Месец септември е наситен с интересни фолклорни прояви из цяла Тракия – фестивали, конкурси, събори, празници на народната музика. С преки вклювания и репортажи Радио Стара Загора и предаването „От извор се песен лее“ ще информират слушателите за най-значимите от тях.
Първомай отново е столица на тракийската народна музика. От 7 до 9 септември на площада пред читалището се надсвирват най-добрите тракийски оркестри по време на XXIII празник на тракийската народна музика и традиционния есенен панаир.
Петият фолклорен фестивал на инструменталните и танцови групи в Раднево продължава до 10 септември, когато ще се проведе поредният конкурс „Тракийски славей“ с песните на Динка Русева.
На 16 септември в бургаското село Росен, община Созопол ще се състои второто издание на конкурса-надпяване „С песните на Тома Янчев“. Целта е да се популяризира песенното творчество на именития странджански певец и да се съхрани паметта за един от първите изпълнители на странджански песни в ефира на БНР.
С голям интерес се очаква националният конкурс за изпълнители на тракийски народни песни „С песните на Стайка Гьокова“ в Карнобат. Той ще се проведе на 23 септември на сцената на НЧ „Димитър Полянов“. В конкурса могат да участват индивидуални изпълнители - любители и професионалисти, групи за автеничен и обработен фолклор. Условието на организаторите е една от песните да бъде от репертоара на Стайка Гьокова.
На 30 септември гр. Смядово ще бъде домакин на първия фолклорен конкурс „С песните на Атанас Панайотов“. Конкурсът се провежда по повод 90 години от рождението и 10 години от смъртта на певеца, осъществил записи в Радио Стара Загора, Радио Шумен, Радио Варна и Радио София през 60-те години на ХХ век.
Септември е месецът на Европейските дни на наследството, организирани съвместно от Комисията и Съвета на Европа. В 48 участващи държави ще се проведат десетки хиляди прояви. Тази година темата е „Живо наследство“, чрез която ще се изтъкне динамиката, многообразието и значението на културните традиции, знания и умения в България и Европа.
Най-интересните събития, сбързани с Европейските дни на наследството и 20-годишнината от подписването на Конвенцията на ЮНЕСКО за опазване на нематериалното културно наследство, слушателите на Радио Стара Загора ще научат от поредицата "Живи човешки съкровища", единствената специализирана рубрика за нематериално културно наследство в радиоефира.
И през новия творчески сезон екипът на Радио Стара Загора ще пътува с изнесени студиа из радиорегиона. Той обхваща както административните области Стара Загора, Сливен, Ямбол, Хасково, така и музикално-диалектните – Тракия, Средногорието, Странджа, Сакар. Микрофоните на първото радио извън столицата ще бъдат и в най-малките селища, където се крие богатството на българската фолклорна култура.
Радио Стара Загора се излъчва на следните УКВ честоти:
Стара Загора - 88.3 MHz, Хасково - 94.4 MHz, Сливен - 97.2 MHz, Свиленград - 107.8 MHz и онлайн.
Всички фолклорни вести можете следите на страницата във Facebook.
В дните от 15 до 18 август страната ни за първи път ще бъде домакин на Световния конгрес на дантелата, организиран от Международната асоциация на дантелиерите – OIDFA . Събитието ще се проведе под патронажа на съпругата на президента Десислава..
"Сказание за българските манастири" е 11-та книга на Мина Кръстева. Тя излезе от печатницата на Издателска къща "Знаци" на Преображение Господне. Писателка е позната с лиричните си откровения събрани в "Спомен с море", "Слънце в косите", "Антистрес" и..
Музикално пътешествие от Париж до Неапол представя старозагорската джаз музикантка и певица Надя Тончева заедно с Джипси Джаз Квартет на 9 август, събота от 20ч. на площада пред Община Стара Загора. Концертът е част от станалите традиционни за града..
Казват, че любовта и хумора са два от спасителните брегове в живота. Имате ли едно от тях минавате за щастлив човек. Притежавате ли и двете сте непобедим. И тъй като л ятото е фестивално време насочваме вниманието ви към старата столица, където..
Петото юбилейно издание на фестивала "No signal" ще посрещне любителите на електронната музика близо до с.Тъжа. От 8-ми до 10-ти август Тъжанското ждрело е домакин на над 200 български и 20 чуждестранни артисти, които ще покажат най-доброто в различни..
В навечерието на 148-годишнината от Шипченската епопея Национален парк-музей "Шипка-Бузлуджа" и Национална библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" представят изложба, посветена на българските опълченци. Експозицията е озаглавена "В памет на безсмъртните"..
Тази вечер от 18.00 часа в изложбена зала „Лубор Байер“ ще бъде открита експозицията „Изкуството на обектива и светлината“ на д-р Георги Новаков – невролог и неврофизиолог по професия, фотограф по призвание. „Фотографията при мен е една закъсняла..
Моден спектакъл с благотворителна цел ще се проведе тази вечер в ресторанта на хотелски комплекс край езеро „Загорка“ в Стара Загора. Събитието е в подкрепа на Детски фолклорен ансамбъл „Загорче“, а целта му е да се съберат средства за..
Поради очаквана неблагоприятна метеорологична прогноза балета „Лебедово езеро” ще се играе в залата на Операта в Стара Загора, тази вечер от 21 часа. По план спектакъла трябваше да бъде на Античния форум, от културния институт обаче уверяват, че е..
За пети пореден път кулминацията в традиционните "Празници в Долината на тракийските царе' ще бележи Старозагорската опера , която ще представи на откритата сцена на язовир „Копринка” от 20.00 часа своите впечатляващи спектакли на операта „Цар..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net