Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Официално откриха новото общежитие на ПГКНМА "Проф. Минко Балкански"

С тържествена церемония и водосвет днес официално беше открито новото общежитие към Професионална гимназия по компютърни науки и математически анализи „Проф. Минко Балкански“ в Стара Загора. Сградата е пететажна със сутерен, като на всеки етаж има седем жилищни помещения със собствени санитарни възли, с капацитет за настаняване на 60 деца.

Преди прерязването на лентата водосвет за освещаване на новото общежитие бе отслужен от Архимандрит Богослов, протосингел на старозагорската митрополия и старозагорски свещеници.

На събитието присъстваха заместник-кметовете на Община Стара Загора Надежда Чакърова, Радостин Танев, Павлина Делчева, архитект Мартин Паскалев, народният представител Красимир Вълчев, председател на Комисията по образованието в 49-тото Народно събрание, заместник-областния управител Теодора Нончева, председателят на Общински съвет Стара Загора Ивета Лазарова, общински съветници и общественици.

Заместник-кметът Надежда Чакърова подчерта в приветствието си, че училището, съвместно с модерната си база е нов вид образователна институция, изградена по висок европейски стандарт.

Поздрав към учениците, училищния персонал и гостите отправи и депутатът Красимир Вълчев, председател на Комисията по образование и наука в 49-тото Народно събрание.

Думи на благодарност от името на всички ученици, настанени в новото общежитие отправи осмокласничката Цветана Обесникова. Тя подчерта, че е от София, но е избрала да учи в старозагорското училище, заради възможностите които то предлага, модерната и иновативна база, както и изграденото общежитие.

Професионалната гимназия по компютърни науки е най-младото училище в Стара Загора, открито през 2020 година. Към настоящия момент в нея се обучават 261 ученици в 10 паралелки по специалностите „Приложно програмиране“, „Системно програмиране“, „Компютърна графика“ и „Програмиране на изкуствен интелект“. Училището разполага с реновирана и модерно обзаведена училищна сграда, общежитие, многофункционална зала, столова, съвременна спортна база и красиво дворно пространство. Общежитието е построено по „Програма за изграждане, престрояване, надстрояване и реконструиране на детски ясли, детски градини и училища 2020 – 2022 година“ на Министерството на образованието и науката. Финансирането е на обща стойност от 4 259 700 лева.


По публикацията работи: Деян Денев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

До края на октомври ремонтират 10 км от АМ „Тракия“ край Стара Загора

Вече стартираха ремонтите на 10 километра в посока Бургас, като ремонтните дейности започват от 208-ми километър до Стара Загора. Движението е пренасочено в посока Бургас, като при засилен трафик в различните посоки от АПИ съобщиха, че имат готовност да..

публикувано на 09.10.25 в 17:00

Над 30 хиляди са подкрепили подписката за връщане на прослуженото време в администрациятга

Над 30 хил. души са подкрепили подписката за законодателна промяна, която да върне възнаграждението за прослужено време в държавната администрация. Това съобщи за Радио Стара Загора Кремена Атанасова- председател на синдиката на служителите в..

публикувано на 09.10.25 в 16:56
Мюмюн Искендер в съдебната зала

Отложиха делото за отстраняването на кмета на хасковската община Минерални бани

Съдът в Хасково отложи делото за отстраняването от длъжност на кмета на Минерални бани Мюмюн Искендер. От софийска градска прокуратура има ново обвинение за престъпна дейност свързана с имуществено разпореждане с църковен имот. Днес и прокуратурата..

публикувано на 09.10.25 в 16:47

Домашен арест за хасковския бизнесмен, задържан за цигарената фабрика в Момково

Районният съд в Свиленград  остави под „домашен арест“ хасковския бизнесмен Стойчо Захариев . Мъжът беше задържан като съпричастен с дейността на разбитата през лятото нелегална фабрика за цигари край свиленградското село Момково. Захариев е отговарял..

публикувано на 09.10.25 в 16:46

Нивото на Тунджа под контрол, няма опасност от наводнения в Сливенско

Кметовете на населените места около река Тунджа в Сливенска област водят периодични наблюдения за повишаване на нивото на водите, каза за БНР главен инспектор Росен Георгиев, в.и.д. началник на пожарната в Сливен. Заради сушавата година нивата на реката..

публикувано на 09.10.25 в 16:12

Година и половина затвор за дрогиран шофьор в Казанлък

Районен съд – Казанлък постанови присъда и наложи наказание лишаване от свобода за срок от една година и шест месеца, при строг режим, на 31-годишния Н. А. Той е осъден да заплати и глоба в размер на 1000 лева, както и е лишен от право да управлява..

публикувано на 09.10.25 в 15:21

Ден на българския производител ще се проведе край сливенското село Мечкарево

Сливен се подготвя да посрещне едно от най-значимите събития в аграрния календар – "Ден на българския производител 2025“. Форумът ще се проведе на 17 и 18 октомври в изложбения център на Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в..

публикувано на 09.10.25 в 12:33

Между 5 - 10% от касовите апарати у нас все още не са настроени за еврото

Не всички фискални устройства на територията на страната са актуализиран софтуер за издаване на касови бележки с двойно обозначение в лева и евро. Това обяви за Радио Стара Загора председателят на Българската асоциация на дистрибуторите на фискални..

публикувано на 09.10.25 в 11:23

Задържаха хасковския бизнесмен Стойчо Захариев за връзка с нелегална фабрика за цигари

Полиция е задържала хасковския бизнесмен Стойчо Захариев .  През лятото той беше посочен от МВР като съпричастен с дейността на разбитата нелегална фабрика за цигари край свиленградското село Момково. Захариев е сочен за основния организатор на..

публикувано на 09.10.25 в 11:17

Временна организация на движението по два участъка на „Тракия“ в Ямболско

Днес до 18 ч. движението в платното за Бургас в два участъка с дължина 300 и 110 метра - съответно при 307-и и 308-и км, на магистрала „Тракия“ ще се осъществява само в изпреварващата лента поради ремонти на настилката, съобщават от Агенция „Пътна..

публикувано на 09.10.25 в 09:45