Дядо Петко от старозагорското село Михайлово стана на 100 години само преди четири дни, а в събота ще отбележи и имен ден. На тържеството ще дойдат роднини, приятели, съселяни, гости, разказва малката дъщеря на столетника Радка Петкова.
Спомня си, че преди време, 87-годишният брат на баща й разказал, че на сън му се явила жена, която предрекла, че Петко ще доживее до 100 години.
„Къде на шега, къде на истина, днес баща ми казва, че се чувства като музей - всички искат да го видят“, добавя Радка. Оказва се, че баща й е първият столетник както в рода, така и в селото.
На две дъщери, четирима внуци, четирима правнуци и двама праправнуци се радва бившият жп работник. И до ден днешен той е с будна памет, следи новините, заради отслабеното зрение чете малко, но пък знае всичко „за войните и новините, но не разбира съвременната демокрация“.
Петко Господинов Колев завършил Мъжката гимназия в Стара Загора, оттам заминал войник, студент в жп училището в София, където получил полувисше образование. Годините след това стажувал по жп гарите и накрая се върнал в родното си село Михайлово.
„Заради работата си по гарите е изключително стриктен човек-всичко прави по часовник и го изпълнява. Може би това е и рецептата за дълголетие -сам да ръководиш живота си“ добавя малката му дъщеря.
Много спомени споделял дядо Петко с близките си през годините, сред тях най-запомнящи са двете му срещи с Цар Борис III, бомбардировките над София.
Целия разговор с дъщерята на столетника от село Михайлово Петко Колев чуйте в прикачения файл.
Андриана Маринова е художник и новатор . Завършила е Художествената академия в София със специалност "Текстил", направление свързано с името на световния артист Марин Върбанов. Творецът успял по красноречив начин да представи изкуство с хилядолетна..
Фишинг атаките, чрез SMS, имейли и социални мрежи, кражбата на самоличност са част от престъпните модели на киберпрестъпността през 2025 г., затова е изключително важно съвременния потребител да има необходимата дигиталната информираност и..
Климатичните промени вече не са абстрактна тема, а реалност, която засяга пряко земеделието в България. Това заяви в интервю за Радио Стара Загора председателят на Българската асоциация за растителна защита Милко Янев. По думите му секторът е изправен..
Едно от нещата, които екипът с новия ректор проф. Мирослав Карабалиев, си е поставил да развие е англоезичното обучение във всички факултети на университета . В Тракийски университет има над 10 –годишен опит в преподаването на английски в..
Подмяната на водопроводна мрежа в Свиленград е сред най-важните проекти, чието изпълнение предстои, каза в ефира на Радио Стара Загора кметът на общината арх. Анастас Карчев. В града водопроводът ще се подмени със средства от държавния бюджет. Tърси..
Ситуацията в община Чирпан остава спокойна, въпреки сериозния пожар, възникнал преди два дни в района на село Воденичарово. Благодарение на бързата реакция на екипите на пожарната и навременната подкрепа от местни арендатори с тежка техника, огънят е..
80% от работата ни е свързана с подготовка на жилища за продажба – наследствени имоти, апартаменти след наематели, мазета. Това каза за Радио Стара Загора Николай Борисов от фирма за почистване и извозване на отпадъци. По думите му хората търсят..
В сила са новите, по-високи изисквания към автошколите у нас. Те трябва задължително да използват GPS приложение, през което да бъде проследен целият процес на обучение и явяване на изпит. Камера ще следи какво става във и извън автомобила...
Днес православната църква чества Събор на Свети Архангел Гавраил. Това е вторият празник , след 26 март, през годината, в чест на благовестителя на Божиите тайни . Мнозина живеят с усещането, че куриерите на добрите новини са емигрирали, но това не е..
Европейският парламент в Страсбург и Съвет "Икономически и финансови въпроси" в Брюксел ще вземат окончателното решение за присъединяването на България към еврозоната от 1 януари. Докладът за присъединяването на страната ни към еврозоната е първа..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net