Бъдеще и перспективи пред "Mини Марица-изток“ и енергийния комплекс бе темата на дискусионната среща, която се проведе днес в административната сграда на дружеството в Раднево. В нея участваха ръководството на мините, зам.-министърът на енергетиката Красимир Ненов, областният управител на Стара Загора Ива Радева, кметове на общини от района, партньори на дружеството, представители на работодателски, браншови енергийни организации и синдикати.
В късния следобед към разговорите се присъедини и министърът на енергетиката Румен Радев.
Дискусията откри изпълнителният директор на "Мини Марица-изток" Илза Чинкова. Тя отбеляза, че с това се завършват честванията на Деня на миньора и 71 години от създаването на въгледобивното дружеството, както и че срещата цели да бъде дадена яснота за бъдещето на комплекса в контекста на Зелената сделка.
Зам. изпълнителният директор Иван Арсениев представи минно-технологичното състояние на дружеството и очерта перспективите. Той припомни, че през 2009 година е приет от тогавашното Министерство на енергетиката цялостен проект за развитието на източно-маришкото лигнитно находище. Неизменна част от него е сключеният година по-рано Концесионен договор за експлоатация между Министерски съвет и "Мини Марица-изток".
"Силата на действие на самия концесионен договор е 35 години от сключваното му, т.е. до 2043 год. а поетапното спиране на добивната дейност в отделните рудници трябва да приключи между 2045 и 2060-та година. Към днешна дата в правния мир не съществува друг официален документ, регламентиращ функционирането на рудниците", изрично подчерта инж. Арсениев.
В периода на действие на концесионния договор от 2008 г. до 2022 г. средногодишното изпълнение на добива е било 27, 835 млн. тона годишно при заложен добив по проект 28, 061 тона. 2022 г. е била рекордна в 70-годишната история на „Мини Марица-изток“ с добитите над 34 млн.тона въглища. Тази година има осезаем спад, като очакваният добив до края на годината е 23 -24 млн.тона въглища.
"Поетият от България ангажимент за намаляване на въглеродните емисии с 40% до 2026 г. предполагат извеждането от експлоатация на мощности и намаляване на производството на електрическа енергия, произвеждана на база изгаряне на въглища. Анализът показва, че вследствие на този ангажимент средногодишният добив на въглища в източно-маришкото въглищно находище към 2026 г. се очаква да намалее между 20% - 40%. На практика означава спад на производството от 6 до 12 млн.тона", посочи инж. Иван Арсениев.
Възможностите да бъде защитено производството на въглища в по-дългосрочен план и за компенсиране на загубите, ръководството вижда в износа за потенциални клиенти в региона. Като такива се очертават централите, работещи с подобен вид лигнитни въглища в държавите Сърбия, Северна Македония, Гърция и Турция. Засега „Мини Марица-изток“ изнася въглища в Сърбия, като от началото на сключения договор за там са изнесени над 1,5 млн.тона. Продажната цена на въглища за Сърбия е с около 30% повече, отколкото е продажната цена за централите в комплекса. Очаква се да бъдат продадени още към 3,5 млн. тона въглища до края на договора през 2024 г.
Разходите, необходими за затихване на минно-добивните дейности и рекултивация, ще се финансират от Териториалните планове за справедлив преход, но средствата може би няма да стигнат, призна зам.-министърът на енергетиката Красимир Ненов, като допълни, че задължително трябва да се намери източник за финансиране, тъй като се касае за предотвратяване на екологични щети, засягащи живота и здравето на хората.
Представителите на синдикатите за пореден път поискаха гаранции за работните места, безопасността и доходите на работещите в комплекса.
Продължават срещите на Областната дирекция по безопасност на храните в Стара Загора с жителите на селата в община Стара Загора за разясняване на процедурата по регистрация на лични стопанства. Целта на кампанията е да се ограничат до минимум..
Днес малчуганите в детските градини в Казанлък имаха възможност да опитат първата продукция от екологично отгледани зеленчуци в общинската зеленчукова градина. 270 марули и 15 кг лук бяха доставени и включени в пълноценния обяд на децата в..
Министерство на здравеопазването одобри искането на Община Стара Загора за още две щатни длъжности за здравни медиатори, с което броят им ще стане общо трима. Това обяви днес д-р Антония Тодорова, началник на отдел „Здравеопазване и социални дейности"..
„Правителството и партиите в коалицията работят усилено, за да бъде постигната точка на консенсус по отношение на бюджета“. Това заяви в интервю за предаването „60 минути повече политика“ в ефира на Радио Стара Загора народният представител от..
Над 50 са строителните обекти проверени в област Стара Загора от Инспекцията по труда от средата на януари до момента. Откритите нарушения са 137, съобщи Йордан Йорданов, началник отдел "Административно, информационно и правно осигуряване" в Дирекция..
Съвместно предложение за изготвяне на общински „капан" за задържане на безстопанствени животни трябва да изготвят общините Сливен, Нова Загора, Котел и Твърдица, разпореди областния управител Чавдар Божурски по време на заседанието на Областната..
С оригинален жест ще повдигне утре настроението на пътуващите старозагорци общинското дружество „Тролейбусни и автобусни превози", съобщи управителят инж. Георги Станчев. По случай двойния празник 14 февруари, симпатично писмо със сърдечно послание вътре..
„Румънският народ няма никакво съмнение в западната ориентация на страната, но обществото е изключително разделено.“ Този коментар в предаването „60 минути повече политика“ в ефира на Радио Стара Загора направи независимият журналист и преводач..
Обявеният за Ден без пазаруване в големите търговски вериги не опразни магазините в Ямбол. Клиентите са значително по- малко, а охранителните служители видимо изнервени. В предобедните часове във веригите пазаруват предимно пенсионери...
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net