Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Апликация за телефон разпознава инсулт

2
Снимка: Тони Тончев

Мобилно приложение на български език ще открива първите симптоми на инсулт и ще бъде достъпно от ноември. Това съобщи доц. д-р Росен Калпачки, председател на Българското дружество по инсулт. В повечето случаи пациентът не усеща сам първите симптоми - слабост в едната или другата ръка, промяна в говора и симетричността на лицето. 

"Едно от това, ако забележите у ваш близък, най-вероятно той получава инсулт и не трябва да губите никакво време, а да го заведете в най близката болница. Апликацията, която готвим ще помогне това разпознаване да се върши от софтуер от компютъра от телефона, за да подпомогне хората, които се съмняват, че са получили инсулт", обясни неврологът.

На всеки 10 минути един човек получава инсулт в България. Годишно над 45 000 души са диагностицирани със заболяването, като над 5500 умират в болница. У нас все още няма национален регистър на инсулта, а страната ни продължава да е рекордьор по смъртност в света, алармира доц. Калпачки. 

Пред аудиторията специалистът сподели своя опит в борбата с мозъчния инсулт и представи интравенозната тромболиза като съвременна методика за лечение. Процедурата дава добри резултати и увеличава с над 50% вероятността за добър изход от заболяването. Над 3000 българи са се подложили на тромболиза през последните години. 

"Тромболизата не променя особено смъртността, но три пъти повече хора си тръгват на крака след лечението с този метод, двойно по-малко се стига до инвалидизация", подчерта той. 

Доц. Калпачки бе сред участниците в XXII-та национална среща на фондация "Медии, общество, семейство, традиции" /МОСТ/ в курорта Албена. В рамките на събитието водещи лекари, общественици и журналисти обсъждаха профилактиката, скрининга и лечението на генетичните и онкологични заболявания под патронажа на Министерството на здравеопазването. Целта е проблемите да достигнат до различни институции и Народното събрание, за да се търси решение в лечението на  заболяванията, отбеляза организаторът Юлия Пискулийска от фондация МОСТ.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Нарушеният контрол издава зависимостта към алкохола

Учени от университета в Лестър са открили оптималния начин да диагностицират алкохолна болест. Те са формулирали два въпроса, отговорът на които е категоричен знак за наличието или отсъствието на зависимост. Този метод се прилага активно в..

публикувано на 21.12.24 в 12:05

Бум на туберкулозата отчитат от Белодробната болница в Стара Загора

През 2024-та година в област Стара Загора има бум на случаите на туберкулоза в сравнение с предишните няколко години и драстично увеличение на новооткритите случаи и хоспитализирани пациенти. През втората половина на 2024-та година случаите са..

публикувано на 20.12.24 в 19:18

Община Стара Загора гарантира пари за инвитро процедури и догодина

Недоволство заради орязани пари за инвитро процедури в бюджета за догодина. За казуса сигнализираха от фондация "Искам бебе", които съобщават, че с с постановление на Министерския съвет от 22 ноември т.г. бюджетът за асистирана репродукция през 2025 г. се..

публикувано на 17.12.24 в 14:50

Харчим два пъти повече за лекарства от останалите страни в ЕС

Харчим повече за лекарства и по-малко за превенция и извънболнична помощ от ЕС. Това са най-общо изводите от последните данни на Евростат за разходите за здраве. В България те са спаднали до 7,7% от БВП през 2022 г., след значителния ръст по време на..

публикувано на 17.12.24 в 14:49

Безплатното изследване за рак на дебелото черво достигна до над 90 000 души

Само за три месеца Националната скринингова кампания за рак на дебелото черво на Фондация „Лъчезар Цоцорков“ достигна заложеното в Националния противораков план до 2027г. Безплатното изследване достигна до 93 318 души в 101 населени места в страната,..

публикувано на 17.12.24 в 14:44

Ограничават прекомерната употреба на антибиотици

С влизането в сила на електронните рецепти се затегна контролът при изписването на антибиотици и се ограничи техният прием от пациентите. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ общопрактикуващият лекар и..

публикувано на 14.12.24 в 12:05

Опасен ли е синдромът бърнаут?

Синдромът на бърнаут засяга не само професионалния ни живот, но и емоционалното ни здраве, особено в периоди на допълнителен стрес. Усложненията при бърнаут могат да бъдат много сериозни. Според Световната здравна организация 1,9 милиона смъртни..

публикувано на 10.12.24 в 14:31

Забавянето на бюджет 2025 ще се отрази на здравната система

Забавянето на бюджет 2025 ще се отрази негативно на здравната система в страната. Това коментира в медицинското предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ д-р Генка Пейчева от Управителния съвет на Български лекарски съюз. Тя добави, че..

публикувано на 07.12.24 в 12:05
Моника Маринова

Тарловите пациенти получиха финансиране за психологична помощ

Сдружението на Тарловите пациенти в България "Лечение без граници" спечели финансиране по програмата "Заедно за здраве" на Тева България за проекта "Психологическа подкрепа на пациентите с рядкото заболяване Периневрални кисти на Тарлов“. Стойността на..

публикувано на 03.12.24 в 15:57
Виолина Аита

Паник атаките са много повече от страх

Между 5 и 10% от населението в световен мащаб страдат от панически атаки, като 2-3 пъти по-често това са жени. А 2 до 3% от хората с панически атаки развиват паническо разстройство. Паник атаката е израз на внезапна и силна уплаха с тежки..

публикувано на 03.12.24 в 14:48