Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дигиталната раница срещу тежките ученически чанти - мисия (не)възможна - защо?

Година след като учители и ученици от първи до седми клас имат достъп до така наречената "дигитална раница", ученическите чанти остават все така тежки, показа проверка на Радио Стара Загора. Защо това е така и ползва ли се дигиталният вариант на раницата - оказва се, че съдържанието й е достъпно и полезно за част от преподавателите. Но и там, където го има, то не е пълно. Една част от учителите обаче не могат да се възползват от безплатния уебсайт на Министерството на образованието и науката, в който са качени уроците. По простата причина, че по техните предмети напрактика лисва учебно съдържание. 

Климент е шестокласник в Пето Основно училище "Митьо Станев" в Стара Загора. Петък е най-натовареният му учебен ден, а тогава раницата за часовете тежи десет килограма.


 "Днес заради нея щях да падна по стълбите в училище", споделя шестокласникът. Признава, че не ползва уроците от дигиталната раница. разглеждал е съдържанието й, но не бил впечатлен. Предпочита други платформи. Но когато в тях съдържанието е повече,  като например по история, избира да научи необходимото от учебника, където текстът е по-малък.  

По някои от предметите след четвърти клас, дигиталното съдържание вече е достъпно и полезно. "Като например по математика", казва Мария Георгиева, която преподава предмета на ученици от пети до седми клас в Пето Основно училище "Митьо Станев".

Майката на петокласничката Магдалена - Надежда е сред родителите, които ползват дигиталната раница. Надежда се е регистрирала там бързо и лесно, намира, че безплатният уебсайт е полезен, има добре разработени уроци, видеоматериали, които са интересни за децата. Наблюденията на Надежда са конкретно от  уроците по история и математика, предмети, по които дъщеря й има известни затруднения. 

И ако по математика и история нещата в дигиталната раница са полезни и вече се ползват, платформата в момента е неприложима за преподаватели по български език и литература след четвърти клас, споделят самите учители. Че има още какво да се допълва в раницата не отрича и образователното министерство. А докато съдържанието й стане пълно,  преподавателят в Пето Основно училище  Нина Димитрова  е намерила начин да се справи с тежестта на раниците на първокласниците - чрез така наречения "смесен блок на обучение", при който на децата не се налага да носят учебни пособия вкъщи.

учебници и тетрадки на  две паралелки първокласници от Пето Основно училище в Стара Загора се съхраняват в специални шкафчета, без да се налага децата да ги носят вкъщи

 Първоначално този вариант бил въведен само в една  паралелка първокласници. Но заради големия интерес, основно от родителите, по тази начин  вече учат две паралелки от първите класове в Пето Основно училище.  

Кога ще стане пълна дигиталната раница – срокът, поставен от образователното министерство е три години. А за развитието на платформата са отделени 26 милиона лева. Повече чуйте в репортажа 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Галерия "Май" в Сливен представи картини на Петър Кайряков

Картини създадени през  последните две години представи в галерия „Май" в Сливен художникът и преподавател Петър Кайраков. В изложените творби той отново поставя на фокус темата за митологията, християнството, любовта, очакването, доброто и злото...

публикувано на 19.02.25 в 17:16

Кампания „С вкус към здравето“, посветена на здравословното хранене

Регионална здравна инспекция – Стара Загора беше партньор на Детска градина № 7 „Светулка“ в реализирането на 12 инициативи, посветени на здравословното хранене. В тях активно участваха 363 деца от 12 групи заедно със своите родители. Водещ на срещите..

публикувано на 19.02.25 в 16:59

Високи резултати отчете ректорът на Тракийски университет - Стара Загора проф. Добри Ярков пред Общото събрание

На проведеното Общо събрание на Тракийски университет – Стара Загора, на което присъстваха 450 делегати, ректорът проф. Добри Ярков представи впечатляващи резултати от дейността на университета. Събранието започна с представяне на дневния ред от..

публикувано на 19.02.25 в 16:47

Слаб снеговалеж на „Шипка“ и Прохода на републиката

Няма затворени пътища на територията на област Стара Загора. Слаб снеговалеж има на старопланинските проходи „Шипка“ и „Република", както и в град Шипка. Пътищата там са заснежени и обработени. Участъците от магистралите „Тракия“ и „Марица“ в..

публикувано на 19.02.25 в 16:44

„Бъдеще без алкохол" е насловът на кампанията на Местната комисия за БППМН и РЗИ сред младежите на Стара Загора

Посланието „Бъдеще без алкохол" е императивно важно за самите тях, приеха ученици в гимназиална възраст от Стара Загора, на които предстои да станат водачи на моторни превозни средства. Активната дискусия с единадесетокласниците от ПГМТТ „Н. Й. Вапцаров"..

публикувано на 19.02.25 в 16:31

С любимите песни на Левски, венци и цветя Ямбол отбеляза 152 години безсмъртие на Апостола на свободата

Любимите песни на Васил Левски „Достойно есть“ и „Все за тебе мисля мамо“ огласиха централната част на град Ямбол на 19 февруари. С възпоменателна церемония, паметно шествие и общоградско поклонение ямболлии отбелязаха 152 години безсмъртие на Апостола..

публикувано на 19.02.25 в 15:58

„Ученически кинофест – 2025“ търси иновативни идеи за „Граници“ от млади кинотворци

Четвъртото издание на Националния конкурс за късометражно игрално кино „Ученически кинофест – 2025“ предоставя възможност на млади таланти от цялата страна да презентират своите филмови проекти. Темата на тазгодишното издание е „Граници“, като участниците..

публикувано на 19.02.25 в 15:50

Поне веднъж седмично районните инспектори ще посещават селата от община Стара Загора

Областната дирекция на МВР ще създаде организация да се подобри дейността по присъствие на районните инспектори в малките населени места на община Стара Загора. Този ангажимент пое днес Младен Кънчев от ОД на МВР в Стара Загора. Старши инспекторът участва..

публикувано на 19.02.25 в 15:43

Възстановено е движението по магистрала „Тракия“ между Карнобат и Бургас

Възстановено е движението за всички автомобили по 35-километровия участък от АМ „Тракия“ между Карнобат и Бургас, информират от Агенция "Пътна инфраструктура". Трасето е почистено, опесъчено и проходимо при зимни условия. Екипите на пътноподдържащата..

публикувано на 19.02.25 в 14:03

Първата продукция от общинската зеленчукова градина стигна до децата в Казанлъшко

Близо 500 марули и 30 килограма зелен лук , екологично и собствено производство от общинската зеленчукова градина край село Долно Изворово, вече са откъснати и транспортирани  до общинската "Кухня майка" в Казанлък,  съобщи Теменужка Люцканова от..

публикувано на 19.02.25 в 13:37