Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Апликация за телефон разпознава инсулт

2
Снимка: Тони Тончев

Мобилно приложение на български език ще открива първите симптоми на инсулт и ще бъде достъпно от ноември. Това съобщи доц. д-р Росен Калпачки, председател на Българското дружество по инсулт. В повечето случаи пациентът не усеща сам първите симптоми - слабост в едната или другата ръка, промяна в говора и симетричността на лицето. 

"Едно от това, ако забележите у ваш близък, най-вероятно той получава инсулт и не трябва да губите никакво време, а да го заведете в най близката болница. Апликацията, която готвим ще помогне това разпознаване да се върши от софтуер от компютъра от телефона, за да подпомогне хората, които се съмняват, че са получили инсулт", обясни неврологът.

На всеки 10 минути един човек получава инсулт в България. Годишно над 45 000 души са диагностицирани със заболяването, като над 5500 умират в болница. У нас все още няма национален регистър на инсулта, а страната ни продължава да е рекордьор по смъртност в света, алармира доц. Калпачки. 

Пред аудиторията специалистът сподели своя опит в борбата с мозъчния инсулт и представи интравенозната тромболиза като съвременна методика за лечение. Процедурата дава добри резултати и увеличава с над 50% вероятността за добър изход от заболяването. Над 3000 българи са се подложили на тромболиза през последните години. 

"Тромболизата не променя особено смъртността, но три пъти повече хора си тръгват на крака след лечението с този метод, двойно по-малко се стига до инвалидизация", подчерта той. 

Доц. Калпачки бе сред участниците в XXII-та национална среща на фондация "Медии, общество, семейство, традиции" /МОСТ/ в курорта Албена. В рамките на събитието водещи лекари, общественици и журналисти обсъждаха профилактиката, скрининга и лечението на генетичните и онкологични заболявания под патронажа на Министерството на здравеопазването. Целта е проблемите да достигнат до различни институции и Народното събрание, за да се търси решение в лечението на  заболяванията, отбеляза организаторът Юлия Пискулийска от фондация МОСТ.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Отбелязваме Световния ден за борба с рака

По инициатива на Световната здравна организация на 4 февруари се отбелязва Световния ден за борба с рака. Целта е да се повиши обществената ангажираност към опасната болест.  Тази година денят преминава под надслов „Обединени в своята уникалност“...

публикувано на 04.02.25 в 17:45

Ботоксът – вреда или красота

Проблемът с поставянето на ботулинов токсин е къде и как се използва. Той е лекарство, което се прилага в неврологията, за хронични болки и др., освен в естетическата медицина. А лекарствените реакции при употреба за естетика са изключително редки,..

публикувано на 04.02.25 в 15:02

В Световния ден за борба с рака - как да дарим коса за пострадалите от химиотерапия

4 февруари е обявен за Световен ден за борба с рака. Раковите заболявания са водеща причина за смъртност в световен мащаб. Новата тема на Световния ден за борба с рака 2025-2027 г. , „Обединени от уникалността“ поставя в центъра на..

публикувано на 04.02.25 в 14:18

Защо липсва ботулинов антитоксин и защо се позволява на неквалифицирани хора да извършват медицински процедури питат от Пациентски организации „Заедно с теб“

Отворено писмо до Министерството на здравеопазването са изпратили Пациентски организации „Заедно с теб“ с позиция по повод случаите на пациенти, пострадали от козметични интервенции с бутолинов токсин.  За това съобщи Пенка Георгиева от..

публикувано на 04.02.25 в 11:59

Наша студентка по медицина трупа опит в Бразилия

Студентката по Хуманна медицина в Медицинския факултет на Тракийския университет Цветанка Павлова взе участие в едномесечен научен обмен в бразилския град Флорианополис. Обучението е предназначено за членовете на Асоциацията на студентите по..

публикувано на 01.02.25 в 12:05

Допълнителни легла за две отделения искат от УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович" Стара Загора

За допълнителни 10 легла в Педиатричната клиника и 10 в Инфекциозното отделение на УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ Стара Загора е подал заявление към РЗИ изпълнителният директор проф. Йовчо Йовчев. Това потвърди за Радио Стара Загора ръководителят на..

публикувано на 29.01.25 в 14:17

За тютюнопушенето и защо България отново е водач в негативната класация по брой пушачи

Темата в предаването днес е пушенето и вредите за човека от това. Тема, нееднократно поставяна и обсъждана, и все така нерешима у нас, въпреки например мерките, които бяха взети преди години за забрана на пушенето в заведения и край обществени..

публикувано на 28.01.25 в 14:44

Лекарските прегледи в селата ще продължат в община Нова Загора

Община Нова Загора има 31 села, но много от хората в тях са затруднени поради финансова невъзможност или отдалеченост от общинския център да получат навременен медицински преглед. По тази причина от миналата година Общината започна да работи по..

публикувано на 27.01.25 в 09:10

40% от българите са със затлъстяване

40% от българите са със затлъстяване, а с най-висока степен на заболяването са 25% от хората, показват данните от представително социологическо проучване. Лоша е тенденцията и при децата. България се нарежда на второ място в Централна..

публикувано на 25.01.25 в 12:37

Да кажеш „Здравей“ на новия живот - битието на акушерката

Таня Тодорова е акушерка от 14 години и е избрала тази професия, защото обича да помага на хората, а майките и бебетата са специални. Работи и към Училище за бременни. Да кажеш „Здравей“ и „Добър ден“ на новия живот е незаменимо, споделя тя..

публикувано на 21.01.25 в 16:28