Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Навършват се 148 години от Старозагорското въстание

Снимка: интернет

Днес се навършват 148 години от Старозагорското въстание.

Началото на Старозагорското въстание е дадено на 16-ти септември 1875 г. в най-богатия град на Тракия в османската империя. Събитията, довели до организирането на въстанието, започват още в началото на 1875 г. и изострят „Източния въпрос“ на Балканите. Социалното и политическо напрежение в империята са породени от финансовия фалит на държавата, увеличаването на преките и косвените данъци за поробеното население, въстанието в Босна и Херцеговина.

На 12-ти август 1875 г.  Българският революционен комитет в Букурещ с председател Христо Ботев взима решение за незабавно организиране на въстание и в българските земи през септември, за да се използва политическия момент. Страната е разделена на 5 въстанически окръга: Русенско-Шуменски, Търновски, Старозагорски, Сливенски и Ловешко-Троянски. За център на въстанието се избира Стара Загора с ръководител Стефан Стамболов, тъй като старозагорският комитет е най-силен. В дейността му  се включват съратниците на Левски Колю Ганчев, братя Жекови, Христо Шиваров – секретар на старозагорския комитет. Присъединяват се и Захари Стоянов, Георги Икономов и Никола Станков“ , разказва историкът Петьо Мирчев от Регионалния исторически музей. Дейността за неговата подготовка изисква организация и подготовка на населението, закупуване на оръжие. Част от старозагорските дейци са против избухването му, защото считат, че времето за подготовка е много кратко. На 7.09. на среща между членовете в старозагорско, като обсъждат ситуацията,  Атанас Илиев, Мирчо Атанасов, Георги Бенев и Петър Иванов се обявяват против въстанието.

В същия момент  сподвижници на Стамболов го убеждават, че хората са въоръжени и организирани, чакат само сигнал за активни действия. След съгласуване с Търновския революционен комитет е решено въстанието да избухне на 16.09.  Планът предвижда 4 чети от селата да нападнат Стара Загора от четирите краища на града и да разгорят пламъка на въстанието сред околните селища. Сигнал за нахлуването в града, трябвало да даде пожара на конака.

Но поради недобра съгласуваност между центъра и селските чети, недоброто въоръжение – турските власти спират на дунавските пристанища голяма част от оръжията, предназначени за въстаниците в старозагорско, малката численост на  четниците и ареста на част от организаторите, въстанието е неуспешно.

Колю Ганчев е заловен след провала на въстанието, братя Жекови след героична самоотбрана  при с. Елхово, загиват в неравна битка с врага. Старозагорската чета с войводата Георги Икономов и знаменосеца Койчо Георгиев излиза на Чадър могила, но след като недочаква подкрепление от близките села, тръгва да търси спасение към планината. Стефан Стамболов се отделя от четата, разкачва знамето на въстанието от пръта и го спасява при оттеглянето си в Търново и оттам преминава във Влашко. Според някои историци знаметго на Старозагорското въстание, което се състои от три цвята - бял, зелен и червен е пръвообраза на българския национален флаг след Освобождението. 

Войводата Руси Кънев от ойбуклийската чета е ранен, заловен и убит. Захари Стоянов успява да се спаси и дълго време се крие като служител в Баронхиршвата железница. Около 600 души са арестувани, срещу тях се води разследване до края на 1875 г. Но 7 от тях са екзекутирани през следващата 1876 г.

Мащабният план на въстанието е предвиждал Георги Бенковски и Стоян Заимов да запалят Цариград, за да предизвикат суматоха и да  отвлекат вниманието на правителството. През това време няколко хиляди българи да нахлуят от съседните страни в българско, командвани от Панайот Хитов и българи, офицери на служба в руската армия. „Но краткото време за организация, недостатъчното въоръжение на въстаниците, и залавянето на  част от организаторите, водят до неуспеха на Старозагорското въстание. Въпреки това, то е първият сериозен и мащабен опит българите да се заявят като народ, който се бори за свободата и независимостта си“, завърши Петьо Мирчев. То е предпоставка и подготовка за избухналото през следваща 1876 г. Априлско въстание.

 Чуйте в звуковия файл разказа на историка Петьо Мирчев.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Факелно шествие в памет на Левски и в Стара Загора

Факелно шествие по повод 152 години от обесването на Апостола на свободата Васил Левски ще се проведе в Стара Загора на 18 февруари. То се организира от СНЦ "Брат За Брата" - Стара Загора, Боен клуб "Атила", Народно читалище  "Настроение", Национален фен..

публикувано на 11.02.25 в 17:56
Тракийски университет, Стара Загора

Дискутират създаването на Факултет "Дигитални и зелени технологии" към Тракийския университет

Ректорът на Тракийски университет проф. Добри Ярков инициира среща-дискусия по повод създаването на нов Факултет „Дигитални и зелени технологии" към Тракийски университет – Стара Загора. Събитието привлече широк кръг от участници, сред които..

публикувано на 11.02.25 в 16:31
 Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за онлайн тормоз на деца

Националният център за безопасен интернет (НЦБИ, safenet.bg) отбелязва 20 години от създаването си.  Датата съвпада с международния Ден за безопасен интернет, който от 2004 г. насам се отбелязва всеки втори вторник на февруари. Над 120 000 деца,..

публикувано на 11.02.25 в 15:47

1168 глоби с фиш на шофьори за седмица са съставени на територията на област Стара Загора

Специализира полицейска операция е проведена на територията обслужвана от ОДМВР-Стара Загора през изминалата седмица с цел подобряване безопасността на движението, опазване живота и здравето на хората, подобряване на обстановката по пътищата с оглед..

публикувано на 11.02.25 в 15:13

Ремонт на два паркинга в квартал "Казански" затруднява жителите му

Ремонтни дейности на двата големи паркинга в междублоковите пространства на квартал „Казански", срещу пазар "Васил Шаханов" (Руския пазар), създават големи неудобства на жителите му. Те са част от мащабния проект за реконструкция на квартала...

публикувано на 11.02.25 в 14:57

Строят два физкултурни салона в Сливен

Старт на строителството на нови два физкултурни салона бе дадено днес в Сливен. Те ще се ползват от учениците от Професионалната гимназията по изучаване на западни езици  „Захари Стоянов“ и ППМГ „Добри Чинтулов“, които в момента делят една стара сграда...

публикувано на 11.02.25 в 14:56

Избират кмет на старозагорското село Петрово тази неделя

Община Стара Загора е готова за частичния избор за кмет на кметство Петрово на 16 февруари, неделя, обяви Делян Иванов, директор на Дирекция „Правни дейности, обществен ред и административно обслужване", цитиран от общинския пресцентър. Подвижна..

публикувано на 11.02.25 в 14:32

"Възраждане" отново настоява за широко обществено обсъждане за съдбата на летище Стара Загора

 „Възраждане“ продължава да настоява за широко обществено обсъждане относно бъдещето на летище Стара Загора. Припомняме, че в края на януари Общинския съвет опълномощи своя представител да подкрепи намерението на индустриална зона „Загоре“ да..

публикувано на 11.02.25 в 13:55
Снимката е илюстративна

Учение на военнослужещи от Хасково в градска среда

Военнослужещите от формирование 52 740 в Хасково се подготвят за тактическо учение, част от което ще се проведе в градска среда, съобщиха от пресцентъра на Община Хасково. Учението ще се проведе на 12 и 13 февруари във войсковия район на..

публикувано на 11.02.25 в 12:58

Новият съдебен състав по делото "Дебора" остави Георги Георгиев в ареста

Новият състав на Пловдивския районен съд отхвърли  искането на Георги Георгиев за по-лека мярка, подсъдим за насилието над Дебора Михайлова от Стара Загора.  Съдията Спасимир Здравчев постанови Георгиев да остане в ареста, въпреки настояването на..

публикувано на 11.02.25 в 12:17