Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По светлата пътека на думите с д-р Елена Алекова

2
д-р Елена Алекова
Снимка: Мила Маринова

Елена Алекова е приятел на добрите думи. Учи ги от дете. Първо запаметява дочутите от ехото на Родопа планина, после добавя нови, от строгите учители в основната и средната образователна степен, от преподавателите в университета, от срещите със забележителни литературоведи, по време на обучението си в Литературния институт в Москва и така до днес.

Словото е нейното пристанище. И заслон. И спасение. И устрем към читателите. Името й за първи път се появява, в публикация, преди повече от четири десетилетия във в-к "Родопски устрем". Родопа е планината "предел между истината и лъжата, предел на човечността", пише тя в един от сборниците си със студии и статии.

Многостранните интереси, вроденото любопитство, страстта към пътешествията, желанието да експериментира, определят и декора на литературните жанрове в творчеството й. Тя е автор на поезия, проза, публицистика, литературна критика, краезнание, пътеписи, преводи, на романа в стихове "Милена", определен за "феноменален интелектуален скок в цялото българско литературно време и пространство", на поетичен сборник в проза "Късчета от Рая".

Носител е на Специалната литературна награда "Николай Хайтов" (2007), Националната награда за поезия "Дамян П. Дамянов" (2009), Националната награда за публицистика и есеистика "Богомил Нонев" (2013)  Международната литературна награда  "ЮГРА" в номинацията "Славянска книга"- 2015, Русия, Първа награда за поезия "Бдение на Кокинските зори 2017, Македония, Литературната награда "Ергосфера" на издателство "Фльорир" 2018, наградата "На словесата свързващата нишка" 2019, Русия - за най-добър художествен превод от руски на чужд език. През 2019 година публицистичната й книга "Родопа е предел" беше отличена с Националната литературна награда "Николай Хайтов" и с най-високото отличие на Съюза на Българските журналисти "Златно перо". През 2021 за романа в стихове "Милена" и бе присъдена Националната литературна награда "Теодор Траянов". Творбите на д-р Елена Алекова са преведени на руски, беларуски, чешки, словашки, хърватски, сръбски и други езици.

В прикачения звуков файл може да чуете участието на д-р Елена Алекова в неделното матине на Радио Стара Загора:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

„Изкуството на обектива и светлината“ озарява зала „Лубор Байер“ в Стара Загора

Тази вечер от 18.00 часа в изложбена зала „Лубор Байер“ ще бъде открита експозицията „Изкуството на обектива и светлината“ на д-р Георги Новаков – невролог и неврофизиолог по професия, фотограф по призвание. „Фотографията при мен е една закъсняла..

публикувано на 01.08.25 в 15:36

Децата от "Загорче" представят България по света, да ги подкрепим

Моден спектакъл с благотворителна цел ще се проведе тази вечер в ресторанта на хотелски комплекс край езеро „Загорка“ в Стара Загора. Събитието е в подкрепа на Детски фолклорен ансамбъл „Загорче“, а целта му е да се съберат средства за..

публикувано на 01.08.25 в 10:18

Местят „Лебедово езеро” в залата на операта в Стара Загора

Поради очаквана неблагоприятна метеорологична прогноза балета „Лебедово езеро” ще се играе в залата на Операта в Стара Загора, тази вечер от 21 часа. По план спектакъла трябваше да бъде на Античния форум, от културния институт обаче уверяват, че е..

публикувано на 31.07.25 в 11:57

Старозагорската опера гостува в Долината на тракийските царе

За пети пореден път кулминацията в традиционните "Празници в Долината на тракийските царе' ще бележи Старозагорската опера , която ще представи на откритата сцена на язовир „Копринка” от 20.00 часа своите впечатляващи спектакли на операта „Цар..

публикувано на 28.07.25 в 14:09

Милена Дренчева е от новите възрожденци в Малко Търново

Милена Дренчева е Магистър по "Социално консултиране и психология . Има квалификации по библиотекарство, читалищен мениджмънт и управление на читалищната дейност. От 2008 година е секретар на читалището в Малко Търново. Автор е три книги : Първата..

публикувано на 27.07.25 в 10:00

„Нашенски фест“ се провежда в Стара Загора

Първи Национален фолклорен фестивал „Нашенски фест“ ще се проведе днес и утре в парк "Артилерийски" в Стара Загора. Организатори са от ансамбъл „Нашенци“, поводът е 25-ата годишнината от създаването на формацията. И в двата дни още от 10.00 часа ще..

публикувано на 26.07.25 в 09:41
Внуците на Панчо Владигеров

Фотоизложба представя историята на операта "Цар Калоян"

На Античния форум "Августа Траяна" е експонирана пътуващата фото-документална изложба проследяваща историята на операта "Цар Калоян" от Панчо Владигеров, от първата постановка на 20 април през 1936 година до наши дни.  Експозицията, дело на Надя Сотирова,..

публикувано на 18.07.25 в 16:10

Петя Христова: Поезията е сигурно убежище, а хората са най-голямото вдъхновение

Пишете ли поезия? Творец ли сте? И то не като професионално занимание, а като хоби? Като начин да изградите свят, в който да се чувствате сигурни, и който да ви помага, тогава, когато имате нужда. Ако се припознавате, или не, в тези въпроси,..

публикувано на 18.07.25 в 13:07

Тракийската гробница „Оструша“ се превръща в сцена за театрално-танцов спектакъл

Пространството пред тракийската гробница „Оструша“ край Казанлък ще се превърне в сцена за премиерата на уникалния театрално-танцов спектакъл „Бендида -всемогъщата господарка на траките“. Спектакълът ще бъде показан на 25 юли от 21 часа. Той е..

публикувано на 18.07.25 в 10:09

Картината "Ахинора" очаква поредното си пос(в)ещение

Още една среща между литературата и изобразителното изкуство предлага на своята публика Художествената галерия в Казанлък. Виолета Радкова ще бъде гостуващия автор тази вечер на среща от инициативата „Пос(в)ещение на картина“. Събитието е от 18:00 ч в..

публикувано на 17.07.25 в 14:41