Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От Бузлуджа до Сидни - арх. Дора Иванова, която представлява България на Генералната асамблея на ИКОМОС

Заедно с 8 европейски общини, Казанлък вече работи по проект за интегрирането на Дом -Паметника на Бузлуджа

8 общини от Европа ще си партнират с Казанлък при създаването на план за действие, който цели интегрирането на Дом - Паметника на Бузлуджа в богатия ландшафт и културни обекти и наследство в региона. Договорката за това е постигната по време на Университета за опит и добри практики на общините, който се е провел наскоро в Швеция, съобщи за Радио Стара Загора архитект  Дора Иванова, председател на фондация "Проект Бузлуджа". Работата по плана ще продължи три години. На форума в Швеция Градът на розите и неговия проект за дисонантните паметници на културата е представляван именно от архитект Иванова.

 До 11-ти септември пък Сидни, Австралия е домакин на Генералната асамблея и научен симпозиум на ИКОМОС – Международния съвет за паметниците на културата и на забележителните места.

Бъдещето на културното наследство,  добрите практики и новите предизвикателства на фона на климатичните промени са тема на форума,  на който архитект Иванова представлява две държави – Германия и България.

"ИКОМОС е впечатляваща организация със своята структура, история и мащаб, тя има различни комитети. Членувам в Международния научен комитет за опазване наследството на 20-ти век и тук се състоя годишната среща и симпозиума на тази работна група", поясни  арх. Иванова.

"Основни теми бяха културното наследство и климатичните промени. За мен беше много интересно да коментираме въпроса защо всъщност нашата система днес е организирана така, че ние избираме кои да бъдат изключителните сгради които да опазим.  При положение че строителството е основен замърсител с въглероден диоксид, а въглеродният диоксид е основната причина за климатичните промени, то не е нелогично да приемем, че трябва да спрем разрушаването на сгради. И че всяка нова сграда трябва да бъде преизползвана и да намира нова функция, а не да бъде разрушавана и на нейно място да бъде изграждана друга.  В рамките на конференцията се чуха мнения за забраняване на разрушаването на сгради, освен в крайни случаи, в които това се налага. И така всъщност преизползването на сгради, особено на тези от 20-ти век, защото те са огромна  част от света, в който живеем,  е много важна мярка за намаляване на емисиите  от серен диоксид.  Друга такава мярка е съставянето на изисквания при паспортизация и даването на разрешения на строеж. Такива мерки вече има в Дания, Нидерландия и Франция – те имат за цел да регулират обема от въглероден диоксид при изграждането на сгради“, даде пример арх. Иванова.  

Церемонията по откриването на Генералната асамблея и научния симпозиум на ИКОМОС, е била в Операта в Сидни.  


"Дойдох с огромни очаквания, но сградата ги надхвърли многократно, честно казано впечатляваща е и малко ми напомня на Бузлуджа – в една своя реч бях казала, че Сидни си има Опера, а ние си имаме Бузлуджа. И виждайки я днес, виждам приликите – като това, че е от същия период – Операта в Сидни ще стане тази година на 50-т, видимия бетон, изключително знаковата архитектура, впечатляващото нестандартно инженерно решение и това, че сградата е била изключително противоречива в миналото, са все прилики. В същото време, основната разлика е в това, че Операта в Сидни е изпълнена с изкуство и култура и именно това бих искала да видя и в Бузлуджа", каза още арх. Иванова.

Представители на над 100 държави участват в Генералната асамблея и научния симпозиум на ИКОМОС в Сидни, Австралия.  В рамките на форума са обособени 89 сесии с над 400 лектори. 

Повече можете да чуете в интервюто с арх. Дора Иванова 

По публикацията работи: Дарина Колева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Кристиян Шкварек

Кристиян Шкварек: Европейските избиратели наказаха социалистите, либералите и зелените

Европейските избиратели дадоха ясен знак, че не желаят повече крайните либерални, социалистически и зелени политики. Така коментира за Радио Стара Загора изминалите избори за Европейски парламент политическият анализатор Кристиян Шкварек. Той..

публикувано на 17.06.24 в 16:50
Кремена Стефанова

Дарявайте безвъзмездно, носи огромно удовлетворение и е полезно е за здравето

„Безвъзмездното кръводаряване е акт, който носи много ползи – на първо място това е удовлетворението, че помагаш“ , каза в ефира на Радио Стара Загора Кремена Стефанова – редовен безвъзмезден кръводарител. Тя беше гост в предаването "Репортер"..

публикувано на 14.06.24 в 13:55

В петъчната вечер възпитаниците на „DoT Theatre“ ще представят последната премиера на школата за този творчески сезон

Тази вечер от 19:00ч в Куклен театър - Стара Загора възпитаниците на „DoT Theatre“ ще представят последната премиера на школата за този творчески сезон "Скрудж" по повестта "Коледна песен" на Чарлз Дикенс. Участват деца на възраст 14г. - 18г. .Това..

публикувано на 14.06.24 в 10:01
Камен Алипиев

"Предпочитам да имам широка обща култура, вместо да съм специалист по всичко"

Спортният коментатор Камен Алипиев – Кедъра гостува в Стара Загора,  за да участва в литературна среща с колегата му – спортния журналист Иво Иванов и британския писател Крис Клийв. Тримата бяха гости във формата „Литература и спорт“ и завладяха..

публикувано на 13.06.24 в 13:05

"Мисията на всеки човек - да остави следа след себе си и да направи света малко по-добро място"

"Всеки човек има поне една уникална история, която си заслужав да бъде разказана, но в някои случаи под външния слой на историята има много екзистенциални въпроси, които вълнуват всички" - така Иво Иванов представи за слушателите на Радио Стара..

публикувано на 12.06.24 в 17:36

"Успехът е когато можем да се изненадваме от щастието"

Британският писател, журналист и психотерапевт Крис Клийв представи в Стара Загора последния си роман "Злато". Авторът гостува за първи път в България, а срещата му с читателите започна от града на липите в рамките на нов културен формат, организиран от..

публикувано на 12.06.24 в 09:56
Проф. Антоанета Христова

Цялата кампания целеше намаляване на активността при гласуване

Цялата предизборна кампания целеше да се намали активността на гласуване. Това коментира за Радио Стара Загора Антоанета Христов, директор на Института за изследване на населението и човека. По думите й именно това е причината да няма и нито един..

публикувано на 12.06.24 в 08:53
Христо Панчугов

Под въпрос е легитимността на политическата система

Извън ниската активност в голяма степен резултатите от изборите са очаквани, коментира за Радио Стара Загора политологът Христо Панчугов. Според него единствената изненада е влизането на партия „Величие“ в Парламента. Според него обаче, ниската..

публикувано на 10.06.24 в 15:45
Ивайло Илиев

Избирателите удариха двоен шамар на политическата система

"Свидетели сме на най-ниската избирателна активност от началото на демократичните промени у нас. Ако този сигнал не подейства отрезвяващо, не мисля, че ще има нещо, което да разтресе политическата ни система до степен в която да има нагласа, която да..

публикувано на 10.06.24 в 15:02

Политиката не е за всеки

Днес, датата е шеста от шестия месец на високосната 2024 година. Съвпадението на двете шестици беше провокация да се огледаме за още "отлични" цифри. Намерихме ги в статистиката за предстоящите избори в неделя. Те са шестите в рамките на три години...

публикувано на 06.06.24 в 17:20