Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Космическата Валя Балканска: Един камък къща не строи

Снимка: БГНЕС

Космическата Валя Балканска е избрана да получи Отличие за духовност, хуманизъм  и патриотизъм "Йеродякон Игнатий - Васил Левски". Церемонията по връчването е днес, от 17.30 часа, в Камерната зала на Народно читалище "Васил Левски - 1861", Карлово. Наградата се връчва за десета година. Отличието е учредено от карловските скулптори Недко Кръстев и Николина Канарова. 

Във времето на листопада, когато Родопа планина е наметнала топлопъстрото си халище, в предаването "По първи петли" Валя Балканска сподели откровенията си за есента, за добрината, която потъпква злото, за пътеката на родолюбието и позагубеното ни българско достойнство.

Житейската история на Валя Балканска е описана в книгите "Сама сред звездите" на Елена Хайтова и "Глас от вечността" на Светозар Казанджиев.

Певческата й кариера започва през 1960 година, като солистка в Държавния ансамбъл за народни песни и танци „Родопи“ − Смолян. Най-известният ѝ запис, изпълнение на песента „Излел е Делю хайдутин“, е направен в края на 60-те години на ХХ век от американския изследовател на българския фолклор Мартин Кьонинг. Издаден е на плоча, разпространена в САЩ. Няколко години по-късно екземпляр от плочата попада сред закупените за прослушване записи при подготовката на Златната плоча − послание от Земята, което да полети извън пределите на Слънчевата система на борда на два идентични космически летателни апарата от програмата „Вояджър“ на НАСА. Родопската песен е включена в окончателната 90-минутна селекция от музикални произведения от Карл Сейгън и полита най-напред на „Вояджър 2“, който е изстрелян 20 август 1977 година, а две седмици по-късно, на 5 септември 1977 година и на „Вояджър 1“. На 25 август 2012 година „Вояджър 1“ става първият обект, който напуска Хелиосферата и навлиза в Междузвездната среда.

Валя Балканска е носител на статуетка от Първата олимпиада по изкуствата в Лос Анджелис, през 1997 година, на статуетката "Златен феномен". По повод 60-ата си годишнина и за изключителни постижения в областта на певческото изкуство през 2002 година е наградена с орден „Стара планина“, най-високото отличие в наградната система на страната ни. През 2003 г. е удостоена с наградата "Нестинарка" на Международния фолклорен фестивал в Бургас. През декември 2005 година получава звездна плоча в българската Алея на славата. През изминалата 2022, за безспорен принос към българската култура и изкуство, тя беше сред отличените с наградата "Златно перо". Отличието за духовност, хуманизъм и патриотизъм "Йеродякон Игнатий - Васил Левски" е поредното признание за всеотдайността й към България.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Изложба в Ямбол събра 69 творби на „бащата на графикатурата“

Представителна изложба на проф. Иван Газдов с творби, дарени през 2010 г. на родния му Ямбол, отново може да бъде разгледана в обновената Художествена галерия „Жорж Папазов" в града. Изложбата е подредена в една от залите на постоянната експозиция на..

публикувано на 30.09.24 в 13:16

Нощта на изкуствата в Стара Загора събра стотици посетители

Стотици жители и гости на Стара Загора се включиха снощи в 19-ото издание на Нощта на изкуствата . В рамките на едно обединяващо мащабно културно събитие музеите, галериите и други културни центрове в Стара Загора отвориха вратите си за..

публикувано на 28.09.24 в 11:01

Надя Тончева с концерт, посветен на великата Сара Воон

Известната джаз певица Надя Тончева ще представи, тази вечер от 20 часа в Старозагорската художествена галерия, своя музикален проект „С почит към Сара Воон“. Концертът е посветен на 100-годишнината от рождението на легендарната джаз изпълнителка...

публикувано на 27.09.24 в 14:40

Празниците на поезията в Нова Загора ще наградят победителите в националния поетичен конкурс на 1-ви октомври

  в  Националния поетичен конкурс „Нова Загора“ участваха 63-ма автори от цялата страна. Конкурсът, който се провежда за  20-ти път, е анонимен и на свободна тема. Участниците трябва да са над 18 годишна възраст и имат  право на участие с 3..

публикувано на 27.09.24 в 14:35

Писателката Кармен Мишу представя новия си роман „Дъжд“ в Стара Загора

В Нощта на изкуствата (27.09.) Кармен Мишу ще представи своя последен роман „Дъжд“. Покана за среща със старозагорската публика отправя библиотека „Родина“, от 19:30 ч., в изложбена зала „Лубор Байер“. В новата си книга авторката описва събития..

публикувано на 27.09.24 в 11:07

Старозагорската опера гостува в София с „Евгений Онегин”

На 28 октомври от 19.00 часа на сцената на Народния театър „Иван Вазов” Държавна опера Стара Загора ще представи за първи път в София своята забележителна постановка на операта „Евгений Онегин” от П. И. Чайковски. Гостуването е част от богатата..

публикувано на 26.09.24 в 13:39

Нова изложба на Музейко дава среща на старозагорските деца със зелената енергия

Детски научен център "Музейко" ще гостува в Стара Загора, за да вдъхнови малките старозагорци за нови знания, свързани с природосъобразния начин на живот. Гостуването е част от проекта "Наука за децата: зелена енергия и устойчива среда".  В рамките..

публикувано на 26.09.24 в 13:37

Среща разговор с поетесата Светлана Николова в рамките на Есенни литературни дни ще се проведе в Стара Загора

Поетесата Светлана Николова се среща с гости на разговор в Изложбена зала „Лубор Байер“ на 2 октомври 2024 г.(сряда) от 17.30 ч. Събитието се провежда с подкрепата на Община Стара Загора и издателство „Изида“. То е част от традиционните Есенни..

публикувано на 26.09.24 в 09:13

Светът е изтъкан повече от малките добри истории, отколкото от големи злини

Стара Загора е финалната спирка от турнето на Емине Садкъ и представяне на нейния дебютен роман "Керван за гарвани".  Събитието се организира от "Книжарница в куфар"  и ще се състои тази вечер (24.09.), от 18:00 ч. в Къщата на архитекта. Модератор на..

публикувано на 24.09.24 в 14:16
снимка: скрийншот от сайта inktraces.com

Литературен онлайн музей представя старозагорските поети и писатели

„Следи от мастило“ e нов сайт, посветен на поетите и писателите от миналия век, свързани със Стара Загора и региона. Виртуалната платформа съдържа н ад 100 аудио и видео материала – произведения на авторите, изпълнени от артисти или от самите..

публикувано на 20.09.24 в 15:50