9 ноември е Световен ден на книгата "Световни рекорди на Гинес". Книгата е годишен справочник, съдържащ колекция международно признати световни рекорди, включвайки както човешки постижения, така и природни крайности.
Любопитен факт е, че самата книга държи рекорда за най-продавана авторска поредица книги.
Историята на книгата тръгва от 1951 година, когато управителят на пивоварната "Гинес" , сър Хю Бивър, е на ловджийско събиране в графство Уексфорд, Ирландия. Въвлечен е в спор коя е най-бързата дивечова птица в Европа - златистата булка, или яребицата. Същата вечер той осъзнава, че не е възможно да се разбере отговора на спора само чрез изследване на справочната литература. Бивър подозира, че много подобни въпроси се повдигат всяка вечер не само в неговата страна, но и по целия свят. И наличието на книга, която може да даде отговор на хиляди спорове би могла да бъде не просто полезна, но и много популярна.
След три години Бивър реализира и самата книга - първият сборник е отпечатан през август 1954 г. в 1000 копия. Той съдържа само 198 страници. Следващото издание от август 1955 г. достига върха на британската класация за най-продавани книги още преди Коледа.
Български постижения, вписани като рекорди в книгата
Те са над 70. Освен Стефка Костадинова, имаме рекорди и на други успешни български спортисти. Както и на музиканти, учени, артисти в различни сфери на изкуството, колекционери и търсачи на силни усещания.
Заслужава да се отбележи рекорда на Медицинския университет във Варна с най-голяма ДНК верига, съставена от хора, през 2016 г. За да се създаде тази зрелищна гледка, са били необходими повече от 4 хил. души, които са се събрали на плажа в града.
Интересен е и рекордът за най-дългата пейка в света. Тя се намира в Пазарджик и е с дължина 1015 метра, като на нея могат да седнат около 2000 души.
А един от най-интересните български рекорди си остава постижението на двама български мъже, които успяват да реализират най-малко седем пълни преобръщания на човек на 370 градуса върху челото на друг човек при височина 8,2 метра.
Хасково в "Световните рекорди на Гинес"
В град Хасково се намира най-високата статуя на Света Богородица с Младенеца. Монументът от полимер бетон е открит през 2003 г., а само две години по-късно е вписан в книгата със световни рекорди, в раздел "Религия". Автори на статуята са скулптурите Петьо Александров, Никола Стоянов и колектив.
Статуята е поставена върху постамент, в основата на който има малък параклис "Рождество Богородично", и е с внушителните размери от 32,8 м. височина, тежи 80 тона.
Но зад тези цифри стои силното желание на хасковлии да почетат Божията Майка, която е и символичен покровител на града.
Още за идеята и какъв е интересът на туристите към монумента, чуйте в прикачения звуков файл
Гимназията с преподаване на чужди езици "Ромен Ролан" в Стара Загора е домакин на Национално състезание за речеви и комуникативни умения на английски език , организирано от Министерството на образованието и науката. В студиото на Радио Стара..
С настъпването на месец декември, смело ще влезем в сезона на партитата и празнуването на Коледа и Нова година. За тези тържествени поводи визията винаги носи, както самочувствие, така е и част от доброто настроение. По думите на коафьора Стенли..
Доскоро съседите на Даниела и Димитър Димитрови чуваха от горния етаж звуците на виола и тромбон, но от няколко дни музиката е придружена от много по-висок тон – плач. Да, музикалното семейство вече свири в „състав“ от петима. Даниела и Димитър са горди..
За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей. Две години преди първата оперна постановка –..
Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..
Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов. От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..
Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през през 1912 година. Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..
На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година. Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..
Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..
В Зоопарк Стара Загора бе проведено обезпаразитяване на животните от 4 до 8 ноември 2024 г. В процеса са участвали д-р Найден Илинов, ръководител на зоопарка, проф. д-р Цветан Чапръзов от Ветеринарномедицински факултет на Тракийски Университет, гл.ас.д-р..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net