Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Юлиан Ананиев е преизбран за декан на Медицинския факултет на Тракийския университет

Новости в преподаването навлизат в старозагорската алма матер

Снимка: Личен архив

На Общо събрание, проведено на 11 декември, проф. д-р Юлиан Ананиев беше преизбран за декан на Медицинския факултет на Тракийския университет за нов 4-годишен мандат. Той получи безапелационната подкрепа на 170 от делегатите, само двама гласуваха „против“. 

В началото на разговора проф. Ананиев припомни за постигната висока акредитационна оценка 9.02 за специалност медицина в рамките на неговия първи мандат, а капацитетът за обучение на лекари от 720 стигна 840 през изминалите години. 

Той коментира хроничните проблеми в родното здравеопазване. По думите му медицинските университети, факултети и филиали у нас имат капацитета да подготвят необходимите кадри за сектора, но тяхната последваща реализация, възнаграждения и условия на труд са отвъд възможностите на академичните среди. Дипломираните млади лекари и здравни специалисти напускат България, защото условията не отговарят на техните очаквания, за да спре тяхното изтичане в чужбина "държавата трябва да осигури тези хора да се реализират адекватно след това". 

Новостите в медицинското образование навлизат в Стара Загора. Симулаторите като способ подпомагат професионалната подготовка на студентите, които вече се обучават в първата оборудвана с тренировъчни манекени зала, като в близко бъдеще ще заработят и други две. Занятията се водят от специалисти в различни сфери на медицината. 

В отговор на въпрос проф. Ананиев каза, че строителството на мултифункционалната учебна зала-аула към Медицинския факултет ще приключи до няколко месеца. Капацитетът й ще надхвърля 280 места. Инвестицията е за близо 1 млн. лева и е от капиталовата програма на висшето училище.

Традиционно висок е интересът към най-хуманната професия. В старозагорската алма матер през академичната 2023/2024 година приетите български студенти по медицина са 90, а чуждестранните - 118.

Във факултета с почти 40-годишна история се обучават младежи в над 10 специалности от 35 държави. "Здравен туризъм" и "Хранене и биомедицина" са двете нови магистърски програми. 

Визитка: Проф. д-р Юлиан Ананиев е завършил медицина през 2007 година в Тракийския университет в Стара Загора. Доктор е по патологоанатомия и цитопатология. През 2014 година защитава научно звание доцент, а през 2023 година става професор.  Членува в Националния експертен борд по обща и клинична патология към Министерството на здравеопазването. Преминал е субспециализация по „Кардиопатология“, St.George Hospital, Лондон, Великобритания. Има публикувани над 90 научни статии.  Владее английски, руски и испански език.

За проблемите, предизвикателствата и визията за развитие на Медицинския факултет с проф. Юлиан Ананиев разговаря Таня Балабанова. Можете да чуете интервюто в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Нарушеният контрол издава зависимостта към алкохола

Учени от университета в Лестър са открили оптималния начин да диагностицират алкохолна болест. Те са формулирали два въпроса, отговорът на които е категоричен знак за наличието или отсъствието на зависимост. Този метод се прилага активно в..

публикувано на 21.12.24 в 12:05

Бум на туберкулозата отчитат от Белодробната болница в Стара Загора

През 2024-та година в област Стара Загора има бум на случаите на туберкулоза в сравнение с предишните няколко години и драстично увеличение на новооткритите случаи и хоспитализирани пациенти. През втората половина на 2024-та година случаите са..

публикувано на 20.12.24 в 19:18

Община Стара Загора гарантира пари за инвитро процедури и догодина

Недоволство заради орязани пари за инвитро процедури в бюджета за догодина. За казуса сигнализираха от фондация "Искам бебе", които съобщават, че с с постановление на Министерския съвет от 22 ноември т.г. бюджетът за асистирана репродукция през 2025 г. се..

публикувано на 17.12.24 в 14:50

Харчим два пъти повече за лекарства от останалите страни в ЕС

Харчим повече за лекарства и по-малко за превенция и извънболнична помощ от ЕС. Това са най-общо изводите от последните данни на Евростат за разходите за здраве. В България те са спаднали до 7,7% от БВП през 2022 г., след значителния ръст по време на..

публикувано на 17.12.24 в 14:49

Безплатното изследване за рак на дебелото черво достигна до над 90 000 души

Само за три месеца Националната скринингова кампания за рак на дебелото черво на Фондация „Лъчезар Цоцорков“ достигна заложеното в Националния противораков план до 2027г. Безплатното изследване достигна до 93 318 души в 101 населени места в страната,..

публикувано на 17.12.24 в 14:44

Ограничават прекомерната употреба на антибиотици

С влизането в сила на електронните рецепти се затегна контролът при изписването на антибиотици и се ограничи техният прием от пациентите. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ общопрактикуващият лекар и..

публикувано на 14.12.24 в 12:05

Опасен ли е синдромът бърнаут?

Синдромът на бърнаут засяга не само професионалния ни живот, но и емоционалното ни здраве, особено в периоди на допълнителен стрес. Усложненията при бърнаут могат да бъдат много сериозни. Според Световната здравна организация 1,9 милиона смъртни..

публикувано на 10.12.24 в 14:31

Забавянето на бюджет 2025 ще се отрази на здравната система

Забавянето на бюджет 2025 ще се отрази негативно на здравната система в страната. Това коментира в медицинското предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ д-р Генка Пейчева от Управителния съвет на Български лекарски съюз. Тя добави, че..

публикувано на 07.12.24 в 12:05
Моника Маринова

Тарловите пациенти получиха финансиране за психологична помощ

Сдружението на Тарловите пациенти в България "Лечение без граници" спечели финансиране по програмата "Заедно за здраве" на Тева България за проекта "Психологическа подкрепа на пациентите с рядкото заболяване Периневрални кисти на Тарлов“. Стойността на..

публикувано на 03.12.24 в 15:57
Виолина Аита

Паник атаките са много повече от страх

Между 5 и 10% от населението в световен мащаб страдат от панически атаки, като 2-3 пъти по-често това са жени. А 2 до 3% от хората с панически атаки развиват паническо разстройство. Паник атаката е израз на внезапна и силна уплаха с тежки..

публикувано на 03.12.24 в 14:48