Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории под Липите

Изборите преди 100 лета - освен пот, се е ляла и кръв

В първия ден след Деня на истината на "Местни избори 2023"  очакваме отговор на въпроса - кои се прибориха са народното доверие  и ще са част от Местния парламент през следващите четири години.  

Отговорът ще дойде вероятно до часове, а въпросът скучна ли бе  отминалата изминала кампания раздели  политолозите. За някои от тях тя бе скучна, защото "мачовете", особено за някои по-големи населени места, по думите им вече са били свирени и резултатът е бил предвидим. Дали това е така – ще знаем скоро, а век назад  по тези географски ширини по изборно време се е случвало освен пот, да се пролее и кръв.

Не минала и година от Съединението,  през пролетта на 1886-та, в Стара Загора за първи път се провеждат частични парламентарни избори. "За да може и Южна България, която преди била в пределите на Източна Румелия да изпрати свои представители в Народното събрание", разказва Райна Антонова, главен уредник в отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей . 

За да имат поглед, а и контрол върху избирателите, секцията била на втория етаж в основното училище в махалата "Акарджа" - днешното училище "Димитър Благоев". Част от привържениците на властта стоели по стълбите и къде - с добро, къде - с лошо обяснявали  на избирателя как и за кого да гласува, разказват спомените на един от съвременниците на събитията и по-късно депутат от Народната партия Минко Минев. . 

Година след частичните парламентарни избори, се случват нови и тогава вече страстите са изключително нажежени – времената на смутни, а министър председател е Стефан Стамболов, разказва Райна Антонова. По онова време старозагорци били опозиция на властта, затова и тя гледала на тях с подозрение. Подобна на днес, и тогава засилили присъствието на властта - армейска част била вдигната на крак. Проверявали се ханове, кръчми, следяло се и как гласуват хората. 

И тъкмо тогава дошла вестта, че в Нова Загора избухнали безредици. Рота от Стара Загора била изпратена там, за да успокои страстите. Новозагорци обаче посрещнали военните със стрелба, а водачът им поручик Сербезов бил убит. 

Тази първа, може би в историята, политическа жертва наложила изборите в Нова Загора да бъдат преустановени и продължени след няколко дни. А избраният от там народен представител получил прозвището "кървавия депутат". 

В зората на Третата българска държава дали народните избраници са били по-различни от днешните депутати? Според спомените на Минко Минев, избран да представлява Стара Загора през май 1886-та година, сред депутатите имало такива, които си купили талиги. И с тях извършвали превози, и си докарвали допълнителна заплата, извън депутатската... 


По публикацията работи: Дарина Колева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Музика за петима: Тризнаците вече са в дома на Даниела и Димитър

Доскоро съседите на Даниела и Димитър Димитрови чуваха от горния етаж звуците на виола и тромбон, но от няколко дни музиката е придружена от много по-висок тон – плач. Да, музикалното семейство вече свири в „състав“ от петима.  Даниела и Димитър са горди..

публикувано на 21.11.24 в 13:48

В дома на адвокат в Стара Загора преди век за първи път се ражда идеята за опера в Стара Загора

За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей.  Две години преди първата оперна постановка –..

публикувано на 20.11.24 в 10:00

Невена Цонева: Музиката е универсален език, а не категория, в която да бъде творецът

Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..

публикувано на 15.11.24 в 13:50

Бюст -паметник на Димитър Наумов откриват в събота в Садово

Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов.  От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..

публикувано на 14.11.24 в 19:08

Историята на една овчарска гега и най-стария дърворезбар в България

Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е  на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през  през 1912 година.  Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..

публикувано на 13.11.24 в 09:10

Какво е да си добър и колко струва добротата?

На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година.  Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..

публикувано на 13.11.24 в 07:05

Традиционен конкурс за сурвачки в Стара Загора

Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..

публикувано на 12.11.24 в 15:39

В Зоопарк Стара Загора извършиха есенно обезпаразитяване и преглед на животните

В Зоопарк Стара Загора бе проведено обезпаразитяване на животните от 4 до 8 ноември 2024 г. В процеса са участвали д-р Найден Илинов, ръководител на зоопарка, проф. д-р Цветан Чапръзов от Ветеринарномедицински факултет на Тракийски Университет, гл.ас.д-р..

публикувано на 11.11.24 в 16:35

В Стара Загора икона на Свети Мина сбъдва желания на вярващите

Икона на Свети Мина , по-стара от църквата, в която се намира, пази  катедралният храм "Свети Николай Мирликийски Чудотворец и Свети Цар Борис - Михаил" в Стара Загора.  Иконата на Свети Мина е от 1830-1840 година.  Преди да бъде пренесена в..

публикувано на 11.11.24 в 11:10

Изкуственият интелект: Поглед в бъдещето

Изкуственият интелект (AI) ще играе ключова роля на пазара на труда през 2025-та. Все по-масовото му навлизане води до дълбоки трансформации, защото  катализира промени, които засягат работния процес. Немалко професии и работни места с преобладаващо..

публикувано на 08.11.24 в 13:11