Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Космическата Валя Балканска: Един камък къща не строи

Снимка: БГНЕС

Космическата Валя Балканска е избрана да получи Отличие за духовност, хуманизъм  и патриотизъм "Йеродякон Игнатий - Васил Левски". Церемонията по връчването е днес, от 17.30 часа, в Камерната зала на Народно читалище "Васил Левски - 1861", Карлово. Наградата се връчва за десета година. Отличието е учредено от карловските скулптори Недко Кръстев и Николина Канарова. 

Във времето на листопада, когато Родопа планина е наметнала топлопъстрото си халище, в предаването "По първи петли" Валя Балканска сподели откровенията си за есента, за добрината, която потъпква злото, за пътеката на родолюбието и позагубеното ни българско достойнство.

Житейската история на Валя Балканска е описана в книгите "Сама сред звездите" на Елена Хайтова и "Глас от вечността" на Светозар Казанджиев.

Певческата й кариера започва през 1960 година, като солистка в Държавния ансамбъл за народни песни и танци „Родопи“ − Смолян. Най-известният ѝ запис, изпълнение на песента „Излел е Делю хайдутин“, е направен в края на 60-те години на ХХ век от американския изследовател на българския фолклор Мартин Кьонинг. Издаден е на плоча, разпространена в САЩ. Няколко години по-късно екземпляр от плочата попада сред закупените за прослушване записи при подготовката на Златната плоча − послание от Земята, което да полети извън пределите на Слънчевата система на борда на два идентични космически летателни апарата от програмата „Вояджър“ на НАСА. Родопската песен е включена в окончателната 90-минутна селекция от музикални произведения от Карл Сейгън и полита най-напред на „Вояджър 2“, който е изстрелян 20 август 1977 година, а две седмици по-късно, на 5 септември 1977 година и на „Вояджър 1“. На 25 август 2012 година „Вояджър 1“ става първият обект, който напуска Хелиосферата и навлиза в Междузвездната среда.

Валя Балканска е носител на статуетка от Първата олимпиада по изкуствата в Лос Анджелис, през 1997 година, на статуетката "Златен феномен". По повод 60-ата си годишнина и за изключителни постижения в областта на певческото изкуство през 2002 година е наградена с орден „Стара планина“, най-високото отличие в наградната система на страната ни. През 2003 г. е удостоена с наградата "Нестинарка" на Международния фолклорен фестивал в Бургас. През декември 2005 година получава звездна плоча в българската Алея на славата. През изминалата 2022, за безспорен принос към българската култура и изкуство, тя беше сред отличените с наградата "Златно перо". Отличието за духовност, хуманизъм и патриотизъм "Йеродякон Игнатий - Васил Левски" е поредното признание за всеотдайността й към България.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Среща между фотографията и живописта в изложбата "Конвергенция"

35 картини, в които се комбинират фотография и живопис представят тази вечер в Музея на фотографията в Казанлък. Експерименталните творби очакват прочита на публиката в 18:00 ч.  Изложбата "Конвергенция" представя съвместната творческа работа на..

публикувано на 15.04.25 в 15:27

"Жестокият път" - човешката страна на истината за славната българска експедиция до Еверест през 1984 година

През 1984 година българските алпинисти изкачват Еверест по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен още като „Жестокият път“. Алпинисти от цял свят правят опити да повторят българското постижение. Никой не успява. 40 години по-късно,..

публикувано на 14.04.25 в 12:05
снимка: личен архив

Проф. Андрей Бояджиев: Ако я нямаше глаголицата, може би нямаше да има и кирилица

Проф. Андрей Бояджиев е ръководител на катедрата „Кирилометодиевистика“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. С него разговаряхме дни преди събитието на Радио Стара Загора, посветено на глаголицата – „Загадъчната азбука“. В него..

публикувано на 09.04.25 в 16:25

Изложбата "Ефектът Люксенбург" гостува в Нова Загора

Днес, от 17.30 часа, в Художествена галерия "Руси Карабиберов" откриват изложбата "Ефектът Люксенбург" . Проектът е съвместна работа на Джошкун Сами и Шевкет Сюнмез. Двамата автори са родени в България, учили са в Художествената академия "Мимар Синан"..

публикувано на 09.04.25 в 12:35

Изложбата "Живопис на душата" е посветена на незаслужено забравения Георги Митов

Изложба, посветена на 150-тата годишнина от рождението на художника Георги Митов е разположена от днес в камерната зала на Художествена галерия в Стара Загора. Тя е наречена „Живопис на душата“ и събира 17 творби, притежание на галерията в Стара..

публикувано на 08.04.25 в 16:26
Чирпанлии

Смехът лекува всички болки

Конкурс за хумористичен разказ обяви по време на представянето на книгата си "Чирпанлии" Петър Атанасов, в Къща-музей "Пейо.К. Яворов" . В Чирпан винаги е имало зевзеци, хора с чувство за хумор, чешити. Много забавни истории се разказват в приятелски..

публикувано на 08.04.25 в 08:10

"Различната Темида" представя другият образ на юристите в Стара Загора

Съюзът на българските юристи – Дружество Стара Загора представя книгата „Различната Темида“ тази вечер. Литературната среща с пишещите юристи от област Стара Загора ще се състои от 18:30 ч. в Регионална библиотека  "Захарий Княжески". Входът е свободен...

публикувано на 07.04.25 в 15:58

В Ямбол започва Фестивала "Златната Диана"

Със световна премиера на операта „Крал Адами“, тази вечер  в Ямбол започват 39-тите Музикални дни “Златната Диана“. Домакини и организатори на събитието от 7-ми до 10-ти април  са Камерен оркестър „Дианополис“, Хор „Проф. Георги Димитров“, с..

публикувано на 07.04.25 в 07:45

Нов приказен сюжет във фентъзи метъл на Аегония (видео)

Аегония  е фентъзи проект, който включва поредица от романи и атмосферична метъл музика с текстове, вдъхновени от света на книгите. До момента авторите са издали два романа "Истории от земите на Аегония", един дългосвирещ албум "The Forgotten Song"..

публикувано на 06.04.25 в 15:04

"Пос(в)ещение на картина" - нова творческа инициатива от Художествена галерия Казанлък

Художествена галерия Казанлък създава мост между изобразителното изкуство и литературата чрез нова творческа инициатива. Проектът "Пос(в)ещение на картина" е вдъхновен от писателката Гергана Атанасова и цели да създаде пространство, в което образите от..

публикувано на 04.04.25 в 18:07