Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Солистът на Софийската опера Мартин Илиев ще бъде Отело на 9 февруари

Солистът на Софийската опера и балет Мартин Илиев сменя поради заболяване тенора Милен Божков в спектакъла на операта „Отело” от Джузепе Верди на 9 февруари. Роденият в Казанлък тенор ще се изяви в една от най-трудните, но обичани от певеца роли – на Отело, в звездното партньорство на световните оперни величия Красимира Стоянова и Желко Лучич. Само преди два месеца старозагорската публика аплодира Мартин Илиев в ролята на Зигмунд от операта „Валкюра”на Вагнер – най-новата постановка на акад. Пламен Карталов от монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга", с която Софийската опера гостува на 53-то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство. Започнал своя професионален път от Старозагорската опера Мартин Илиев с радост се връща на родна сцена, с която е свързан завинаги.

Мартин Илиев завършва музикалното училище в гр. Стара Загора със специалност класическо пеене при Лиляна Божкова и Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров” при проф. Реса Колева.

Започва кариерата си като баритон с над 20 централни роли, а през 2005 година се насочва към драматичния и героичен теноров репертоар.Като тенор дебютира в ролята на Пинкертон от операта „Мадам Бътерфлай” на Пучини в Държавна опера- Стара Загора. Репертоарът му включва ролите на: Полионе - „Норма” (Белини); Измаел - „Набуко”; Макдъф - „Макбет”; Манрико - „Трубадур”;Дон Карлос - „Дон Карлос”; Радамес - „Аида”; Отело - „Отело”, (Верди); Де Грийо - „Манон Леско”; Каварадоси - „Тоска”; Калаф -„Турандот”, (Пучини); Туриду - „Селска чест” (Маскани); Дон Хозе - „Кармен”, (Бизе); Танхойзер - „Танхойзер”, Зигмунд и Зигфрид - „Пръстенът на нибелунга”, Тристан - „Тристан и Изолда”, Парсифал - „Парсифал” (Вагнер), Герман - „Дама пика” (Чайковски) и др. В репертоара му влизат също „Миса Солемнис” от Бетовен и „Химн на нациите” от Верди.

Дългогодишен солист е на Старозагорската опера, а от 2010г. е солист на Софийската опера и балет. Гастролирал е в почти всички страни от ЕС, Швейцария, САЩ, Русия, Япония. След гастрола на Софийската опера във Фюсен, Германия, е поканен и пее Танхойзер в Кемниц (Германия) и Зигфрид в „Залезът на боговете” в Мариинския театър - Санкт Петербург (Русия). Пее Зигмунд и Зигфрид при гастрола на Софийската опера и балет в Болшой театър в Москва, Зигмунд в премиерната постановка на „Валкюра” в Касел (Германия), Зигфрид в „Зигфрид” и „Залезът на боговете” в Кемниц (Германия), Зигмунд в Олденбург(Германия) и др.

Носител е на „Кристална лира” 2015г. за ролите си в постановката на „Пръстенът на нибелунга” на Софийската опера и балет.


По публикацията работи: Деян Денев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Различната Темида" представя другият образ на юристите в Стара Загора

Съюзът на българските юристи – Дружество Стара Загора представя книгата „Различната Темида“ тази вечер. Литературната среща с пишещите юристи от област Стара Загора ще се състои от 18:30 ч. в Регионална библиотека  "Захарий Княжески". Входът е свободен...

публикувано на 07.04.25 в 15:58

В Ямбол започва Фестивала "Златната Диана"

Със световна премиера на операта „Крал Адами“, тази вечер  в Ямбол започват 39-тите Музикални дни “Златната Диана“. Домакини и организатори на събитието от 7-ми до 10-ти април  са Камерен оркестър „Дианополис“, Хор „Проф. Георги Димитров“, с..

публикувано на 07.04.25 в 07:45

Нов приказен сюжет във фентъзи метъл на Аегония (видео)

Аегония  е фентъзи проект, който включва поредица от романи и атмосферична метъл музика с текстове, вдъхновени от света на книгите. До момента авторите са издали два романа "Истории от земите на Аегония", един дългосвирещ албум "The Forgotten Song"..

публикувано на 06.04.25 в 15:04

"Пос(в)ещение на картина" - нова творческа инициатива от Художествена галерия Казанлък

Художествена галерия Казанлък създава мост между изобразителното изкуство и литературата чрез нова творческа инициатива. Проектът "Пос(в)ещение на картина" е вдъхновен от писателката Гергана Атанасова и цели да създаде пространство, в което образите от..

публикувано на 04.04.25 в 18:07
Снимки: Художествена галерия - Стара Загора

Откриват изложба с подбрани творби от Пленер "Дружба"

Представителство на Съюза на българските художници – Стара Загора и Художествена галерия – Стара Загора канят старозагорската публика и гостите на града на 5 април 2025 г. (събота), от 17.30 ч. за откриването на изложбата „Взаимодействия“. Експозицията..

публикувано на 04.04.25 в 16:08

"Фауст" се завръща на старозагорска сцена

Тази вечер, от 19.00 часа, на сцената Държавна опера Стара Загора се завръща впечатляващата продукция на операта „Фауст”. В настоящата 2025 година първият извънстоличен оперен театър празнува вековен юбилей, представяйки най-успешните заглавия от..

публикувано на 04.04.25 в 16:05
Петър Тепсизов

Откриха пролетната изложба на ямболските художници

Традиционната си пролетна изложба откриха ямболските художници в галерия „Кирил Кръстев". В експозицията са представени над 60 творби. В експозицията са представени творби на 28 автори от Ямбол, Сливен, Елхово и Болярово, разказва председателят..

публикувано на 03.04.25 в 20:35

"Късо кино за книгите" представят тази вечер в Стара Загора

Шест късометражни филма ще бъдат представени тази вечер (03.04.) от 18:00 ч. в Регионална библиотека "Захарий Княжески". Блок прожекцията е с времетраене 70 минути, при вход свободен. Селекцията е на платформата за късо кино "Кинематограф", а..

публикувано на 03.04.25 в 12:14

"Безкраен разговор" с... цветята

В Залата за временни експозиции на Художествена галерия Стара Загора може да разгледате изложбата „Безкраен разговор“ . В експозицията са включени подбрани натюрморти с цветя,  от богатата колекцията на културната институция, на автори като Елисавета..

публикувано на 03.04.25 в 07:34
Вокална група

Ден на детската книга - прочит от вокална група "Светлина"

На 2 април отбелязваме  Международният ден на детската книга. Датата е рождена на обичания датски писател  Ханс Кристиан Андерсен, роден през  1805 г.  Това е причината през 1958 г. ЮНЕСКО да учреди  Международен Златен медал на името на Андерсен,..

публикувано на 02.04.25 в 17:29