На 13 ноември точно в 13 часа клетва полагат новоизбраният кмет на община Гълъбово Николай Тонев, кметовете на кметства и общинските съветници. Но в едно от селата на общината - Искрица, няма да имат свой човек на клетвата. А начело на селото ще стои временно изпълняващ длъжността кмет. Защото в Искрица ще има "балотаж на балотажа" - частнични местни избори за кмет.
Когато в една история има замесени огнени жени, те могат да притурят не само планина, но и избори. Тъкмо такъв е случаят в село Искрица, където на първи тур на местните избори тази година се явиха три дами. Нито една от тях не успя да събере необходимия брой гласове, затова в Искрица имаха възможност да гласуват за кмет и на втори тур. До балотажа достигнаха Динка Радкова и Недка Господинова. Резултатът им бе равен - 49 на 49 гласа.
"В две от бюлетините, в които беше отбелязан "х" срещу моята кандидатура, чертичките излизаха извън очертанията на квадратчето, но без да засягат другото квадратче", разказва Динка Радкова.
От осем години тя управлява Искрица и сега търси доверието на местните за трети мандат. По професия Динка е медицинска сестра и казва, че и до ден днешен продължава да мери кръвното на хората не само в селото, но и в околните населени места.
Другата претендентка за кметския пост в Искрица - Недка Господинова, влиза за първи път в кметската надпревара. Жената има три внучета, едното вече пораснало, а другите две - на по година и четири месеца. И докато чака президентския указ за насрочване на частични избори, Недка се занимава с отглеждането им.
И Недка, и Динка се познават и се поздравяват когато се срещнат. И както двете казват, съревнованието между тях не е причина когато се видят всяка една от тях да преминава на различния тротоар.
Какво ще стане, ако след провеждането и на частичните местни избори резултатите на двете дами са отново равни - отговор на този въпрос ще намерите в репортажа.
В днешната "история под Липите" ще ви върнем по първите стъпки на фотографията в Стара Загора. Един от най-известните фотографи на Стара Загора от първата половина на миналия век - Стоян Михайлов, е роден в село Медникарово, тогава Харманлийска..
Една наскоро отпечатана книга – " Стефан Киров. Мемоари", подготвена от доцент доктор Мая Ангелова, повдига завесата за живота и бита на старозагорци в годините преди Освобождението, опожаряването на града и след Руско-турската Освободителна война...
Виниловите плочи са носител на звук без конкуренция в продължение на много години. Производството им започва да се развива от началото на 20 век. Първите са направени от глина и крехък материал шеллак и са събирали само няколко минути запис...
Нова година, ново Аз!, мислим си ние, правейки списък с нови начинания и обещания. Някои от най-популярните новогодишни обещания са тези, свързани с физическа активност. Фитнес залите и клубовете за групови тренировки са претъпкани през януари, но..
За четвърта поредна година платформата за грамотност и правопис "Как се пише?" търси думите, които да опишат изминалата 2024 г. Изборът на български думи на годината започва днес и завършва на 20-ти този месец. "В първия етап от..
През изминалата година станахме свидетели на завръщането на емблематичния египетски лешояд в страната ни . "Това е не просто голям успех, а на границата на чудото . Бяхме притеснени, че можем да го загубим завинаги от природата на България. Неговата..
Един от любимите моменти при посрещане на новата година е тегленето на късмети от новогодишната баница. Всеки се надява да изтегли късмет, който желае, и си обещава да насочи усилията си към неговото сбъдване. Развихряме въображението си в..
В деня на Богоявление, когато се навършват 177 г. от рождението на гениалния ни поет и революционер Христо Ботев, отбелязваме в началото на годината и 150 години от едно малко известно негово издание „Календарь за година 1875”. Тази рядка..
В тихото селце Малък дол, 82 годишната баба Пенка пази традициите и духа на българската новогодишна трапеза. С нейния опит и любов към традициите в семейството, тя споделя вкусни и лесни за приготвяне рецепти. " За новогодишната вечер..
Иван Агафинов заминава за Франция почти случайно, но с амбицията да готви в ресторантите на една от най-взискателните нации на света. И успява. Пътят от готвач в Стара Загора до шеф готвач на френски премиери и министри той нарича персоналния..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net