Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Динева: Съветниците на ЗНС ще бъдат гласът на гражданите в Общинския съвет

"Земеделски народен съюз" ще бъде втора политическа сила в Общинския съвет на Стара Загора в новия му мандат, става ясно от окончателните резултати от местните избори. В досегашния му състав, коалицията делеше второто място с „БСП за България“ с по 7, но пък влезе в Съвета преди четири години с два процента по-нисък от социалистите резултат. Сега с 10,94% ЗНС получават 6 мандата, което ги нарежда веднага след най-голямата  партия ГЕРБ, която взема 14 от общо 51 места в Местния парламент.

На предните избори зад ЗНС застанаха с гласовете си 12.21% от избирателите или общо 5888, а мандатите им в Общинския съвет бяха повече с един. Коалиция получи председателското място в Общинския съвет и едно заместник-кметско място. Първа сред равни беше Мария Динева, а заместник на кмета с ресор „Общинска собственост, стопанска политика и спортни дейности“ и през третия мандат на Тодоров стана Красимира Чахова. „Подкрепяхме Живко Тодоров, но не сме имали коалиционно споразумение тогава. Нямаме подобни покани и сега“, отбеляза в интервю за Радио Стара Загора Мария Динева, но към момента се въздържа да обяви дали групата ще бъде в опозиция на ръководената от Тодоров администрация и на най-голямата група в общинския съвет – тази на ГЕРБ.

„Не се притеснявам да сляза от председателското място и да седна на стола на общински съветник“, каза тя и допълни – „Шестимата общински съветници на местната коалиция „Земеделски народен съюз“ ще бъдат гласът на старозагорци в Общинския съвет“.

Освен нея, част от състава на Общинския съвет в Стара Загора ще бъдат Светослав Колев, Васил Генчев, Красимира Чахова, Митко Маринов и Явор Гънчев.

На 29 октомври Мария Динева премери сили и в кметския вот. Резултатът й отреди трето място след спечелилия изборите за четвърти път Живко Тодоров и кандидатът на „Възраждане“ Искра Михайлова. Динева получи 11.60 %, и така персоналната подкрепа за нея се оказа по-висока от резултата на листата, на която беше водач. Разликата от 1100 гласа тя си обяснява с мажоритарния характер на кметския вот.

По-ниския резултат на коалицията на предходните избори тя си обяснява с по-ниската избирателна активност, множеството невалидни бюлетини и многото листи с общински съветници, част от които резервни „писти“ на други големи партии.

Мария Динева изрази надежда, че преизбрания за кмет отново Живко Тодоров ще промени изцяло екипа си и ще намери начин да промени общинска администрация като стил на работа и като поведение, защото е крайно необходимо. Как коментира изборите и резултатите от тях в Стара Загора, какво ще я води в работата й като съветник в следващия мандат, чуйте в прикачения звуков файл. 

ЗНС спечели изборите за кмет в старозагорските села Дълбоки и Сулица, а в неделя кандидатите на коалицията в още четири села отиват на балотаж.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В Ямболско се борят с два основни пожара

Към две основни огнища днес са насочени усилията на пожарникарите на територията на Ямболска област. В землището на село Лесово, в близост до българо-турската граница, пожарът към момента е под контрол, информира по-рано областният управител Николай..

публикувано на 28.07.25 в 18:01

Хеликоптери от Франция и Румъния госят пожара в Тополовградско

Областният управител на област Хасково д-р Стефка Здравкова задейства системата BG-ALERT за ранно предупреждение на населението в селата Срем и Устрем, община Тополовград във връзка с повторно разгаряне на огъня в района. Въпреки предварително..

публикувано на 28.07.25 в 17:16

Огънят в склада за гуми в село Чинтулово е потушен, но продължава да тлее

   Големият пожар в складова база за гуми и кабели  в сливенското село Чинтулово е потушен, но огнището продължава да тлее. Огънят е лумнал между 19 и 20 ч. на 27-ми юли. На място са дошли пожарни от Сливен, Нова Загора и Твърдица/ по наша информация/,..

публикувано на 28.07.25 в 17:03

Отново се усложни ситуацията с пожара в Тополовградско

Два хеликоптера са извикани, за да се включат отново в гасенето на пожара в Тополовградско. Този следобед ситуацията в района се влоши и огнената стихия се е разраснала на нов фронт между селата Срем и Устрем. Беше активирана системата за..

публикувано на 28.07.25 в 16:53

Община Стара Загора съдейства за разрешаването на казус с изоставени опасни химически вещества

Община Стара Загора осигури обезвреждането на значително количество опасни химически вещества, открити в самосрутила се постройка , оповести секретарят на Община Стара Загора Николай Диков. Те вече са иззети от специално ангажираната фирма за предаване..

публикувано на 28.07.25 в 16:15

"Галъп": ГЕРБ-СДС остава водеща политическа сила с подкрепа от 25,7%

ГЕРБ-СДС остава водеща политическа сила с подкрепа от 25,7%, запазвайки значителна преднина пред останалите партии. Активната работа на правителството, особено успехите по спасяването на средствата по Плана за възстановяване и устойчивост и включването..

публикувано на 28.07.25 в 15:58

Продължава потушаването на пожара в общините Тополовград и Свиленград

Обстановката в страната остава пожароопасна с по 200-300 пожара дневно, на места ситуацията е много сложна, информира главният секретар на МВР главен комисар Мирослав Рашков, който посети село Радовец в област Хасково. По думите му в 90% от..

публикувано на 28.07.25 в 15:18

„Доброволчески възможности по света и у нас“ в Стара Загора

Информационна среща под надслов „Доброволчески възможности по света и у нас“ ще се проведе тази вечер в Комплекса за социални услуги за деца и семейства в Стара Загора. Това съобщи Ивайло Ябълкаров от Фондация „Мисия Криле“.  Целта на срещата е да..

публикувано на 28.07.25 в 15:05

Обстановката в с. Козарево е спокойна след големия пожар вчера

Ситуацията след лумналия пожар , застрашил хора и къщи в с. Козарево вчера,  е спокойна към този час. Няма пострадали хора и обитаеми къщи!    Огънят, тръгнал вчера от парк „Бакаджика“  бързо се разпространи заради вятъра и застраши..

публикувано на 28.07.25 в 14:46

Пет екипа на пожарната продължават гасенето на пожара в с. Мъдрец

Пет екипа на пожарната продължават да гасят пожара, който възникна вчера в землището на село Мъдрец. Ситуацията е под контрол, но огънят не е потушен напълно. Това каза в ефира на Радио Стара Загора областният управител на Стара Загора д-р Неделчо..

публикувано на 28.07.25 в 14:33