Арбористи от цяла България работят на територията на община Стара Загора до края на месец януари. Общо 147 опасни и труднодостъпни дървета в детски градини, училища и тесни улици ще бъдат обработени, както и такива на територията на Летния театър.
Дворът на Основно училище "Кирил Христов", сутринта. Температурите навън са много близо до фразата " от студ дърво и камък се пука", но на територията на школото има зелени "пациенти", които се нуждаят от лекар.
Екипът арбористи – Иван Бориков и Максим Янев, който е и ландшафтен архитект, се подготвят за прегледа им.
" Подобно на лекарите – хирурзи и ние имаме нужда от инструменти с които да извършваме необходимото за да прегледаме а ако се налага и да излекуваме нашите зелени "пациенти", обяснява ръководителят на дейностите и арборист Максим Янев.
Затова, заедно с малката резачка, сбруята с оборудване на Иван Бориков тежи около 20 килограма. Минути по-късно арбористът е на височина от 5-6 метра в короната на дървото. Прегледът на зеления пациент бързо показва проблемен клон. За който обаче, тези, които гледат от земята, няма как да подозират.

При прегледа, а ако се налага - и при, образно казано, "операцията" на дървото от значение са много неща – начинът на среза - от това зависи дали зеленият "пациент" ще може да затвори раната си. От значение са анатомията, устройството на дървото. Най-честата манипулация, която се налага да се направи на зелените "пациенти", е съкращаване на короната. А за да се вземе решение за нея от значение пак са редица фактори – например колко силно е издържен клонът преследвайки светлината, определяне на центъра на тежестта и налага ли се да бъде корегиран, физичния закон за лост, според който ако се вземат 10 процента от този лост, стабилността в основата ще бъде повишена и много други.
Ако експертизата не стига или за нещо се колебае, могат да се използват и уреди, например импулсен томограф. Той измерва честото на вълните, които преминават през дървото, когато се удари с чук по ствола му. Колкото по-бързи са те, дървесината е по-здрава.
Около 20 са активно практикуващите арбористи в България. У нас професията не е включена в професионалния класификатор.
"Когато е на терен, арбористът не бива да бъде сам, защото наред с грижата за пациента, трябва да се мисли и за него самия, за неговата безопасност", казва Максим Янев
Прегледите на набелязаните 147 зелени "пациенти" в Стара Загора от арбористите под ръководството на Максим Янев продължават до края на месеца.
А колко точно дървета в Стара Загора имат нужда от лекари – на този етап отговорът на въпроса не е ясен. Около 114 000 са дърветата в Града на липите, но тепърва предстои тяхната паспортизация. За която има проведени разговори с Янев, но нещата все още са в процес на уточняване.
Повече чуйте в репортажа
На 1-ви ноември - в Деня на народните будители отдаваме заслужена почит и признание на хората, запалили огъня на родолюбието, знанието, просветата и грижата за хората, природата, традициите и обичаите, благодарение на които сме се съхранили като народ..
Стара Загора винаги е била град на будни, дейни и посветени на светли идеи умове. Радващо е, че и във времената на високите технологии и общуването с телефони, таблети и социални мрежи, градът и днес има своите млади и енергични хора, които..
Всеки проект започва с искра – моментът, в който идеята се заражда в главата и сърцето. За Кремена Стефанова, организатор на фермерския пазар „КоренЯк“ в Стара Загора, този момент е преди шест години. Липсата на подобно събитие в града и желанието ѝ..
Чудновати тикви радват малки и големи на Хелоуин. Техен създател е Иван Иванов, който е от Стара Загора и вече 15 години работи като дизайнер. Всичко започва като на шега, когато преди години с приятели решават да си създадат забавен и малко страшен..
Снощи в Стара Загора се проведе вечер „Игри и вино за необвързани“ – формат, който от шест години събира хора, търсещи не просто връзка, а човешка среща. За първи път събитието гостува в града, а интересът и емоцията на участниците показват, че нуждата..
„Просто любов“ е новата песен на дует "Перфект“, която е любовна балада. Mузика, аранжимент и тонрежисура са на Красимир Гюлмезов, текст на Надя Валентинова, режисьор е Кристиан Цанков, оператор е Иван Георгиев. „Просто любов“ е първият ми..
С нови впечатляващи открития се увенчаха археологическите проучвания в землището на село Капитан Петко войвода, община Тополовград, съобщават от пресцентъра на общината. За втора поредна година археологическият екип под ръководството на Даниела Агре..
14-то издание на Международния куклено-театрален фестивал ПИЕРО е в разгара си, а част от него е и сценичният фотограф Александър Богдан Томпсън. Артистът е снимал в няколко постановки на Куклен театър Стара Загора, последната - "Невидимо дете"я която е в..
П.О.Р.Н.О. - Публична организация за разтуха на обществото“ ще усмихва и замисля старозагорци и гости на града. Датата е 17 октомври, петък от 19:30 часа на сцената на Държавен куклен театър Стара Загора. Режисьор: Веселин Петров, текст: По..
От 2022 година Стара Загора е новият дом на Анастасия Скоринина – футболистка на „Локомотив“ и масажист. Тя пристига в България заради войната, но спортът ѝ помага бързо да се впише в живота тук. Натрупаният опит като състезател я насочва към масажа, а..

Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net
