Родното село на свотовноизвестния кларинетист и педагог проф. Петко Радев (1933-2017) отбелязва 90 години от неговото рождение. Инициативата за тържественото честване е на директора на училището в с. Свобода, Чирпанско Златина Иванова, където Петко Радев е завършил освновното си образование.
"Нашите ученици винаги се интересуват от личности, родени и израстнали в Свобода, чийто път е тръгнал от там. Жителите на селото са много развълнувани", коментира в изнесеното студио на Радио Стара Загора Златина Иванова.
"Честването ще бъде на 22 септември (петък) в центъра на с. Свобода. Програмата ще започне в 15.00 часа. Избрахме не случайна дата - Деня на независимостта. Едночасов концерт ще изнесат млади таланти от Свобода, Чирпан, Сливен, ученици от музикалното училище "Христина Морфова" - Стара Загора. Ще завършим с хороводна китка в изпълнение на оркестър "Първомай", информира Златина Иванова.
Местна инициативна група предлага училището в родното село на проф. Петко Радев да носи неговото име.
Интервюто със Златина Иванова в изнесеното студио на Радио Стара Загора можете да чуете от звуковия файл.
Екипът на Радио Стара Загора подготвя цикъл от предавания, посветени на 90-годишнината от рождението на Петко Радев. Тази събота (23 септември) предаването "От извор се песен лее" (12:20-15:00 ч.) ще излъчи интервюта с близки и приятели на именития музикант от с. Свобода. Слушателите ще чуят гласа на Петко Радев от Златния фонд на БНР, интервю с неговия син Радислав Радев и спомените на един от последните негови ученици Красен Иванов.
Думи на Радислав Радев в аванс чуйте от звуковия файл.За проф. Петко Радев са писали и разказвали музиканти, журналисти, изследователи и почитатели на неговата музика. Дългогодишният музикален редактор в БНР Валя Божилова казва, че той е обичан и уважаван както сред класическите, така и сред народните музиканти.
В публикация за Радио България Божилова пише: "Наследява любовта към кларинета от баща си - самоук кларинетист от с. Свобода, Чирпанско (Старозагорска област). Започва да свири най-напред народна музика и попада под влиянието на оркестрите от Първомай, Чирпан, Дълбок извор – центрове на народната музика в Тракия. Рядката му дарба го отвежда в музикалното училище в София, за да изучава класическа музика. Попада в група по солфеж с напреднали деца от хор „Бодра смяна” и трябва да навакса онова, което те са учили години наред. Като абитуриент на конкурса в Букурещ по време на Световния младежки фестивал печели първа награда – голяма радост за него и преподавателя му Сава Димитров. В Музикалната академия отново е с първа награда от Третото общобългарско състезание за инструменталисти. Годината 1957-ма му донася още една престижна първа награда от Международния музикален конкурс в Женева, решаваща за бъдещото му кандидатстване в Миланската скала. Преди това работи като първи кларинетист в радиооркестъра, а от 1961 г. е и първи кларинетист на Софийската филхармония".
През 1974 г. Петко Радев печели конкурс в Миланската скала и в продължение на 11 години е първи кларинет в един от най-престижните оперни театри в света. Още преди това, той е преподавател по кларинет в Музикалната академия в София, а след завръщането си през 1985 година продължава педагогическата си дейност и в Пловдивската музикална академия, провежда и майсторски класове.
В последните години от живота си Петко Радев журира конкурси и надсвирвания в Първомай, Дълбок извор, Стамболово, Дъбене, Раднево и други средища на народната музика в Тракия, където се изявяват съвременни оркестри и млади музиканти, последователи на тракийския "сватбарски" инструментален стил. Безспорна е заслугата на проф. Петко Радев за неговото популяризиране и развитие.
80 антични християнски гроба от 4-ти и 5-ти век от Новата ера са открити през настоящото археологическо лято в двор на кръстовището на булевардите „Цар Симеон Велики“ и „Патриарх Евтимий“, съобщи за Радио Стара Загора директорът на историческия..
В дните от 15 до 18 август страната ни за първи път ще бъде домакин на Световния конгрес на дантелата, организиран от Международната асоциация на дантелиерите – OIDFA . Събитието ще се проведе под патронажа на съпругата на президента Десислава..
"Сказание за българските манастири" е 11-та книга на Мина Кръстева. Тя излезе от печатницата на Издателска къща "Знаци" на Преображение Господне. Писателка е позната с лиричните си откровения събрани в "Спомен с море", "Слънце в косите", "Антистрес" и..
Музикално пътешествие от Париж до Неапол представя старозагорската джаз музикантка и певица Надя Тончева заедно с Джипси Джаз Квартет на 9 август, събота от 20ч. на площада пред Община Стара Загора. Концертът е част от станалите традиционни за града..
Казват, че любовта и хумора са два от спасителните брегове в живота. Имате ли едно от тях минавате за щастлив човек. Притежавате ли и двете сте непобедим. И тъй като л ятото е фестивално време насочваме вниманието ви към старата столица, където..
Петото юбилейно издание на фестивала "No signal" ще посрещне любителите на електронната музика близо до с.Тъжа. От 8-ми до 10-ти август Тъжанското ждрело е домакин на над 200 български и 20 чуждестранни артисти, които ще покажат най-доброто в различни..
В навечерието на 148-годишнината от Шипченската епопея Национален парк-музей "Шипка-Бузлуджа" и Национална библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" представят изложба, посветена на българските опълченци. Експозицията е озаглавена "В памет на безсмъртните"..
Тази вечер от 18.00 часа в изложбена зала „Лубор Байер“ ще бъде открита експозицията „Изкуството на обектива и светлината“ на д-р Георги Новаков – невролог и неврофизиолог по професия, фотограф по призвание. „Фотографията при мен е една закъсняла..
Моден спектакъл с благотворителна цел ще се проведе тази вечер в ресторанта на хотелски комплекс край езеро „Загорка“ в Стара Загора. Събитието е в подкрепа на Детски фолклорен ансамбъл „Загорче“, а целта му е да се съберат средства за..
Поради очаквана неблагоприятна метеорологична прогноза балета „Лебедово езеро” ще се играе в залата на Операта в Стара Загора, тази вечер от 21 часа. По план спектакъла трябваше да бъде на Античния форум, от културния институт обаче уверяват, че е..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net