Космическата Валя Балканска е избрана да получи Отличие за духовност, хуманизъм и патриотизъм "Йеродякон Игнатий - Васил Левски". Церемонията по връчването е днес, от 17.30 часа, в Камерната зала на Народно читалище "Васил Левски - 1861", Карлово. Наградата се връчва за десета година. Отличието е учредено от карловските скулптори Недко Кръстев и Николина Канарова.
Във времето на листопада, когато Родопа планина е наметнала топлопъстрото си халище, в предаването "По първи петли" Валя Балканска сподели откровенията си за есента, за добрината, която потъпква злото, за пътеката на родолюбието и позагубеното ни българско достойнство.
Житейската история на Валя Балканска е описана в книгите "Сама сред звездите" на Елена Хайтова и "Глас от вечността" на Светозар Казанджиев.
Певческата й кариера започва през 1960 година, като солистка в Държавния ансамбъл за народни песни и танци „Родопи“ − Смолян. Най-известният ѝ запис, изпълнение на песента „Излел е Делю хайдутин“, е направен в края на 60-те години на ХХ век от американския изследовател на българския фолклор Мартин Кьонинг. Издаден е на плоча, разпространена в САЩ. Няколко години по-късно екземпляр от плочата попада сред закупените за прослушване записи при подготовката на Златната плоча − послание от Земята, което да полети извън пределите на Слънчевата система на борда на два идентични космически летателни апарата от програмата „Вояджър“ на НАСА. Родопската песен е включена в окончателната 90-минутна селекция от музикални произведения от Карл Сейгън и полита най-напред на „Вояджър 2“, който е изстрелян 20 август 1977 година, а две седмици по-късно, на 5 септември 1977 година и на „Вояджър 1“. На 25 август 2012 година „Вояджър 1“ става първият обект, който напуска Хелиосферата и навлиза в Междузвездната среда.
Валя Балканска е носител на статуетка от Първата олимпиада по изкуствата в Лос Анджелис, през 1997 година, на статуетката "Златен феномен". По повод 60-ата си годишнина и за изключителни постижения в областта на певческото изкуство през 2002 година е наградена с орден „Стара планина“, най-високото отличие в наградната система на страната ни. През 2003 г. е удостоена с наградата "Нестинарка" на Международния фолклорен фестивал в Бургас. През декември 2005 година получава звездна плоча в българската Алея на славата. През изминалата 2022, за безспорен принос към българската култура и изкуство, тя беше сред отличените с наградата "Златно перо". Отличието за духовност, хуманизъм и патриотизъм "Йеродякон Игнатий - Васил Левски" е поредното признание за всеотдайността й към България.
35 картини, в които се комбинират фотография и живопис представят тази вечер в Музея на фотографията в Казанлък. Експерименталните творби очакват прочита на публиката в 18:00 ч. Изложбата "Конвергенция" представя съвместната творческа работа на..
През 1984 година българските алпинисти изкачват Еверест по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен още като „Жестокият път“. Алпинисти от цял свят правят опити да повторят българското постижение. Никой не успява. 40 години по-късно,..
Проф. Андрей Бояджиев е ръководител на катедрата „Кирилометодиевистика“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. С него разговаряхме дни преди събитието на Радио Стара Загора, посветено на глаголицата – „Загадъчната азбука“. В него..
Днес, от 17.30 часа, в Художествена галерия "Руси Карабиберов" откриват изложбата "Ефектът Люксенбург" . Проектът е съвместна работа на Джошкун Сами и Шевкет Сюнмез. Двамата автори са родени в България, учили са в Художествената академия "Мимар Синан"..
Изложба, посветена на 150-тата годишнина от рождението на художника Георги Митов е разположена от днес в камерната зала на Художествена галерия в Стара Загора. Тя е наречена „Живопис на душата“ и събира 17 творби, притежание на галерията в Стара..
Конкурс за хумористичен разказ обяви по време на представянето на книгата си "Чирпанлии" Петър Атанасов, в Къща-музей "Пейо.К. Яворов" . В Чирпан винаги е имало зевзеци, хора с чувство за хумор, чешити. Много забавни истории се разказват в приятелски..
Съюзът на българските юристи – Дружество Стара Загора представя книгата „Различната Темида“ тази вечер. Литературната среща с пишещите юристи от област Стара Загора ще се състои от 18:30 ч. в Регионална библиотека "Захарий Княжески". Входът е свободен...
Със световна премиера на операта „Крал Адами“, тази вечер в Ямбол започват 39-тите Музикални дни “Златната Диана“. Домакини и организатори на събитието от 7-ми до 10-ти април са Камерен оркестър „Дианополис“, Хор „Проф. Георги Димитров“, с..
Аегония е фентъзи проект, който включва поредица от романи и атмосферична метъл музика с текстове, вдъхновени от света на книгите. До момента авторите са издали два романа "Истории от земите на Аегония", един дългосвирещ албум "The Forgotten Song"..
Художествена галерия Казанлък създава мост между изобразителното изкуство и литературата чрез нова творческа инициатива. Проектът "Пос(в)ещение на картина" е вдъхновен от писателката Гергана Атанасова и цели да създаде пространство, в което образите от..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net