Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шедьоври на тревненските майстори гостуват в Безистена в Ямбол

Снимка: интернет

В Културно-информационния център „Безистен“ в Ямбол тази вечер се открива експозиция от 130 културни ценности, включващи образци на тревненската школа по дърворезба, икони и изделия на занаятите, свързани или близки  с дърворезбата, строителството и църковната живопис.

  Сред ценностите, които ще видят, интерес представляват изработените тъкани от редкия и почти непознат занаят „казаслъка“. „За него сведения намерихме в някои одрински извори, които разказват, че майсторите в този занаят са тъкали от фини коприна и вълна украса за коне и дрехи. Той е бил свързан  с гайтанджийството и  с тъкането на кори и плетенето на колани и реденето на пискюли, украси със синци. Показваме и казаското станче за плетене на шнурове“, разказа за Радио Стара Загора Даниела Дабкова, уредничка в Специализирания музей за резбарско и иконографско изкуство, който гостува с уникалните си експонати в Ямбол по повод откритите дни на КИЦ „Безистен“.

 За някои от най-известните тревненски строители –  първомайсторите Димитър Сергьов и Генчо Марангозов, които били по майсторлък равни на Кольо Фичето говорят многобройни снимки от фонда на музея.  Своето място сред именитите майстори на тревненските традиции, представени в изложбата заема и последният майстор –дърворезбар Генчо Марангозов от края на 19-ти и началото на 20-ти в., чието дело е красивата дърворезба в църквата „Св. Кирил и Методий“ в София.

 За него Даниела Дабкова разказва, че бил поканен от едрия фабрикант на шоколадови и захарни изделия Аврам Чальовски да направи украсата за неговата патриотическа стая в богатия му дом в столицата, в която „оживели“ фигури на силните български царе и видни възрожденци. „Тази  рядко красива и ценна колекция се пази днес в нашия  музей“, допълни уредничката.  Гениалното творчеството на Генчо Марангозов е представено  с дървена интерпретация на българския герб, паното „Първа световна война“ и свидетелство, удостоверяващо качеството му на много добър майстор от настоятелството на софийската църква.

  Всички посетители на изложбата ще могат да се насладят и да се докоснат за пореден път до красотата  и гениалната изработка на дърворезбите, иконите и другите експонати от талантливата ръка на тревненските майстори, вдъхновени от неповторимата природа и необходимостта от изява на човешките мисъл и способности.

 Откриването на изложбата е тази вечер в 17,30 ч. и  ще остане да радва жителите и гостите на Ямбол до края на месец октомври. 

 Чуйте повече подробности за изложбата от Даниела Дабкова, уредничка в  Специализирания музей за резбарско и иконографско изкуство в Трявна в звуковия файл:

 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Среща между фотографията и живописта в изложбата "Конвергенция"

35 картини, в които се комбинират фотография и живопис представят тази вечер в Музея на фотографията в Казанлък. Експерименталните творби очакват прочита на публиката в 18:00 ч.  Изложбата "Конвергенция" представя съвместната творческа работа на..

публикувано на 15.04.25 в 15:27

"Жестокият път" - човешката страна на истината за славната българска експедиция до Еверест през 1984 година

През 1984 година българските алпинисти изкачват Еверест по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен още като „Жестокият път“. Алпинисти от цял свят правят опити да повторят българското постижение. Никой не успява. 40 години по-късно,..

публикувано на 14.04.25 в 12:05
снимка: личен архив

Проф. Андрей Бояджиев: Ако я нямаше глаголицата, може би нямаше да има и кирилица

Проф. Андрей Бояджиев е ръководител на катедрата „Кирилометодиевистика“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. С него разговаряхме дни преди събитието на Радио Стара Загора, посветено на глаголицата – „Загадъчната азбука“. В него..

публикувано на 09.04.25 в 16:25

Изложбата "Ефектът Люксенбург" гостува в Нова Загора

Днес, от 17.30 часа, в Художествена галерия "Руси Карабиберов" откриват изложбата "Ефектът Люксенбург" . Проектът е съвместна работа на Джошкун Сами и Шевкет Сюнмез. Двамата автори са родени в България, учили са в Художествената академия "Мимар Синан"..

публикувано на 09.04.25 в 12:35

Изложбата "Живопис на душата" е посветена на незаслужено забравения Георги Митов

Изложба, посветена на 150-тата годишнина от рождението на художника Георги Митов е разположена от днес в камерната зала на Художествена галерия в Стара Загора. Тя е наречена „Живопис на душата“ и събира 17 творби, притежание на галерията в Стара..

публикувано на 08.04.25 в 16:26
Чирпанлии

Смехът лекува всички болки

Конкурс за хумористичен разказ обяви по време на представянето на книгата си "Чирпанлии" Петър Атанасов, в Къща-музей "Пейо.К. Яворов" . В Чирпан винаги е имало зевзеци, хора с чувство за хумор, чешити. Много забавни истории се разказват в приятелски..

публикувано на 08.04.25 в 08:10

"Различната Темида" представя другият образ на юристите в Стара Загора

Съюзът на българските юристи – Дружество Стара Загора представя книгата „Различната Темида“ тази вечер. Литературната среща с пишещите юристи от област Стара Загора ще се състои от 18:30 ч. в Регионална библиотека  "Захарий Княжески". Входът е свободен...

публикувано на 07.04.25 в 15:58

В Ямбол започва Фестивала "Златната Диана"

Със световна премиера на операта „Крал Адами“, тази вечер  в Ямбол започват 39-тите Музикални дни “Златната Диана“. Домакини и организатори на събитието от 7-ми до 10-ти април  са Камерен оркестър „Дианополис“, Хор „Проф. Георги Димитров“, с..

публикувано на 07.04.25 в 07:45

Нов приказен сюжет във фентъзи метъл на Аегония (видео)

Аегония  е фентъзи проект, който включва поредица от романи и атмосферична метъл музика с текстове, вдъхновени от света на книгите. До момента авторите са издали два романа "Истории от земите на Аегония", един дългосвирещ албум "The Forgotten Song"..

публикувано на 06.04.25 в 15:04

"Пос(в)ещение на картина" - нова творческа инициатива от Художествена галерия Казанлък

Художествена галерия Казанлък създава мост между изобразителното изкуство и литературата чрез нова творческа инициатива. Проектът "Пос(в)ещение на картина" е вдъхновен от писателката Гергана Атанасова и цели да създаде пространство, в което образите от..

публикувано на 04.04.25 в 18:07