публикувано на 15.07.25 в 13:42