Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тази вечер в Сливен могат да наблюдават Сатурн с телескоп

2
Снимка: интернет

 

Астроклуб „Проксима“ в Сливен кани тази вечер  приятелите на астрономията в Сливен - „Да погледнем заедно планетата Сатурн в телескоп!“ от 19,30 ч.  Всички, които обичат и се интересуват от  небето и небесните тела ще могат да видят планетата при ясно небе в парк „Юнак“, западно от зала „Станка Златева“.

  Сатурн е втората по големина планета в Слънчевата система, но е с много ниска плътност – 0,7 грама на кубичен сантиметър, което е под плътността на водата, която е 1 гр/куб.см. „Ако намерим достатъчно голям океан, да пуснем планетата, тя ще изплува на повърхността му. Сатурн  има много пръстени, които са изградени от късове скали и лед. Най-големите са може би с размерите на къщи, а най-малките са като прашинки. Колкото и да е тънък ледът, тъй като отразява слънчевата светлина, той може да се наблюдава от голямо разстояние и да се види дори с неголеми телескопи, като нашия“. Това разказа за Радио Стара Загора астрономът Иванка Гецова от Астроклуб „Проксима“.

   Тази вечер синоптичната прогноза обещава времето да е ясно, да няма луна. Но на днешната дата преди 66 години, на  4 октомври 1957 г.  е изстрелян първият изкуствен спътник на Земята. Страната, която го извежда в околоземна орбита  е тогавашният Съветски съюз и го нарича „Спутник-1“ . Спътникът прекарва в Космоса 92 дни и се движи със скорост 29 000 km/h, като извършва една обиколка на Земята за 96,2 минути. По време на своя полет спътникът излъчва радиосигнали, които са улавяни от радиолюбителите по целия свят. И така е поставено началото на новата, космическа ера на човечеството. Само 4 години по-късно в космоса излита и първият човек Юрий Гагарин.

  „Наблюдението ще започне в  19,30 часа, а към 21 часа ще може да се видят и планетата Юпитер с галилеевите й луни Европа, Ганимед, Калисто и Йо.“, каза за Радио Стара Загора астрономът Иванка Гецова.  Тя припомни, че 4-те спътници на планетата са били открити от Галилео Галилей през 1609/1610 г. и първоначално били наречени „Звездите на Медичите“, защото влиятелното семейство по това време е  покровителствало дейността на учения. По-късно стават известни като „Луните на Галилей“.  

Дошлите  на наблюдението ще получат вестник „Телескоп“, осигурен от Астрономическата асоциация – София.

Събитието е част от  инициативата „100 часа астрономия“ / 1 – 4 октомври/ на Международния астрономически съюз. Подробности за нея може да бъдат намерени във фейсбук-страницата на астроклуб „Проксима“ чрез линка https://www.facebook.com/groups/143320622376254/permalink/10051755344866016/

 Госпожа Гецова посъветва желаещите да наблюдават планетите да се облекат топло.

В звуковия файл чуйте интересния разказ и поканата на астронома Иванка Гецова за наблюдението на Сатурн и Юпитер с Галилеевите луни тази вечер в парк „Юнак“ в Сливен от 19,30 ч.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Валентинки от рециклирана хартия майсторят в събота

Работилничка за рециклиране отваря отново врати в Стара Загора тази събота.  В чест на задаващия се 14 февруари едночасовото занимание в нея този път ще бъде посветено на изработването на "валентинки" от рециклирана в домашни условия хартия, разказа..

публикувано на 05.02.25 в 09:55

"Траки, вино и култура" ще събере на едно място водещи учени и специалисти в областта на тракийските бит, духовност и култура

На 21 и 22 февруари 2025 г. в Археокомплекс „Долината на тракийските царе" (гр. Шипка, общ. Казанлък) и онлайн ще се проведе деветото издание на Научния семинар ,,Траки, вино и култура". Събитието се организира във връзка с професионалния празник на..

публикувано на 04.02.25 в 11:35

Пешеходен тур ще разкаже архитектурната история на Казанлък

Пешеходен тур "Незабравеният Казанлък” ще разкаже архитектурната история на Казанлък. Събитието се организира от Съюза на екскурзоводите в България по повод Международния ден на екскурзовода – 21 февруари, информират от общинския пресцентър...

публикувано на 03.02.25 в 14:17

Да превърнеш хобито си в професия

Славена Станимирова е от Стара Загора, тя смесва хобито си с работа, като изработва свещи. От две години това се превръща и в нейна основна професия.  "Всичко започна с гледането на клипове в социалните мрежи на испански творци. Самите клипчета бяха..

публикувано на 03.02.25 в 12:40

Художникът Румен Рачев – за предизвикателството да твориш с Найджъл Кенеди

Румен Рачев има над 60 изложби в България, Европа и Америка. Творчеството му е по-добре познато в чужбина, отколкото у нас. Повече от осемнайсет години живее и работи в Германия. Едва през последните години живее в България, без да прекъсва връзки с..

публикувано на 31.01.25 в 12:46

Празнуват Трифон Зарезан в старозагорското село Оряховица

В богатата празнична програма ще бъде представена вкусна кулинарна изложба „Произведено от грозде“, а кулминацията ще е короноването на „Цар Трифон“. Старозагорското село Оряховица за поредна година ще отпразнува Трифон Зарезан. С пъстра и богата..

публикувано на 29.01.25 в 14:10

9-годишните Ева и Ема Пешеви, пазителки на историята

В Репортер по Радио Стара Загора в следващите минути ще срещнем един град на хиляди години и неговото бъдеще – децата. Макар и напълно опожарена след Руско Турската война, днес Стара Загора е археологическо бижу. А неговите жители и гости на града..

публикувано на 29.01.25 в 08:35

Химн на Звънчетата

Старозагорската детска градина №1 „Звънче“ вече има свой химн.  Деца и учители участваха в професионалния запис на песента в студиото на Радио Стара Загора . Автор на музиката е преподавателят в градината Николай Христов, а текстът..

публикувано на 28.01.25 в 13:18
Васил Русев сред колекцията от радиоприемници.

Васил Русев от Кърджали е най-младият колекционер на радиоапарати в България

Деветокласникът Васил Русев от Професионалната гимназия по електротехника и електроника "Капитан Петко войвода" в Кърджали се определя като най-младия колекционер на стара техника в България. В деня на българското радио (25 януари) младият любител на..

публикувано на 28.01.25 в 11:47

От създаването си Българското радио е имало репортер на мястото на събитията

     Знаете ли, че още при самото си създаване, радиото на България е имало свой репортер, който е предавал от мястото на събитията? Това е радиотехник, на име Икономов. Той записва и предава звук от събитията в националния поход, организиран от..

публикувано на 27.01.25 в 17:27