Център за граждани, търсещи международна закрила официално беше открит в Ямбол. В момента в центъра живеят 9 украински граждани, дошли в България през последните месеци.
Създаването и функционирането на центъра е със средства по Норвежкия финансов механизъм, като по проекта са осигурени близо 1 млн. 280 хил. лева. В интегрирания център са създадени условия за пребиваване на чужденци, включително на мигранти от трети страни, търсещи закрила, уточни председателят на Общинския съвет в Ямбол Антон Шиков:
„Тук говорим за хора, които легално са мигранти в страната, т.е. те документално са оформени и търсят пътища да осигурят своето здравно осигуряване, социална подкрепа и т.н.“
Грижите за настанените са поети от БЧК- Ямбол, като партньори по проекта са Сдружение Евроклуб Жена и Държавната агенция за бежанцине към МС.
В момента в центъра се намира и 29-годишната Татяна Хмара, която е преминала през няколко държави и е изминала е над 5000 км, за да избяга от войната в Украйна. След временно пребиваване в разпределителния център в Елхово, те настанена тук.
„Тук сме като у дома, всичко има, много ни харесва, утюно е.“
Проектът ще продължи да действа до края на април, след което центърът ще продължи да се ползва за нуждите на БЧК:
„Би могло да има настаняване и на бездомни хора от града, защото това е проблем, който няма решение от дълго време.“
Сигурността да се превърне в основа на всички политики пред ЕС. Зад тази позиция се обединяват шестимата български евродепутати от групата на ЕНП-петима от ГЕРБ-СДС и един от ПП-ДБ. Те настояват за промяна в „Зелената сделка“ в посока..
Управителят на Комплексния онкологичен център в Стара Загора д-р Петьо Чилингиров е алармирал общинските съветници за финансови и кадрови проблеми в здравното заведение. Това разкри председателят на местния парламент Ивета Лазарова. По думите й в..
Националният статистически институт (НСИ) ще започне преговори с Евростат относно ново райониране на страната. Това е заложено в проект на решение на Министерския съвет, който е публикуван за обществено обсъждане и предизвика интерес от страна на експерти и..
Ако изборите бяха през настоящия месец, 26,5% от участващите бяха гласували за ГЕРБ-СДС , 13,9% – за „Продължаваме промяната-Демократична България“, 13,5% за „Възраждане“, 10,1% за ДПС – Ново начало, 7,0% – за ДПС-Демокрация, права и свободи, 6,8%..
Ректорът на Тракийския университет - Стара Загора проф. Добри Ярков и заместник-ректорът по международна и научноизследователска дейност проф. Дарина Заимова взеха участие в откриването на престижното събитие 2025 Sofia Summit, съобщават от учебното..
На 24 февруари се навършват 3 години от пълномащабното военно нападение на Русия над Украйна . Според различни данни убитите и ранени за този период са над 1млн. души. Десетки градове, хиляди села и милиони човешки животи бяха промени в резултат..
Четири кучета без документи и неспазване на правилата при паркирането съдържа седмичната справка за констатирани престъпвания на наредби на Община Стара Загора. Общо 5 броя са наложените санкции „Акт за установяване на административно нарушение“ след..
Задава се силен круизен сезон. От 2022 г. пазарът е във възходящ тренд след отпадането на Covid мерките, заяви Борис Боев – продуктов мениджър в eдна от големите туристически агенции у нас. Той отбеляза, че през миналата година цените на круизите..
Държавният дом за стари хора в пострадалото от пожарите през лятото на 2024г. село Воден ще бъде ремонтиран. Това разкри за Радио Стара Загора управителя на институцията Златка Янева. 5млн.лв. е отделената от държавата сума, необходима за извършване..
Стара Загора да продължи да бъде в Югоизточния район, заедно с областите Сливен, Ямбол и Бургас, е становището, зад което застава общинската администрация в града. Това обяви зам.-кметът Радостин Танев. До 28 февруари е срокът за подаване на..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net