Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории под Липите:

Николаки Стоилов - благодетелят, на който дължим училище "Васил Левски" в Стара Загора

Малко хора знаят, че името на Средно училище "Васил Левски" преди 9 септември 1944 е носело името на Николаки Стоилов. Защо точно това е било името му – ами защото тъкмо на Николаки Стоилов се дължи съществуването на школото. 

Точната година на раждането на един от благодетелите на Стара Загора е останала в мъглата на времето. Според едни от източниците Николаки Стоилов се ражда в махалата Табахна  през 1835 а според други -  през 1843 година, разказва Райна Антонова, главен уредник отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей в Стара Загора. 

Отрано момчето остава сирак и е поверено на грижите на вуйчото Георги Фурнаджиев. Фамилията издава професията на вуйчото - хлебар, а след завършването на класното училище при даскал Атанас Иванов и малкият Николаки се захваща да изучи занаята. 

През 70-те години на 19 век, подобно на много млади занаятчии и Николаки Стоилов се включва в борбата за национално освобождение. Той е един от първите, заклети над библията и камата в старозагорския революционен комитет, основан от Васил Левски. 

След неуспешния опит за въстание през септември 1875 година, Николаки Стоилов е арестуван и известно време прекарва в затвор. Освободен е, защото срещу него няма доказателства, но напуска пределите на Отечеството. След Руско-Турската Освободителна война, Николаки Стоилов отново се завръща в България. И се захваща с търговия на зърно, брашно и производство на хляб. Той е и църковен настоятел, участва активно във възстановяването на храм "Света Богородица" заедно със свещеник Иван Нейчев. Радетел е и за построяване на начално училище  за децата от махалите Акарджа и Табахна  в Стара Загора - цел, която сбъдва. А доказателството е "живо" и днес - Основно училище "Димитър Благоев" в Града на липите. 

Николаки Стоилов така и не създава семейство. Завещава цялото си имущество на училищното настоятелство, за да бъде построено школо за просвещението на младежите и девойките в родния му град. 

През 1890-та година, върху двата парцела земя, които оставя, отваря врати "Първа Народна смесена гимназия". В началото училището използва съществуващите там хангари - нямало пари за да се построи нова сграда. Но през 1928-ма година Чирпанското земестресение срутва постройките... 

През 1930-та година с помощта на държавен фонд започва изграждането на нова, модерна сграда - с 20 класни стаи и с физкултурен салон. На 21 януари 1931 година новата сграда на "Първа Народна смесена гимназия отваря врати". А школото носи името на благодетеля Николаки Стоилов.  

След 1944 година новата власт трансформира не само училищата, но променя имената на много от тях.

За възрожденеца, благотворител, просветител разказва поредната история под Липите


По публикацията работи: Дарина Колева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Библиотека "Захарий Княжески" се включва в Нощта на изкуствата

Научно-образователен детски център „Музейко“ представя изложба, посветена на зелената енергия в РБ „Захарий Княжески“ в Стара Загора. Експозицията гостува в града този петък, 27 септември, за Нощта на изкуствата, съобщи директорът на културната..

публикувано на 25.09.24 в 14:52

Педагогът, богослов и писател Константин Димитров пътешества с велосипед по света

Константин Димитров е писател, педагог, богослов, поет и...пътешественик. Той е дипломиран преподавател и преводачс испански, английски и руски езици с 35 годишна практика. През 1993 год. става член на Мадридската асоциация на филолозите. Има издадени..

публикувано на 18.09.24 в 15:41

С рок музика отглеждат защитен вид птици в "Зелени Балкани"

След успешното възстановяване на популацията на белошипите ветрушки от "Зелени Балкани" в България само тази година от Центъра в природата са пуснати 1500 птици.  Още около 150 -200 от птици от редкия за България вид са задържани за размножителните..

публикувано на 18.09.24 в 09:25

Как деца и родители да преминат по-леко през промяната и адаптацията в първи, пети и седми клас

Лятото неусетно се приплъзна между пръстите ни като морски пясък, и ето че вече на прага на новата учебна година деца и родители се вълнуват как ще премине тя. Освен трескавата подготовка по набавянето на задължителните ученически пособия и покриване на..

публикувано на 15.09.24 в 11:30

Добрият пример са младите музиканти Филип Донков и Васил Желев, чиито клип завладя мрежата

Ако търсите добрият пример, разходете се из улиците на България. Най – вероятно е да ги срещнете в морската ни столица, ще ги разпознаете по китарата в ръка. Филип Донков, който е само на 14 и приятеля му Васил Желев се срещат случайно, а любовта..

публикувано на 13.09.24 в 17:21

Рицарски турнир за деца организират в Стара Загора тази неделя

Ученическо състезание, игри и забавления „Като рицарите“ организират Клуб „Изследовател – роден за приключения“ в неделя на 15 септември от 11ч. в парк „Артилерийски“ в Стара Загора. Събитието е стартово за началото на учебната година, поясни за Радио..

публикувано на 13.09.24 в 15:50

Изпълнена заръка възкресява легендарния Индже войвода

  Един от легендарните български войводи, закрилник и на поробеното  българско население  е Стоян - Индже войвода. Той живял през 18-ти и двадесетте години на 19-ти  век и за родното му място спорят няколко селища, сред които са селата около Бакаджика –..

публикувано на 13.09.24 в 12:01

Петък, 13-и е!

Петък 13-и от векове е смятан за лош ден .  На тази дата много хора отказват да пътуват, да правят големи покупки или да подписват договори, факт е, че суеверията около числото 13-и измъчват човечеството от векове. Според изследователите съществуват..

публикувано на 13.09.24 в 07:30

Реставрираната музейно- етнографска сбирка в с. Белица отново отвори врати

В навечерието на празника на с. Белица в община Любимец, кметът на селото Дияна Кушелиева, заедно със самодейци от читалището и местни ентусиасти възродиха музейната етнографска сбирка след многогодишно прекъсване. Експозицията от автентични предмети..

публикувано на 10.09.24 в 15:02

Илко – една история за отговорност, пример и грижа

Той е Илко. Не пожела да каже второто си име. Много трудно разказа за своята доброволна и полезна дейност, сякаш нищо важно не прави. Но във времената на нескрито и настървено противопоставяне между хората това, което той прави е пример и..

публикувано на 09.09.24 в 13:20